دوران بارداری بدون لوازم آرایش

از جمله نکاتی که خانم های باردار باید در دوران بارداری شان رعایت کنند، کاهش مصرف لوازم آرایشی است زیرا با این کار هم خود و هم جنین شان را  در معرض موادشیمیایی خطرناک قرار می دهند.

به گزارش نبض ما به نقل از دکتر سلام، دوران بارداری برای هر خانمی جزء حساس  ترین دوران  هاست، دورانی که مادر برای حفظ سلامت خود و جنینش باید تا حد ممکن احتیاط  های لازم را به خرج دهد و از هرچیز مشکوکی دوری کند.

آرایش و استفاده از محصولات پوست و مو یکی از دغدغه  های خانم های باردار است. دوران بارداری برای هر خانمی جزء حساس ترین دوران  هاست، دورانی که خانم های باردار برای حفظ سلامت خود و جنینشان باید تا حد ممکن احتیاط های لازم را به خرج دهند و از هرچیز مشکوکی دوری کند. آرایش و استفاده از محصولات پوست و مو یکی از دغدغه  های خانمهای باردار است.

دوران بارداری برای هر خانمی جزء حساس ترین دوران هاست، دورانی که خانم های باردار برای حفظ سلامت خود و جنینشان باید تا حد ممکن احتیاط  های لازم را به خرج دهند و از هرچیز مشکوکی دوری کنند. آرایش و استفاده از محصولات پوست و مو و ایمنی آنها یکی از دغدغه های خانم های باردار است، اینکه از چه محصولاتی می توانند استفاده کنند و چه محصولاتی را نباید به کار ببرند.

برای رسیدن به پاسخ این پرسش ها سراغ رهنمودهای دکتر بهروز باریک  بین، متخصص پوست و مو رفتیم تا باتوجه به توصیه  های او خانم های باردار در این دوران با اطمینان بیشتری از روش  های زیبایی استفاده کنند.

هر ضدآفتابی استفاده نکنید

در دوران بارداری بهتر است حتی برای انتخاب ضد آفتاب خود نیز دقت بیشتری به خرج دهید و تا جایی که ممکن است سراغ ضدآفتاب های شیمیایی نروید تا مواد شیمیایی کمتری جذب پوست  تان شود و در نتیجه خطر کمتری هم متوجه جنین  تان شود. بهترین انتخاب؛ ضد آفتاب های فیزیکی است که کمتر جذب پوست می شوند و با فیلترهای فیزیکی درون خود از پوست در برابر آفتاب محافظت می  کنند.

مواد موجود در داروهای موضعی از طریق پوست جذب بدن  می شوند و اگر برای جنین مضر باشند، ممکن است موجب نقایص مادرزادی یا حتی مرگ جنین شوند، بنابراین بهتر است در دوران بارداری حسابی حواس مان به کرم  ها و لوسیون های موضعی باشد. مثلا کرم‏های حاوی ترتینویین که معمولا برای لایه‏ برداری و جوانسازی پوست، درمان جوش‏ها و جای جوش ها تجویز می‏ شوند، در دوران بارداری ممنوع است چراکه به راحتی جذب پوست می  شوند و مواد درون آنها می  تواند در رشد جنین اختلال ایجاد ‏کند.

از طرفی کرم‏های اسید میوه یا AHA که به  عنوان لایه  بردار شناخته می  شوند چندان مشکلی در دوران بارداری ندارند البته بعد از استفاده از چنین کرم  هایی محافظت پوست در مقابل آفتاب اهمیت بیشتری پیدا می کند، چرا که پوست خانم های باردار بیشتر مستعد لک است و پوست لایه برداری شده هم در صورت مواجهه با آفتاب به راحتی لک می  شود.

مواد شیمیایی دیگری هم مانند هیدروکینون و رزورسینول که برای درمان لک به کار می  روند، نباید در دوران بارداری مصرف شوند و از همین روست که برای خانم های باردار که دچار لک حاملگی شده اند به هیچ وجه چنین کرم هایی تجویز نمی  شود، آنها بهتر است در دوران بارداری برای از بین بردن لک  ها از محلول یا کرم ویتامین c و ضدآفتاب‏های فیزیکی استفاده کنند.

لایه بردارها را فراموش کنید

به طور کلی کرم ‏های مرطوب‏ کننده معمولی دارای مواد لایه ‏بردار نیستند، بنابراین استفاده از آنها مشکلی ایجاد نمی کند ولی کرم‏هایی که پوست را تحریک و پوسته ‏ریزی ایجاد می  کنند و لایه برداری مختصری انجام می ‏دهند، ممکن است دارای میزانی ترتینویین یا رتینول باشند، بنابراین بهتر است از آنها استفاده نشود. یادتان باشد بهتر است خانم های باردار در مورد تمام کرم‏های مصرفی خود با پزشک متخصص پوست یا زنان مشورت کنند.

با خدمات زیبایی خداحافظی کنید

تولیدکنندگان بوتاکس و ژل ها توصیه می‏کنند خانم‏ها در دوران بارداری از این مواد استفاده نکنند، چرا که اگر به هر دلیلی مشکلی برای جنین ایجاد شود، اولین متهم، کارخانه سازنده این محصولات تزریقی زیبایی است که مسلما آنها را بدنام می‏ کند اما خیلی وقت ها تزریق دوز مناسب بوتاکسی استاندارد و باکیفیت در خانمی که از بارداری خود اطلاعی نداشته، مشکلی ایجاد نکرده است. اما با این حال بهتر است ریسک نکنیم و توصیه کنیم که خانم‏ ها در دوران بارداری و شیردهی از تزریق بوتاکس یا سایر ژل‏ها، فیلرها و پرکننده ‏ها خودداری کنند.

محصولات حاوی سویا استفاده نکنید

بیشتر افراد فکر می  کنند مواد گیاهی فقط فایده دارند و هیچ ضرری برای بدن ندارند. هرچند در حالت عادی محصولات مراقبت پوست که حاوی عصاره سویا هستند برای بدن خطری ندارند و حتی گاهی هم توصیه می  شوند اما مصرف این مواد در دوران بارداری باعث تشدید ماسک بارداری (لکه  های تیره روی پوست صورت) می شوند.

البته استفاده از روغن ترنج هم در دوران بارداری دقیقا همین کار را می  کند و این اثر احتمالا به دلیل حالت استروژنی سویاست بنابراین توصیه می شود، اگر دچار لک  های بارداری یا ملاسما شده اید برای جلوگیری از تشدید رنگ این لک ها سراغ مصرف محصولات حاوی سویا نروید.

لیزر نکنید بهتر است

استفاده از لیزر در دوران بارداری از نظر پزشکی هیچ اشکالی ندارد چراکه لیزر یک نور است که نفوذ آن داخل پوست چندان زیاد نیست و عمق آن نهایتا بیشتر از چند میلی‏متر نمی  شود اما با توجه به حساسیت این دوران، استرس خانم های باردار و اینکه اگر به هر دلیلی مشکلی در جنین به وجود بیاید ممکن است آن را به لیزر ارتباط بدهند، معمولا پزشکان و تولیدکنندگان دستگاه‏های لیزر توصیه می‏کنند در دوران بارداری خانم  ها سراغ این روش نروند.

کدام مواد آرایشی برای خانم های باردار خطرناک اند

اول از همه باید یادتان باشد برای انتخاب و استفاده از مواد آرایشی، بهداشتی در دوران بارداری حتما سراغ پزشک متخصص خود بروید و با مشورت او از لوازم آرایشی استفاده کنید.

از طرف دیگر تمام تحقیقات علمی و پزشکان متخصص هم  عقیده اند که استفاده زیاد از مواد آرایشی و بهداشتی- به  خصوص در سه ماهه اول بارداری- اصلا به صلاح نیست، البته هنوز قطعیتی درباره میزان استفاده از این مواد وجود ندارد اما در این دوران احتیاط بیشتر شرط عقل است.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید استفاده از مواد آرایشی، بهداشتی با برندهای تایید شده است که مواد مضر و سمی در آنها وجود ندارد. همچنین سراغ محصولاتی بروید که برچسب مواد تشکیل  دهنده دارند تا اگر ماده  ای خطرساز برای جنین در آن وجود دارد از مصرف آن خودداری کنید.

مواد خطرناک در بارداری: Lead(یک نوع ماده سرب)، Salicylic acid (سالسیلیک اسید)، Phthalates(فتالات)، Retinol A و Parabens.

خانم های باردار یادشان باشد برای آرایش صورت تان از محصولات عاری از مواد سرطان زا استفاده کنید، همچنین اگر آکنه دارید و فکر می  کنید، باید از لوازم آرایش مخصوص پوست  های آکنه دار کمک بگیرید سخت در اشتباه اید زیرا این محصولات حاوی رتینول و سالسیلیک اسید هستند که همان  طور که گفته شد در دوران بارداری خطرناکند.

کدام عطر و اسپری؟

استفاده از عطر و اسپری در دوران بارداری خطری جدی به بار نمی  آورد، تنها مشکل بارداری با مواد معطر این است که به دلیل حساسیت بیشتر خانم  ها به بوها در این دوران ممکن است به آنها حالت تهوع، سرگیجه و سردرد دست بدهد. بنابراین اگر می خواهید در این دوران چنین دردسرهایی نداشته باشید بهتر است عطر و اسپری نزنید و برای رفع بوی بد قسمت  هایی از بدن تان که زیاد عرق می  کنند هر چند ساعت یک  بار آنها را بشویید.

دوران بارداری بدون لوازم آرایش
5 (100%) 1 رای

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر nafaszahra شنبه ۱۰ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام میخواستم بپرسم من۱۶سالمه مدتی پیش خودارضایی داشتم ولی نمیدونستم..الان حالت تهوع بدون استفراغ دارم ازغذاها زده شدم..سرگیجه وگاهی گرفتگی عضلات بوی بد واژنم واینکه زیرشکمم وکمرم درد داره سینه هام بزرگ شده نوکشم همینطور ودهانم تلخ شده..من ازبارداری میترسم ایاامکان داره؟؟ولی تاحالا به صورت مرداهم نگاه نکردم چه برسه به ارتباط
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما شنبه ۱۰ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   باردار نيستيد
   ولي احتمالا عفونت واژن پيدا كرده ايد
   هرچه سريعتر به پزشك زنان مراجعه نماييد تا شما را معاينه كند
درحال دریافت اطلاعات