ازدواج همسر شما را تغییر نمی دهد

تغییر و تحول های لازم در ازدواج از آنچه که همسران انتظارش را دارند، بیشتر است. این موضوع حتی در مورد آنهایی که دوران نامزدی خوبی هم داشته اند، صدق می کند.

گردآوری – نبض ما

دو سال اول ازدواج ، همسران باید بین خانواده های یکدیگر برای خود جایی باز کنند، از استقلال قبلی خود صرف نظر کنند و به عنوان همسر وظایف جدیدی را بر عهده گیرند. و همه ی اینها بدون استرس رخ نخواهد داد.

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث می شود همسران احساس کنند که انطباق با زندگی مشترک سخت و مشکل است، این است که آنها مشخصاً خیلی ایده آل گرا هستند. به ویژه تصور این که بعد از ازدواج همه چیز به خیر و خوشی خواهد گذشت و تصور اینکه بعد از ازدواج خصوصیات ناخواسته و ناصحیح همسرمان تغییر خواهد کرد.

چالش های ازدواج

ارتباط صمیمانه یک امر باثبات و یک نظم بدون تغییر نیست، بلکه بیشتر یک هستی رشد کننده ی متغییر است و به همین دلیل ما زندگی مشترک را یک امر فرآیندی در حال رشد می دانیم. بسیاری از محققان فرآیند زندگی مشترک را به عنوان رشد و تحول توصیف کرده اند. آنها معتقدند که  چالش های زندگی مشترک این رشد را شکل می دهند.

عدم شناخت زوجين از روحيات و سليقه هاي هم باعث مي شود هر اتفاقي را بد تعبير كنند و واكنش نشان دهند. آشنا نبودن به حالات رفتاري، زبان بدن، خصوصيات شخصي و عادات رفتار همديگر، اختلاف فرهنگ ها و خرده فرهنگ هاي آنان و ميزان تاثير آن در زندگي مشترك، گاهاً مي تواند باعث برخي تنش ها و مشاجره هاي طولاني شود. تفاوت فرهنگي و طبقاتي و اقتصادي و نوع زندگي ها در گذشته كه افراد مي خواهند آن را عيناً در زندگي خود جاي كنند، وابستگي غير معمول طرفين به خانواده ها و حرف شنوي آنها از ديگران، عدم ايثار و از خودگذشتگي، ابراز نكردن احساسات و عواطف به نحو صحيح (به طوري كه از طرف مقابل مي خواهند حدس بزند كه او الان به چه چيزي نياز دارد) نيز از جمله اين عوامل است.

ازدواج

تطابق با شرايط و مكان جديد، عدم جايگزيني ما به جاي من، كمرنگ شدن عطش عشق اوليه، تحمل مسئوليت و گاهي فشار مالي، انتخاب هاي جايگزين از جنس مخالف، عدم اطمينان به طرف مقابل، تلاش جهت تحكيم من بودن، هماهنگ نشدن با خانواده همسر، توافق جهت زمان بچه دار شدن، برنامه ريزي براي اقتصاد خانواده و تلاش براي رساندن زندگي به مرحله امنيت مالي براي خود و فرزندان، تصميم گيري هاي هيجاني و احساسي در بدو امر و بيشتر بر پايه ميزان تحريك پذيري، نداشتن درك مناسب از مفهوم زندگي مشترك و لزوم پايبندي و تعهدپذيري، تنوع طلبي، عدم مسئوليت پذيري و پايين بودن آستانه تحمل در مواجهه با مشكلات و نداشتن استقلال و ثبات مالي و فكري، خودخواهي و خودمحوري براي كسب رضايت فردي، آشنا نبودن زوجين با مسائل زناشويي و عدم درك صحيح از رابطه جنسي و درك نيازهاي يكديگر، شاغل بودن زوجين، تنظيم دخل و خرج خانواده و مديريت آن، تنظيم و مديريت رفت و آمدها و معاشرت هاي قبلي و قبول مسئوليت ها و… نيز در اين خصوص تاثيرگذار است.

معرفی کتاب

کتاب اسرار 5 سال اول زندگی، نوشته روی پتیت فیلس بوده و توسط زهرا حیدری ترجمه شده است. در این کتاب به چالش های سال های ابتدایی زندگی زوجین اشاره شده است که علاقمندان می توانند با مراجعه به آن، از مطالب فوق استفاده نمایند.

ازدواج همسر شما را تغییر نمی دهد
3.5 (70%) 4 رای

ساختمان پزشکان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.