آیا افراد قدرتمند خودکشی می کنند؟

فکر کردن به خودکشی در بین افراد افسرده رایج است. اگر شما برای افسردگی تان درمان دریافت نکنید، خطر خودکشی افزایش پیدا می کند.

یک متخصص روانشناسی بالینی گفت: خوشبختانه درمان های خوب و موثری برای اختلال افسردگی وجود دارد. به گزارش نبض ما، دکتر فرشاد شیبانی، متخصص روانشناسی بالینی در گفتگو با شبکه رادیویی سلامت با بیان این مطلب افزود: درمان دارویی، درمان شناختی- رفتاری، روان درمانی تحلیلی و روانکاوی، درمان بین فردی، گروه درمانی، تحریک مغناطیسی مغز (TMS)و … از جمله درمان های اختلال افسردگی اساسی محسوب می شوند.

افسردگی و ضعف

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ابتلا به افسردگی شکلی از ضعف است؟، گفت: ممکن است از دید دیگران اینطور بنظر برسد که شخص افسرده خودش خواسته که افسرده باشد؛ ولی حقیقت این است که، افسردگی نوعی از بیماری است که می تواند برای اکثر افراد اتفاق بیفتد و به هیچ عنوان نشانه ضعف نیست (مثل بیماری قلبی یا کلیوی) حتی اشخاص قدرتمند نیز می توانند دچار افسردگی شدید شوند.

 خود کشی

درمان افسردگی

شیبانی با تاکید بر اینکه جالب اینکه 4 نفر از هر 5 نفر فرد افسرده ظرف مدت 4 تا 6 ماه بدون هیچ کمکی بهبود می یابند. بنابراین چرا باید به درمان افسردگی پرداخت؟ ، ادامه داد: اگرچه 4 نفر از هر 5 نفر با گذشت زمان خوب می شوند، 1 نفر باقیمانده، تا دوسال بعد هم افسرده می ماند. ما قادر به پیش بینی دقیق اینکه نهایتاً چه کسی بهبود میابد و چه کسی بهبود نمیابد نمی باشیم.

حتی اگرهمه افراد مبتلا هم به تدریج بهبود یابند، وی در ادامه بیان کرد: تجربه افسردگی می تواند به قدری ناخوشایند باشد که تلاش برای کوتاه کردن زمان آن ارزشمند است. به علاوه، افرادی که اولین تجربه افسردگی را می گذرانند، 50 درصد احتمال ابتلای مجددبه افسردگی را خواهند داشت.همچنین خطر خودکشی هر چند تعداد کمی از افراد افسرده ممکن است اقدام به خودکشی کنند- را هم باید به موارد بالا اضافه کرد

دبیر کمیته دانشجویی سلامت روان و رسانه انستیتو روانپزشکی تهران در پاسخ به این پرسش که چرا باید افسردگی را درمان کرد؟، خاطرنشان کرد: درمان زودرس کمک می کند از بدتر شدن افسردگی یا مزمن و مداوم شدن آن جلوگیری شود؛ فکر کردن به خودکشی در بین افراد افسرده رایج است. اگر شما برای افسردگی تان درمان دریافت نکنید، خطر خودکشی افزایش پیدا می کند. درمان موفقیت آمیز افسردگی، افکار خودکشی را برطرف خواهد کرد؛ درمان می تواند به بازگشت شما به حالت طبیعی و لذت بردن از زندگی کمک کند.؛ درمان می تواند به جلوگیری از بازگشت افسردگی کمک کند.

5/5 - (1 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید