علل تجویز آمنیوسنتز چیست؟

آمنیوسنتز روشی برای تشخیص بیماری های جنین قبل از تولد است.

به گزارش نبض ما، به نقل از همشهری، کیسه آمنیون کیسه ای است شبیه یک بالون که جنین را احاطه کرده و داخل این کیسه از مایع آمنیون پرشده و جنین در آن شناور است. مایع آمنیون به عنوان ضربه گیر عمل می کند و از چسبیدن جنین به دیواره رحم جلوگیری کرده و حرکات جنین را امکان پذیر می کند.

آمنیوسنتز روشی برای تشخیص بیماری های جنین قبل از تولد است. مقدار کمی از مایع آمنیوتیک توسط سرنگ های مخصوص از طریق پوست شکم کشیده می شود. داخل این مایع سلول های جنینی وجود دارد. این سلول ها حاوی اطلاعات ژنتیکی مهمی درباره کاریوتیپ جنین است.

کاریوتیپ تصویری از کروموزوم های داخل سلول است که تعداد، اندازه و شکل کرموزوم ها را نشان می دهد، به این ترتیب می توان نقائص کروموزومی که باعث تولد نوزاد نابهنجار می شود، را تشخیص داد.

آمنیوسنتز از جمله برای تشخیص این بیماری ها در جنین به کار می رود:

  • سندرم داون و سایر اختلالات کروموزومی.
  • اسپاینا بیفیدا (نقص در تشکیل کامل ستون فقرات و بیرون زدگی نخاع)، آننسفالی (اشکال در تشکیل کامل مغز)، و سایر نقائص ساختمان بدن هنگام تولد.
  • ناسازگاری گروه خون Rh.
  • عدم بلوغ کامل ریه ها.

آمنیوسنتز بین هفته های 15 تا 17 بارداری انجام می شود و حدود 15 تا 30 دقیقه زمان می برد. در این روش پزشک بعد از ضدعفونی کردن و بی حس کردن پوست شکم با استفاده از سونوگرافی محل قرار گرفتن جفت و جنین را تعیین می کند و با یک سوزن باریک و بلند از روی دیواره شکم وارد حفره آمنیون شده و 30 سی سی از مایع را داخل سوزن مخصوص می کشد و برای غربالگری به آزمایشگاه می فرستد. نتیجه آزمایش 2 تا 3 هفته بعد آماده می شود. آمنیوسنتز قبل از هفته 14 صورت نمی گیرد چون مقدار مایع کافی نیست.

عوارض آمنیوسنتز

آمنیوسنتز با خطراتی همراه است. صدمه دیدن جفت و جنین و عفونت از جمله عوارضی هستند که ممکن است ادامه بارداری را به مخاطره بیندازند. اگر مادر RH منفی (گروه خون منفی) باشد تزریق آمپول روگام لازم است.

در طول آمنیوسنتز فرد کاملا هوشیار است. نیاز به بی هوشی یا بی حسی نیست. درد و ناراحتی نیز وجود ندارد ولی گاهی اوقات هنگام استفاده از سوزن ممکن است درد اندکی ایجاد شود. بعد از پایان آمنیوسنتز مادر باید حدود 20 دقیقه استراحت کند. آمنیوسنتز احتمال سقط جنین را یک درصد افزایش می دهد.

تفسیر نتیجه آمنیوسنتز

منفی: نشان دهنده این است که جنین مشکل کروموزمی ندارد. البته همه نقایص جنینی با آمنیوسنتز قابل تشخیص نیست. برخی از نقائص جنینی تنها با بررسی پس از تولد قابل تشخیص است.

مثبت: نیاز به بررسی های بیشتری وجود دارد.

نمونه برداری از پرزهای جفتی (CVS)

در این روش با سوزن های بیوپسی از پرزهای جفتی نمونه برداری می شود و بعد سلول ها کشت داده می شوند. مزیت CVS نسبت به آمنیوسنتز این است که CVS در 8 هفتگی بارداری قابل انجام است، و می توان نقائص جنینی را زودتر تشخیص داد، اما عوارض این روش بیشتر است و احتمال بروز خون ریزی و صدمه به جنین وجود دارد.

علل تجویز آمنیوسنتز چیست؟
امتیاز شما :

4 (0%) 1 رای

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پرسش‌ شما پس از پرداخت هزینه، توسط پزشکان متخصص نبض‌ما با سرعت و دقت ویژه پاسخ داده می‌شود و برای شما پیامک خواهد شد و بدون نام منتشر خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر