ترس از آمپول یا فوبیا سوزن چیست؟

ترس از سوزن یک وضعیت پزشکی است که  ۲۰ تا ۲۳ درصد از جمعیت بزرگسال را درگیر کرده است و مراقبت های پزشکی لازم برای فرد را با مشکل رو به رو می کند. معمولا در اکثر موارد ترس از سوزن فراتر از یک ترس ساده و پیش پا افتاده است.

به گزارش نبض ما، ترس از سوزن یا فوبیا سوزن همانطور که از اسمش پیداست یک احساس ترس در هنگام ورود سوزن به بدن است. در برخی از افراد فراتر از یک ترس جزیی، یک حس فیزیکی شامل حس ناتوانی است که در نتیجه باعث از دست دادن هوشیاری و تشنج می شود. در جوامع پزشکی معمولا به ترس از سوزن توجه خاصی نمی شود، چون اصولا افرادی که از این موضوع می ترسند هرگز به پزشک مراجعه نمی کنند. بسیاری از افراد هستند که حاضرند جان خود را از دست دهند اما سوزنی وارد بدنشان نشود و در واقعیت هم افرادی هستند که جانشان را به همین دلیل از دست می دهند.

درمان ترس از سوزن

روش های درمانی مختلفی برای این ترس وجود دارد که مغز انسان را از واکنش نشان دادن به این ترس باز می دارد. از آنجایی که انواع مختلف ترس از سوزن وجود دارد انتخاب روش درمانی مناسب بسیار اهمیت دارد چون در غیر اینصورت درمان موثر نخواهد بود. درمان ترس از سوزن ممکن است سخت باشد، اما ممکن است.

بسیاری از محصولات درمانی که برای ترس از سوزن در نظر گرفته شده اند، این حس را به فرد القا می کنند که برای کم کردن درد آمپول در کودکان موثراند. اما این محصولات برای بزرگسالانی که احساس ناراحتی و ترس شدید در هنگام تزریقات دارند، هم موثر اند. بسیاری از افراد به همین علت که فکر می کنند این محصولات برای کودکان مناسب اند به راحتی از کنار آن می گذرند. اما تمام درمان ها باید بدون اینکه به سن بیمار توجه شود، به خوبی بررسی شوند.

روش های درمانی ترس از سوزن

یکی از بهترین روش های درمانی ترس از سوزن، بی حسی موضعی ناحیه وارد کردن سوزن به بدن است. از آن جا که سوزن های جدید دیگر درد آنچنانی ندارند دیگر این بی حسی موضعی زیاد استفاده نمی شود. اما این روش درمانی نباید به کلی فراموش شود زیرا در موارد ترس از سوزن کاربرد دارد. در این روش با بی حسی، مانع فرستادن سیگنال ورود سوزن به مغز می شویم. لیدوکائین موضعی برای این امر استفاده می شود اما این ماده فقط تا عمق دو تا سه میلی متر بی حسی ایجاد می کند.

Synera / Rapydan

یک پچ بیهوشی است که مخلوطی از لیدوکائین و تتراکائین است و در ایالات متحده آمریکا و انگلستان و کشور های اروپایی استفاده می شود.  به گزارش نبض ما، این محصول در کشورهای آمریکایی با نام Synera و در کشورهای اروپایی با نام Rapydan شناخته می شود. تحقیقات پزشکی نشان داده است این محصول از کرم های بی حسی دیگر مفیدتر است و سریع تر عمل می کند. البته این محصول بعد از گذشت ۲۰ دقیقه تاثیر کامل خود را نشان می دهد.

EMLA®

یک کرم بی حسی موضعی است که در آمریکا با نسخه می توان آن را تهیه کرد. علاوه بر آمریکا در کانادا و دیگر کشورهای جهان هم از این محصول استفاده می شود. EMLA جز اولین و قدیمی ترین درمان های فوبیا سوزن است. این کرم ترکیبی از لیدوکائین  و پریلوکائین است. به دلیل مایع بودن این محصول راحت تر به عمق نفوذ می کند و از راه های درمانی دیگر بهتر عمل می کند. این محصول نسبت به انواع دیگر در دسترس تر و ارزان تر است. EMLA باید یک ساعت قبل از وارد شدن سوزن به بدن استفاده شود تا تاثیر بگذارد. تاثیر این دارو در افراد مختلف متفاوت است. EMLA در اکثر کشور ها به راحتی یافت می شوند.

تتراکائین

بیماران معتقدند که این ماده سریعتر اثر می کند و تاثیر طولانی تری نیز دارد. این محصول در کشورهای مختلف به فروش می رسد. برتری این محصول نسبت به EMLA این است که رگ ها را گشاد می کند و دسترسی به آنها را آسان تر می کند. ژل موضعی ۴ درصد تتراکائین تحت نام تجاری Ametop به فروش می رسد. تقریبا ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد تا تتراکائین اثر کند و محل مورد نظر را بی حس کند.

(L-M-X 4 (15 g

کرم لیدوکائین ۴ درصد که اثر بخشی آن برای ترس از سوزن ثابت نشده است اما گزارشاتی مبنی بر شباهت آن به EMLA وجود دارد.  معمولا بیماران علاقه ای به امتحان این محصول ندارند زیرا در برخی کشور ها گرفتن آن بدون نسخه پزشک امکان پذیر نیست.

توجه

همه ی کرم های موضعی که ذکر شد حتما ابتدا باید بر روی یک ناحیه از بدن امتحان شود تا در صورت حساسیت دیگر از آن استفاده نشود. اثر بخشی آن ها نیز ممکن است پس از ۳۰ تا ۶۰ دقیقه خود را نشان دهد پس به محض مالیدن کرم ها به دنبال تاثیر آنی نباشید.

ترجمه:حانیه ایرانخواه

 این مطلب توسط  دکتر مجید نجفی پزشک تیم مشاوره پزشکی نبض ما  بازبینی و تایید شده  است .
5/5 - (2 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید