ضرورت توجه به طب سالمندی از دوران نوزادی

تعداد سالمندان بیمار ما خیلی بیشتر از تعداد سالمندان سالم است. اگرچه پیری به معنی بیمار شدن نیست، اما احتمال بروز برخی بیماری‌ها در کهنسالی افزایش پیدا می‌کند و ازین رو توجه به طب سالمندی دارای اهمیت می شود.

نبض ما– حدود 8 درصد از جمعیت کشور ما را سالمندان تشکیل می‌دهند، اما پیش‌بینی می‌شود این جمعیت تا سال 1420 به حدود 23 درصد جمعیت، یعنی بیش از 26 میلیون سالمند برسد. حتی اگر این پیش‌بینی هم محقق نشود، افزایش چشمگیر تعداد سالمندان در سال‌های آینده انکارناپذیر است.

این جمعیت قابل توجه، قطعا به خدمات بهداشتی و درمانی ویژه نیاز خواهد داشت که اگر برای این نیاز ضروری از همین الان به فکر نباشیم، سال‌های آینده در برابر عمل انجام شده قرار می‌گیریم. نهادینه شدن طب سالمندی در ایران قادر خواهد بود بخش عمده‌ای از این نیازها را پاسخ بدهد.

طب سالمندی چیست؟

در کشور ما سالمندان برای درمان بیماری‌های خود به پزشکان مختلفی مراجعه می‌کنند؛ مثلا سالمندی که همزمان از دیابت، فشار خون و دیسک کمر رنج می‌برد برای درمان بیماریش به سه پزشک با تخصص‌های مختلف مراجعه می‌کند، اما در کشورهای توسعه یافته به درمان سالمندان با این شیوه برخورد نمی‌کنند.

در این کشورها، چند دهه است طب سالمندی جا افتاده است. در این طب، به سلامت سالمندان به عنوان یک کل واحد نگاه می‌کنند؛ یعنی متخصص طب سنتی، سالمند را در زمینه ابتلا به همه بیماری‌های احتمالی بررسی و نسخه جامع‌تری برای درمان سالمند تجویز می‌کند.

طبیعی است این طب فراگیر، هزینه درمان سالمندان را کاهش می‌دهد؛ زیرا به جای مراجعه سالمند به چند پزشک، فقط یک متخصص طب سالمندی ، وضعیت سلامت و بیماری فرد سالمند را بررسی می‌کند. همچنین با توسعه این طب پیشرفته که اتفاقا به مباحث پیشگیری از بیماری‌های دوران سالمندی هم تاکید ویژه‌ای دارد، کیفیت درمان هم ارتقا می‌یابد.

بین سالمند شناسی و طب سالمندی ، فرق وجود دارد. در سالمندشناسی به ابعاد مختلف زندگی سالمند از زاویه غیرپزشکی نگاه می‌شود، اما در طب سالمندی ، پزشک عمومی در دوره تخصصی طب سالمندی ، درس خوانده است.

همان طور که مثلا می‌توانست در دوره تخصصی رشته ارتوپدی درس بخواند. بیشتر متخصصان طب سالمندی در ایران پزشکانی هستند که خارج از کشور درس خوانده‌اند.

طب سالمندی ، طبی هماهنگ‌کننده است. یعنی طبی که همه بیماری‌های سالمندان را به صورت یکپارچه نگاه و مثل یک پزشک هماهنگ کننده بین چند پزشک معالج برخورد می‌کند.

 

سالمندان

متخصص طب سالمندی

عوارض دوره سالمندی به دو دسته تقسیم می‌شود. یک دسته از عوارض به دلیل کهولت سن و یکسری هم به علت بیماری است.

تجویز دارو برای سالمندان با جوانان فرق دارد. از آنجا که در دوره سالمندی آب بدن کم می‌شود، توده‌های چربی بیشتر و کارکرد کلیه و کبد نیز دچار نقصان می‌شود، بنابراین تجویز دارو برای سالمندان باید با احتیاط کامل انجام شود. یک متخصص طب سالمندی نسبت به این مسائل آگاه است و تلاش می‌کند دارویی تجویز کند که کمترین عارضه را داشته باشد. همچنین این متخصص در زمینه تعدیل اندازه دارو برای سالمندان و جلوگیری از تداخلات دارویی در سنین کهنسالی نیز تبحر دارد.

محمد جلیلی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره رشته طب سالمندی در این دانشگاه اظهار کرد: باتوجه به تغییرات در ساختار جمعیتی کشور نیاز به راه اندازی رشته طب سالمندی برای رسیدگی به مشکلات این افراد احساس شد که دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان اولین دانشگاه در ایران این رشته را راه اندازی کرد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه راه اندازی رشته جدید با سختی ها و مشکلاتی همراه است، کوریکولوم ها در این باره برای گرایش های مختلف این رشته تدوین و دانشجویان از طریق آزمون دستیاری جذب این رشته برای دوره تخصص شدند.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران عنوان کرد: متخصصان با گرایش های مختلف برای تدریس به دانشجویان این رشته و افزایش مهارت های آنها آموزش دیده‌اند.

همچنین رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت و درمان از راه‌اندازی تخصص طب سالمندی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خبرداد.

مهین السادات عظیمی در این باره گفت: تخصص طب سالمندی در این دانشگاه به عنوان سومین دانشگاه کشور بعد از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه علوم پزشکی ایران راه‌اندازی خواهد شد. وی با بیان اینکه کمبود متخصص طب سالمندی یکی از خلأهای جدی در این حوزه است افزود: در ماه گذشته برای نخستین بار در ایران سه فارغ‌التحصیل در این رشته داشته‌ایم. عظیمی گفت: آموزش زندگی سالم، مراقبت‌های لازم برای سلامت و آگاه‌سازی مردم از اهمیت جایگاه سالمندان و تکریم‌ آن‌ها از محورهای آموزشی اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت و درمان است.

مراقبت از سالمند

دستیاری طب سالمندی

در هفتاد و هفتمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی که در خردادماه سال 92 برگزار شد، 10 موضوع به تصویب نهایی رسید که یکی از آن ها به نحوه پذیرش دستیار رشته تخصصی طب سالمندان اختصاص یافته بود. در این موضوع دﺑﯿﺮﺧﺎﻧﻪ ﺷورای آﻣﻮزش ﭘﺰشکی و ﺗﺨﺼﺼﯽ ﻣﻮﻇﻒ است اعضای هیات ممتحنه این رشته را طبق مقررات ﺗﻌﯿﯿﻦ کند. داﻧﺸﮕﺎه های ﻋﻠﻮم ﭘﺰﺷﮑﯽ ﻣﺘﻘﺎﺿﯽ این رشته باید درﺧﻮاﺳﺖ ﺧﻮد را ﺑﻪ دﺑﯿﺮﺧﺎﻧﻪ ﺷﻮرا اعلام کنند و دﺑﯿﺮﺧﺎﻧﻪ ﭘﺲ از ارزﺷﯿﺎﺑﯽ و اﻋﺘﺒﺎرﺑﺨﺸﯽ در ﺻﻮرت ﺗﺎﺋﯿﺪ، ﻧﺘﯿﺠﻪ را ﺑﻪ داﻧﺸﮕﺎه اﻋﻼم ﻣﯽ کند.

دﺑﯿﺮﺧﺎﻧﻪ ﺷﻮرای آﻣﻮزش ﭘﺰﺷﮑﯽ و ﺗﺨﺼﺼﯽ ﻣﻮﻇﻒ است ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ آﻣﻮزشی رﺷﺘﻪ ﺗﺨﺼﺼﯽ ﻃﺐ ﺳﺎﻟﻤﻨﺪان را ﻃﺒﻖ ﻣﻘﺮرات ﺗﺪوﯾﻦ و ﭘﺲ از ﻃﺮح و ﺗﺼﻮﯾﺐ در ﮐﻤﯿﺴﯿﻮن داﯾﻤﯽ ﻣﻌﯿﻦ ﺑﻪ ﻧﺸﺴﺖ ﺷﻮرای آﻣﻮزش ﭘﺰﺷﮑﯽ و ﺗﺨﺼﺼﯽ ﺟﻬﺖ ﺗﻨﻔﯿﺬ اراﺋﻪ کند.

نبض ما– گردآوری

منابع:

سلامت نیوز، باشگاه خبرنگاران، مهرنیوز

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام..هنگام استرس کوچک قلبم شروع به تپش میکنه و حتی در حالت عادی هم انگشتام یک کم میلرزه گهگاهی قرص پروپرانولول میخورم....چکار کنم از شر تپش و لرزش دستام یا پاهام رها شم....دستتون درد نکنه.
  1. تصویر کاربر دکتر حسین نجفی دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)


   دکتر محمد حسین نجفی
   متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی
   https://drhsnajafi.com
 • تصویر کاربر منصور شنبه ۲۵ فروردین ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.عمل جراحی نارسایی. قلبی بیمار بالای 80 سال وجوددارد؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما شنبه ۲۵ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر صدف دوشنبه ۶ فروردین ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.من ۲۶سالمه و تقربا سه ساله که سیگار میکشم.چند وقته تنگی نفس دارم و هنگام فعالیتهای خیلی کوچک و عادی هم دچار تپش قلب میشم..خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۶ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۶ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۳ بهمن ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر من بهار سال پیش عمل قلب باز انجام دادم بعد از گذشت حدود دوسال سردی دست و پاها و سبکی سر دارم علت چیست؟با تشکر
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما جمعه ۱۳ بهمن ۹۶( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر مشاور نبض ما جمعه ۱۳ بهمن ۹۶( 2 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Akramahmadvand جمعه ۱۳ بهمن ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ضمن عرض ادب و تشکر از ارائه سایت پربار و عرض خسته نباشید خدمت سروان گرامی .
  مادر عزیزم به نام آسیه حکیم زاده سه ماه قبل در بیمارستان شهید محلاتی شهرستان تبریز مورد عمل جراحی باز قلب قرار گرفتند متاسفانه بعد از عمل جراحی بمدت ۲۰ روز هوشیاری خود را بدست نیاوردند و بعد از مدتی پزشکان متخصص اعلام نمودند که بایستی دستگاه تنفس دهنده مصنوعی استفاده کنند و نای ایشان را سوراخ و دستگاه را نصب نمودند ولی متاسفانه روز بروز اوضاع بدتر شد و علی الرغم بهبود وضعیت قلب ایشان هنوز ریه شان دچار مشکل بوده و با گذشت تقریبا ۷۰ روز از زمان بستری شدنشان هر روز وضعیت جسمانی شان افت می کند و ریه شان ناتوان تر می شود و با توجه به استفاده از دارو های رقیق کننده خون مانند هپارین و ... محل نصب دستگاه تنفس دهنده مکانیکی خونریزی نموده و علی الرغم عمل جراحی برای رفع خونریزی باز خونریزی قطع نشده و با افت تنفس مشکلات حیاتی ایجاد می نماید به طوری امروز اعلام نمودند با توجه به تعداد زیاد عمل جراحی تا کنون الان دیگر کاری از دستشان بر نمی آید و ریه ایشان کارایی خود را از دست داده در صورتی که تا یه هفته پیش وضعیت عمومی شان خیلی بهتر شده بود فقط تنبلی عضله داشتند لذا خواهشمند است در صورت امکان با ارائه مشاوره و راهکار مناسب و حدالامکان با امکان مشاوره حضوری و یا تلفنی مارا یاری فرمایید
  با تقدیر از زحمات همه پزشکان متعهد و فداکار
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما جمعه ۱۳ بهمن ۹۶( 2 سال پیش)
  2. تصویر کاربر مشاور نبض ما جمعه ۱۳ بهمن ۹۶( 2 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مجیدایرجی چهارشنبه ۶ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام. من چندسال قبل در 38 سالگی دچار سکته شدم ومجبور به گذاشتن استنت شدم. استنت مربوطه بعداز چندماه مسدود شدوطبق آنژیو الان سه رگ بسته دارم.البته شرایطم معمولی است ومشکل حادندارم ولی فعالیت زیاد نمیتونم داشته باشم. غلظت خون من بالاست بگونه ایکه اگر اسویکس نخورم مثل بقیه خونم جاری نمیشود ومثلاحتی اگر رگ اصلی دست را جراحت دهند خون مثل لخته جمع میشود. اکنون دو سوال دارم : 1- آیا اگر عمل بای پس انجام بدم مثل استنتی که گذاشتم رگم مسدود میشود؟ 2- باچه روشی میشود خونم را رقیق کرد؟ (تعداد گلبولها معمولی است ولی میگن اندازش بزرگه) آیا میتوانم از طب سوزنی وتحریک عصب برای کم کردن غلظت خونم استفاده کنم؟ ضمنا من رژیم تجویزی خودراکاملا رعایت میکنم باتشکر
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما چهارشنبه ۶ دی ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر شاهین پنجشنبه ۱۵ تیر ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 29 سالمه میخواهم مکمل امگا 3 بدون تجویز پزشک مصرف کنم ایا مصرف روزانه مشکل دارد؟روزانه چند عدد مصرف شود؟بعد کدوم برندش بهتره؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما پنجشنبه ۱۵ تیر ۹۶( 3 سال پیش)
   ايرادي ندارد
   روزانه يك عدد مصرف شود
 • تصویر کاربر آزاده پنجشنبه ۱۵ تیر ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من خانمی 30 ساله هستم تقریبا سه ساله زانو درد دارم الان خیلی دردم شدید شده یه کم که می ایستم درد میاد تو ساق پام کف پان شروع میکنه به سوزش و انگشت سوم و چهارم پامم درد میگیره
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما پنجشنبه ۱۵ تیر ۹۶( 3 سال پیش)
   اوزون درماني به زانو درد شما كمك ميكند
   اگر تهران هستيد به مطب دكتر مجيد نجفي متخصص درد و بيهوشي مراجعه فرماييد ، شماره ايشان از طريق اينترنت قابل دسترسي است
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۸ تیر ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  اوزون تراپی چیست
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما پنجشنبه ۸ تیر ۹۶( 3 سال پیش)
   تزريق گاز اوزون به داخل مفاصل براي كاهش درد و التهاب
 • تصویر کاربر مسعود دوشنبه ۲۲ خرداد ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  پدرم آنژیو کرد سه تا از رگ های قلبش بسته چکار باید کرد
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۲۲ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   اگر با فنر قابل درمان نباشد نياز به جراحي قلب باز است
درحال دریافت اطلاعات