چند راهکار ساده و فوری برای درمان افسردگی

بیماری افسردگی بسیار متداول است که مدت زمان ابتلا به آن در شرایط مختلف، بین افراد متفاوت است. در صورتی که شما کمی دچار افسردگی باشید، با علائمی همچون ناراحتی، کج خلقی، خشم و خستگی برای هفته ها درگیر هستید و برای درمان افسردگی خود باید اقدام کنید.

نبض ما– مشکلات و مسائل دنیای ماشینی باعث شده که روز به روزز افسردگی در میان افراد بیش تر شود. متاسفانه این پدیده به صورت خفیف، متوسط و یا شدید نه تنها در افراد مسن و میان سال بلکه در بسیاری از جوانان نیز دیده می شود.

درمان افسردگی خفیف مزمن

دیستایمی که به صورت اختلال افسردگی خفیف مزمن ترجمه می شود یکی از اشکال رایج افسردگی در انسان است. در دیستایمی علائم افسردگی می‌توانند برای یک مدت زمان طولانی (اغلب دو سال یا بیشتر) طول بکشند. افراد درگیر با دیستایمی هم می‌توانند دوره‌‌هایی از افسردگی شدید را تجربه کنند که به این حالت بعضا افسردگی مضاعف گفته می‌شود.

علائم ز نیز مانند علائم افسردگی شدید هستند اما تعداد و شدتشان کمتر است. این علائم عبارتند از:

 • اندوه یا حالت روحی افسرده اغلب ساعات شبانه‌روز یا تقریباً همه روزه
 • از دست دادن توانایی لذت‌بردن از چیزهایی که زمانی لذت‌بخش بودند
 • تغییر عمده در اشتها یا وزن بدن (افزایش یا کاهش بیش از 5 درصد طی یک ماه)
 • بیخوابی یا خواب بیش‌ازحد تقریباً همه روزه
 • بیقراری فیزیکی یا ناتوانی به گونه‌ای که برای دیگران قابل تشخیص نباشد
 • خستگی مفرط یا از دست دادن انرژی تقریباً همه روزه
 • احساسات ناامیدی یا پوچی یا عذاب وجدان شدید تقریباً همه روزه
 • مشکلاتی در تمرکز یا تصمیم‌گیری تقریباً همه روزه
 • افکار تکرارشونده از مرگ یا خودکشی، برنامه‌ریزی برای خودکشی یا اقدام به خودکشی

درحالیکه این  یک بیماری جدی است، قابل درمان نیز هست. مثل همه بیماری‌های مزمن، تشخیص و درمان به ‌موقع احتمالاً شدت و مدت علائم را کاهش می‌دهد و احتمال بوجود آمدن یک دوره افسردگی شدید را هم کاهش می‌دهد.

برای درمان افسردگی دیستایمی، پزشکان ممکن است از روان‌درمانی (گفتار درمانی)، راهکارهای دارویی مانند بکارگیری داروهای ضدافسردگی، و یا ترکیبی از اینها استفاده کنند. در اغلب موارد، دیستایمی توسط یک پزشک عمومی قابل درمان است.

درمان افسردگی شدید

درمان افسردگی شدید، نوعی از افسردگی است که بیش از هفته‌ها و یا ماهها طول می‌کشد و شامل نشانه‌ها و رفتارهای عمیقی است که عملکرد شغلی، روابط بین فردی و رفتارهای اجتماعی را تحت تأثیر قرار داده و شخص را به‌طور کلی از محیط خود دور می‌سازد.

به طور کلی می توان درمان افسردگی را وقتی به مرحله حاد رسیده باشد به شکل زیر دسته بندی نمود.

١- درمان افسردگی در مرحله حاد، هدف از درمان تسکین دادن علائم افسردگی است. این مرحله معمولاً ١٢-۶ هفته طول می کشد، اما ممکن است بسته به نوع درمان و پاسخی که به آن داده می شود بیش از این نیز به طول بیانجامد.

٢- در ادامه بیماری، درمان افسردگی برای بهبودی انجام می گیرد. در این مرحله درمان متعادل می شود مثلاً میزان مصرف دارو تنظیم می شود. این مرحله ممکن است ۵-۴ ماه طول بکشد.

در مرحله آخر درمان افسردگی ،نگهدارنده صورت می گیرد و هدف از آن جلوگیری از عود بیماری است. اگر  با وجود درمان چند دوره، افسردگی ایجاد شده باشد یا فرد به صورت مزمن بی حوصله و افسرده باشد و یا در مواردی که عوامل مستعد کننده برای فرد وجود داشته باشد درمان مداوم مورد نیاز است چون در این افراد احتمال عود بیماری بیشتر است.

اختلال افسردگی

محققان آمریکایی ترکیبی کشف کرده اند که به نظر می رسد علائم افسردگی را در مدت 24 ساعت از بین می برد. این ترکیب با تقویت ارتباط مناطق خاصی از مغز در مدت کمتر از 24 ساعت باعث از بین بردن علائم افسردگی می شود. این در حالی است که داروهای ضد افسردگی که اکنون تجویز می شوند هفته ها طول می کشد تا بر بیمار تاثیر کنند.

شایع ترین داروهای ضد افسردگی داروهای خانواده SSRIs هستند ؛ این داروها تنها بر روی یک سوم از بیماران افسرده موثر هستند و سه تا هشت هفته طول می کشد تا اثر کاملی بر روی بیمار داشته باشد. فعالیت مغز با توازنی ارتباط تحریک کننده و بازدارنده در میان سلول های مغزی مشخص می شود.

محققان دانشگاه مریلند آمریکا در این مطالعه که بر روی موش انجام شده است، محور توجه خود را بر پیام های بازدارنده که توسط یک ترکیب به نام GABA ارسال می شود، متمرکز کردند. آنها به دنبال راه هایی برای محدود کردن این پیام ها و ایجاد پیام های مصنوعی تحریک کنندگی که کمبود آنها باعث ایجاد افسردگی می شود، بودند.

اسکات تامپسون رییس بخش فیزیولوژی در دانشکده پزشگی دانشگاه مریلند گفت: این ترکیبات در مطالعه بر روی حیوانات اثرات چشمگیری داشت. وی افزود: اکنون محققان در تلاشند تا دریابند که آیا این ترکیب بر روی بیماران افسرده نیز همین تاثیر را دارد. به گفته این محقق، اگر این ترکیبات بتوانند موجب راحتی سریع از علائم افسردگی انسان مانند افکار خودکشی شوند، این ترکیب می تواند روش درمان افسردگی را منقلب کند.

محققان در این مطالعه بعد از قرار دادن موش ها در معرض تنش مزمن و تحریک این حیوانات به ایجاد رفتارهای بازدارنده ای شبیه افسردگی به آنها GABA-NAM دادند؛ این ترکیب پیام GABA در مغز را کاهش می دهد. محققان در عرض حدود 24 ساعت آنها متوجه از بین رفتن علائم افسردگی را در موش ها شدند. محققان همچنین مغز موش ها را بعد از این آزمایش بررسی کردند و متوجه شدند که هیچ تاثیری از GABA-NAM در موش هایی که تحت تنش قرار نگرفته بودند مشاهده نشد؛ این یافته محققان را بر آن داشت تا باور کنند که این ترکیبات هیچ اثر معکوسی بر روی انسان ها ندارد.

درمان افسردگی با داروهای گیاهی

در حال حاضر یکی از بهترین داروهای گیاهی ضد افسردگی که دارای خاصیت دارویی و خواص ارزنده دیگری نیز می باشد، دارویی است که از عصاره گیاهی با نام علمیHYPERiCUM PERFURMATUM، که در جهان با نام علمی St.JOH NS WORT مشهور است، تهیه می شود. این گیاه در ایران با نام های علف چای، گل راعی، علف هزارچشم و هوفاریقون شناخته می شود.

در ایران نیز برای اولین بار در سال 1378 از عصاره این گیاه دارویی به شکل قطره و با نام «هایپیران »HYPIRAN، منطبق با استاندارد جهانی و با کیفیتی برابر با انواع خارجی تهیه و به عنوان داروی رسمی ایران شناخته شد. با توجه به اینکه به طور اساسی و به علت شرایط آب وهوایی، گیاهان دارویی ایران دارای مرغوبیت خاصی می باشند، لذا علف چای ایران دارای بهترین کیفیت بوده و داروی ساخته شده از آن ( هایپیران ) نیزاز کیفیت و استاندارد بالایی برخوردار است. این دارو در درمان افسردگی ،انواع مشکلات عصبی، میگرن، پر خوابی، مشکلات و دردهای دوران قاعدگی، ترس و دلهره، افسردگی دوران کهولت، شب ادراری کودکان و وزوز گوش استفاده می شود. هایپیران دارای عوارض جانبی نبوده و فقط در موارد محدودی که ممکن است تداخلاتی با داروهای دیگر ایجاد کند در راهنمای دارو ذکر شده است.

نکاتی که در مورد اثرات ایده آل این دارو و اکثر داروهای گیاهی باید در نظر داشت این است که حداقل 2 تا 3 هفته پس از مصرف نباید انتظار اثر داشت چون داروهای گیاهی دیر اثر بوده و اثر آنها به طور اصولی پس از یک ماه ظاهر می شود و به تدریج به حداکثر می رسد، به علاوه مقادیر مصرف نوشته شده در راهنمای داروی گیاهی، باید به دقت رعایت شود و همچنین داروهای گیاهی را باید به طور منظم و مرتب مصرف کرد، چرا که مسئله مقدار، مدت مصرف و نظم در مصرف دارو شرط اصلی اثر بخشی داروهای گیاهی در درمان افسردگی است. در حقیقت افرادی که دارای حوصله، نظم و دقت باشند به طور اصولی از داروهای گیاهی نتایج بهتری کسب می کنند.

داروهای ضد افسردگی

درمان افسردگی و اضطراب

این دو اختلال دو روی یک سکه هستند به طوری که نیمی از افراد مبتلا به افسردگی با درجاتی از اضطراب دست و پنجه نرم می کنند. افراد با اختلالات اضطرابی از قبیل اختلال اضطراب اجتماعی، اختلال اضطراب منتشر، اختلال وسواس، و… تلفات عاطفی بزرگ ناشی از افسردگی را تجربه می کنند.

به طور کلی توصیه هایی در این زمینه می شود که عبارتند از:

درمان و مشاوره

یک درمان گر حرفه ای می تواند یک طرح برای درمان افسردگی و اضطراب  را در یک زمان ارائه دهد. برخی از انواع درمان افسردگی می تواند به تنظیم افکار و اعمال، برقراری ارتباط بهتر، مهارت های حل مساله و مدیریت علائم بیماری کمک کند.

دارو

پزشک شما ممکن است داروهای ضد افسردگی را که هر دو اختلال افسردگی و اضطراب را درمان می کند، از جمله مهار کننده های انتخابی بازجذب سروتونین و مهارکننده بازجذب نوراپی نفرین و یا داروهایی از قبیل بوپروپیون، و میرتازاپین را تجویز کند. برخی از انواع مهارکننده های بازجذب سروتونین از این قرارند: سیتالوپرام، فلوکستین، فلووکسامین، پاروکستین، سرترالین و برخی از نمونه های بازجذب نوراپی نفرین عبارتند از دولوکستین، ونلافاکسین و…

ورزش

ثابت شده که ورزش تقویت کننده خلق و خوی است و عزت نفس و اعتماد به نفس را افزایش می دهد. فعالیت بدنی منظم، یک درمان قطعی برای افسردگی های خفیف تا متوسط است. حتی یک پیاده روی سریع می تواند میزان اندورفین، هورمون مرتبط با احساس خوب را افزایش دهد. هدف انجام 3 تا 5 بار ورزش متوسط تا شدید در هفته است.

تکنیک های تمدد اعصاب

یوگا، مدیتیشن و ورزش تای چی را برای رفع علائم افسردگی و اضطراب امتحان کنید. انجام این ورزش ها فقط به میزان 15 دقیقه در روز و متمرکز بر تنفس عمیق و تصویرسازی ذهنی، می تواند اضطراب را کاهش داده و خلق و خوی را بهبود بخشد.

بررسی رژیم غذایی

کربوهیدرات های ساده و تصفیه شده، نشانه های اضطراب و افسردگی را هدف قرار می دهند. پس سعی کنید انواع کربوهیدرات های پیچیده، پروتئین های بدون چربی و میوه ها و سبزیجات را وارد رژیم غذایی خود کنید، از الکل به شدت پرهیز کنید و قند و کافئین را محدود نمایید.

نوشتن احساسات در درمان افسردگی

اینطور ثابت شده، افرادی که هنگام ناراحتی، عمیق ‌ترین احساساتشان را روی کاغذ می ‌آورند، کمتر از کسانی که همه چیز را در ذهن حفظ می‌ کنند، دچار اضطراب و افسردگی می‌ شوند و آنها به طور کل به زندگی نگاه مثبت ‌تری دارند.

کمک‌های داوطلبانه

کمک به دیگران موثرترین روش بالا بردن روحیه و درمان افسردگی است. نوع دوستی و داوطلب شدن در یاری رساندن به دیگران احساس ‌تان را نسبت به خود خوب کرده و شما را از روزمرگی نجات می‌دهد.

نبض ما- گردآوری

منابع:

تبیان، جام جم، آریاسلامت، عصرایران

چند راهکار ساده و فوری برای درمان افسردگی
4.3 (86.67%) 9 رای

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۶ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  من دچار بیماری پارانویا یا عشق یکطرفه هستم چه کنم
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما سه شنبه ۶ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   با مشاوره چند جلسه توسط روانشناس ميتوانيد بهبود پيدا كنيد
 • تصویر کاربر شهرام شنبه ۳ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  تغذیه
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما شنبه ۳ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   ؟؟
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲۲ اسفند ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پیوست سوال قبلی ببخشید جواب سوالم رو نداید من پرسیدم که چه مقدار از زینک 30 میلی با ملح گلو کونات زینک خالص و چه مقدار ملح زینک است یعنی گلوکونات وایا چون هرشخصی روزانه به 15 میلی گرم زینک نیاز دارد ایا این مقدار زینک نیاز او را برطرف میکند چون که هر زینک 210 میلی گلوکونات مقدار 30 میلی زینک دارد این تناسب چه گونه تعریف میشود والان زینکی که من مصرف میکنم چه مقدارش زینک خالص است ؟ لطفا مبسوطر پاسخ دهید متشکر
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما یکشنبه ۲۲ اسفند ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام
   لطفا از يك متخصص تغذيه سوال بفرماييد
   متاسفانه ما فعلا توى تيممون متخصص تغذيه نداريم
 • تصویر کاربر میلاد شنبه ۷ اسفند ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  روش عمل و بهترین دکتر در مشهد و تهران که این جراحی را انجام می‌دهد؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما شنبه ۷ اسفند ۹۵( 2 سال پیش)
   سلام
   آقاي دكتر رهبر بيمارستان اميرالمؤمنين تهران
درحال دریافت اطلاعات