تأثیر استعمال دخانیات در بروز بی اختیاری ادرار

نماینده انجمن نورویورولوژی بین المللی ایران با اشاره به بیماری های زمینه ای که سبب بروز مثانه نوروژنیک می شود، گفت: استعمال دخانیات در بروز بی اختیاری ادرار تأثیر غیر مستقیم دارد.

نبض ما– به گزارش انجمن نورویورولوژی ایران، دکترمهری مهراد در ارتباط با برگزاری کنفرانس علمی ـ آموزشی تحریک الکتریکی عصب ساکرال اظهارداشت: این کنفرانس با حضور صاحبنظران برجسته این حوزه از جمله پروفسور توماس کسلر(Thomas Kessler) در بیمارستان پارس تهران طی دو روز در ۳۰ و ۳۱ تیرماه برگزار شد.

وی افزود: این کنفراس در خصوص بی اختیاری ادرار در مثانه نوروژنیک در افرادی که مثانه عصبی دارند یا نمی‌توانند ادرار را نگه داشته و یا آن را دفع کنند برگزار و یافته های جدید در این علم مطرح شد.

مثانه بیش فعال

به گفته وی امروزه درمان جدیدی برای این بیماران انجام می‌شود که تحریک الکتریکی عصب ساکرال از این موارد است.

نماینده انجمن نورویورولوژی بین المللی ایران با اشاره به اینکه تعداد بسیار زیادی از افراد از بی اختیاری ادرار رنج می برند، گفت: این بیماری در افرادی که مبتلا به بیماری همچون دیابت، پارکینسون، ام اس و دیسک کمر ایجاد شده و افرادی که جراحی نخاع به دلیل تومور یا تصادف و هرگونه تروما داشته ممکن است مثانه آنها نوروژنیک می شوند.

سوالات خود را در ارولوژی می توانید از دکتر بپرسید و در سریع ترین زمان پاسخ خود را دریافت کنید

دکترشهریار ناطق متخصص ارولوژی
 

مهراد با بیان اینکه در گذشته افراد که قطع نخاع شده یا ام اس داشتند امکان کنترل ادرار آنها وجود نداشت و باید از سوند استفاده می کردند، گفت: اما امروزه با درمان های جدید این مشکل قابل درمان است.

وی افزود: مشکل نوروژنیک یا بی اختیاری ادرار همچون “گلین باره” نادر نبوده و بسیاری از بیماری ها می توانند زمینه ساز مشکلات مثانه نوروژنیک باشد البته آمار دقیقی از مبتلایان به این بیماری ندارم.

مثانه بیش فعال

نماینده انجمن نورویورولوژی بین المللی ایران خاطر نشان کرد: یکی از کارهای جالب که در روز پنج شنبه انجام شد جراحی لایولی کیس دیس کاشن انجام شد به طور مثال حدود 5 نفر از بیماران که کیس های پیچیده ای بوده و مثانه نوژنیک داشته انتخاب و در خصوص روش درمانی آنها به بحث و گفتگو نشستیم.

مهراد اضافه کرد: در این کنفراس در 31 تیرماه 3 عمل لایو سرجری یا جراحی زنده برای بیمارانی که مثانه نوروژنیک داشتند با تحریک الکتریکی نخاع( وسیله ای در نخاع فرد در ساکروم انتهای نخاع قرار گرفته و میدان الکتریکی درست کرده تا مثانه دوباره بتواند کنترل ادرار طبیعی خود را داشته باشد) در بیمارستان پارس انجام و در سالن کنفرانس پخش شد.

وی در پایان به موضوع مصرف دخانیات و تأثیر آن در بروز سرطان مثانه اشاره کرد و گفت: استعمال دخانیات احتمال ابتلاء فرد را به سرطان مثانه افزایش داده و در صورتی که تومور مثانه بدخیم باشد فرد مورد جراحی قرار خواهد گرفت. با این جراحی ریسک نوروژنیک شدن مثانه فرد بیشتر شده و می تواند بی اختیاری ادرار را برای بیمار به همراه داشته باشد.


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحسین یکشنبه ۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر فراوان > سوال بنده این است که قرص ناپروکسین 250 برای کجی آلت تناسلی مفید است و اگر داروی بهتر که عوارض کمتری داشته باشند را به بنده پیشنهاد بدهید کجی الت بنده حدود 30 سانتی متر است و به پزشک هم مراجعه کرده ام و این قرص را به همراه ویتامین e داده است سوال دیگر اینکه خوردن هر روزه این ویتامین عوارض هم دارد؟ متشکرم
  1. تصویر کاربردکتر شهریار ناطقیکشنبه ۸ مهر ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام،ناپروكسن تاثيري ندارد اگر دليل كجي الت بيماري پلاك پيروني باشد ويتامين E تا ٥٠٪؜ موثر است اما اگر كجي به علت ديگر باشد ويا بيماري پيروني باشد كه به درمان دارويي(حداقل ٢ ماه)جواب ندهد به شرط اينكه كجي بيش از ٣٠ درجه باشد،مانع دخول شده باشد و يا اختلال در روابط زناشويي ايجاد كرده باشد نيازمند درمان جراحي است

 • تصویر کاربررويااسدي یکشنبه ۱۳ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  ايا مصرف قرص تاوانكس 5٠٠ براي عفونت سينوس مناسب است و همچنين پزشك من قرص تاوانكس 5٠٠ را همراه با قرص ريفامپين ٣٠٠ هر دو روزي يك عدد تجويز كرده اند كه اين دو قرص باهم تداخل دارويي دارندايا مصرف قرص تاوانكس 5٠٠ براي عفونت سينوس مناسب است و همچنين پزشك من قرص تاوانكس 5٠٠ را همراه با قرص ريفامپين ٣٠٠ هر دو روزي يك عدد تجويز كرده اند كه اين دو قرص باهم تداخل دارويي دارند
  1. تصویر کاربرمشاور نبض مایکشنبه ۱۳ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   ريفامپين نخورين و تاوانكس ٧٥٠ ميلي روزي يكعدد به مدت ٥ روز استفاده كنيد
  2. تصویر کاربرمشاور نبض مایکشنبه ۱۳ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   جهت عفونت سينوس اسپري بيني نازونكس ٢ پاف در هر سوراخ بيني هر ١٢ ساعت استفاده كنين و قبل از اسپري با سرم شستشوي نرمال سالين بيني را هر ١٢ ساعت شستشو دهيد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرفرشته جمعه ۲۹ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  ستایش .....:وجود باکتری زیاد در ادرار و وجود گلبول های سفید در ادرار نشانه چیست؟
  1. تصویر کاربرمشاور نبض ماجمعه ۲۹ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
   عفونت ادرارى كه بايد با آنتى بيوتيك درمان بشه
درحال دریافت اطلاعات