ضرورت توجه به طب سالمندی از دوران نوزادی

تعداد سالمندان بیمار ما خیلی بیشتر از تعداد سالمندان سالم است. اگرچه پیری به معنی بیمار شدن نیست، اما احتمال بروز برخی بیماری‌ها در کهنسالی افزایش پیدا می‌کند و ازین رو توجه به طب سالمندی دارای اهمیت می شود.

نبض ما– حدود 8 درصد از جمعیت کشور ما را سالمندان تشکیل می‌دهند، اما پیش‌بینی می‌شود این جمعیت تا سال 1420 به حدود 23 درصد جمعیت، یعنی بیش از 26 میلیون سالمند برسد. حتی اگر این پیش‌بینی هم محقق نشود، افزایش چشمگیر تعداد سالمندان در سال‌های آینده انکارناپذیر است.

این جمعیت قابل توجه، قطعا به خدمات بهداشتی و درمانی ویژه نیاز خواهد داشت که اگر برای این نیاز ضروری از همین الان به فکر نباشیم، سال‌های آینده در برابر عمل انجام شده قرار می‌گیریم. نهادینه شدن طب سالمندی در ایران قادر خواهد بود بخش عمده‌ای از این نیازها را پاسخ بدهد.

طب سالمندی چیست؟

در کشور ما سالمندان برای درمان بیماری‌های خود به پزشکان مختلفی مراجعه می‌کنند؛ مثلا سالمندی که همزمان از دیابت، فشار خون و دیسک کمر رنج می‌برد برای درمان بیماریش به سه پزشک با تخصص‌های مختلف مراجعه می‌کند، اما در کشورهای توسعه یافته به درمان سالمندان با این شیوه برخورد نمی‌کنند.

در این کشورها، چند دهه است طب سالمندی جا افتاده است. در این طب، به سلامت سالمندان به عنوان یک کل واحد نگاه می‌کنند؛ یعنی متخصص طب سنتی، سالمند را در زمینه ابتلا به همه بیماری‌های احتمالی بررسی و نسخه جامع‌تری برای درمان سالمند تجویز می‌کند.

طبیعی است این طب فراگیر، هزینه درمان سالمندان را کاهش می‌دهد؛ زیرا به جای مراجعه سالمند به چند پزشک، فقط یک متخصص طب سالمندی ، وضعیت سلامت و بیماری فرد سالمند را بررسی می‌کند. همچنین با توسعه این طب پیشرفته که اتفاقا به مباحث پیشگیری از بیماری‌های دوران سالمندی هم تاکید ویژه‌ای دارد، کیفیت درمان هم ارتقا می‌یابد.

بین سالمند شناسی و طب سالمندی ، فرق وجود دارد. در سالمندشناسی به ابعاد مختلف زندگی سالمند از زاویه غیرپزشکی نگاه می‌شود، اما در طب سالمندی ، پزشک عمومی در دوره تخصصی طب سالمندی ، درس خوانده است.

همان طور که مثلا می‌توانست در دوره تخصصی رشته ارتوپدی درس بخواند. بیشتر متخصصان طب سالمندی در ایران پزشکانی هستند که خارج از کشور درس خوانده‌اند.

طب سالمندی ، طبی هماهنگ‌کننده است. یعنی طبی که همه بیماری‌های سالمندان را به صورت یکپارچه نگاه و مثل یک پزشک هماهنگ کننده بین چند پزشک معالج برخورد می‌کند.

 

سالمندان

متخصص طب سالمندی

عوارض دوره سالمندی به دو دسته تقسیم می‌شود. یک دسته از عوارض به دلیل کهولت سن و یکسری هم به علت بیماری است.

تجویز دارو برای سالمندان با جوانان فرق دارد. از آنجا که در دوره سالمندی آب بدن کم می‌شود، توده‌های چربی بیشتر و کارکرد کلیه و کبد نیز دچار نقصان می‌شود، بنابراین تجویز دارو برای سالمندان باید با احتیاط کامل انجام شود. یک متخصص طب سالمندی نسبت به این مسائل آگاه است و تلاش می‌کند دارویی تجویز کند که کمترین عارضه را داشته باشد. همچنین این متخصص در زمینه تعدیل اندازه دارو برای سالمندان و جلوگیری از تداخلات دارویی در سنین کهنسالی نیز تبحر دارد.

محمد جلیلی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره رشته طب سالمندی در این دانشگاه اظهار کرد: باتوجه به تغییرات در ساختار جمعیتی کشور نیاز به راه اندازی رشته طب سالمندی برای رسیدگی به مشکلات این افراد احساس شد که دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان اولین دانشگاه در ایران این رشته را راه اندازی کرد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه راه اندازی رشته جدید با سختی ها و مشکلاتی همراه است، کوریکولوم ها در این باره برای گرایش های مختلف این رشته تدوین و دانشجویان از طریق آزمون دستیاری جذب این رشته برای دوره تخصص شدند.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران عنوان کرد: متخصصان با گرایش های مختلف برای تدریس به دانشجویان این رشته و افزایش مهارت های آنها آموزش دیده‌اند.

همچنین رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت و درمان از راه‌اندازی تخصص طب سالمندی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خبرداد.

مهین السادات عظیمی در این باره گفت: تخصص طب سالمندی در این دانشگاه به عنوان سومین دانشگاه کشور بعد از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه علوم پزشکی ایران راه‌اندازی خواهد شد. وی با بیان اینکه کمبود متخصص طب سالمندی یکی از خلأهای جدی در این حوزه است افزود: در ماه گذشته برای نخستین بار در ایران سه فارغ‌التحصیل در این رشته داشته‌ایم. عظیمی گفت: آموزش زندگی سالم، مراقبت‌های لازم برای سلامت و آگاه‌سازی مردم از اهمیت جایگاه سالمندان و تکریم‌ آن‌ها از محورهای آموزشی اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت و درمان است.

مراقبت از سالمند

دستیاری طب سالمندی

در هفتاد و هفتمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی که در خردادماه سال 92 برگزار شد، 10 موضوع به تصویب نهایی رسید که یکی از آن ها به نحوه پذیرش دستیار رشته تخصصی طب سالمندان اختصاص یافته بود. در این موضوع دﺑﯿﺮﺧﺎﻧﻪ ﺷورای آﻣﻮزش ﭘﺰشکی و ﺗﺨﺼﺼﯽ ﻣﻮﻇﻒ است اعضای هیات ممتحنه این رشته را طبق مقررات ﺗﻌﯿﯿﻦ کند. داﻧﺸﮕﺎه های ﻋﻠﻮم ﭘﺰﺷﮑﯽ ﻣﺘﻘﺎﺿﯽ این رشته باید درﺧﻮاﺳﺖ ﺧﻮد را ﺑﻪ دﺑﯿﺮﺧﺎﻧﻪ ﺷﻮرا اعلام کنند و دﺑﯿﺮﺧﺎﻧﻪ ﭘﺲ از ارزﺷﯿﺎﺑﯽ و اﻋﺘﺒﺎرﺑﺨﺸﯽ در ﺻﻮرت ﺗﺎﺋﯿﺪ، ﻧﺘﯿﺠﻪ را ﺑﻪ داﻧﺸﮕﺎه اﻋﻼم ﻣﯽ کند.

دﺑﯿﺮﺧﺎﻧﻪ ﺷﻮرای آﻣﻮزش ﭘﺰﺷﮑﯽ و ﺗﺨﺼﺼﯽ ﻣﻮﻇﻒ است ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ آﻣﻮزشی رﺷﺘﻪ ﺗﺨﺼﺼﯽ ﻃﺐ ﺳﺎﻟﻤﻨﺪان را ﻃﺒﻖ ﻣﻘﺮرات ﺗﺪوﯾﻦ و ﭘﺲ از ﻃﺮح و ﺗﺼﻮﯾﺐ در ﮐﻤﯿﺴﯿﻮن داﯾﻤﯽ ﻣﻌﯿﻦ ﺑﻪ ﻧﺸﺴﺖ ﺷﻮرای آﻣﻮزش ﭘﺰﺷﮑﯽ و ﺗﺨﺼﺼﯽ ﺟﻬﺖ ﺗﻨﻔﯿﺬ اراﺋﻪ کند.

نبض ما– گردآوری

منابع:

سلامت نیوز، باشگاه خبرنگاران، مهرنیوز

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر كريم دوشنبه ۱۵ خرداد ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  مادرم ٧6سالشه دريچه ميترال قلبش بنا به تشخيص پزشك جراحي بايد شود ايشان هم تنگي نفس داره وهم معده اش ورم قبلا هم كيسه صفرا عمل كرده وزنش هم متوسطه ايا ايشان ميتوانداز عمل سالم دربياد
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۱۵ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   بله ان شالله
 • تصویر کاربر عبداله شنبه ۱۹ فروردین ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  متخصص کلیه و مجاری ادراری
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما شنبه ۱۹ فروردین ۹۶( 3 سال پیش)
   سؤالتون واضح نيست
 • تصویر کاربر . پنجشنبه ۳ فروردین ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  بعد از گذشت 4 ماه از شکستگی استخوان دنبالیچه بر اثر ضربه، برجستگی را در پشت خود احساس میکنم، علت چیست؟؟ ؟؟؟؟ ایا این شکستگی در اینده تاثیر نابجایی میگذارد یا خیر؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما پنجشنبه ۳ فروردین ۹۶( 3 سال پیش)
   ممكنه هماتوم يا جابجايى استخوان باشه
   حتما بايد به متخصص مراجعه كنين
 • تصویر کاربر بی دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ، من پسری 19 ساله با ورزن تقریبا 60 کیلو گرم هستم ، و متاسفانه مشکلی دارم که بعد از چندین بار مراجعه به پزشک و مصرف داروهای مختلف نتیجه نگرفتم ، متاسفانه هر وقت میخوام ورزشی انجام بدم اگر 10 متر بدوم ، چنان ضربان قلبم بالا می رود که تنفس برایم مشکل میشود و حالت تهوع میگرم و تعداد تنفسم بشدت زیاد میشه ، همین موضوع باعث شده هرگز نتونم ورزش کنم ، ممنون میشم اقای دکتر راهنماییم کنید چون واقعا اذیت میشم حتی با دوستام نمیتونم یه فوتبال ساده انجام بدم.
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام براي پاسخ بايد معاينه انجام گيرد نوار قلب اكوكارديوگرافي
 • تصویر کاربر بی دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  بنام خدا، سلام مادرم یک روز بعد از انژیو پلاستی از درد قفسه سینه شاکی.ه، آیا مشکل جدی حساب میشه ؟ آیا الان مجددا ببرمش دکتر؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام بله ويزيت مجدد شوند
 • تصویر کاربر بی دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام قبلا من درد کتف چپ ودرد قفسه سینه داشتم چند سال پیش و به دکتر فوق تخصص قلب مراجعه کردم بعد از اکو تست ورزش و سیتی انژیو گفتند کمی افتادگی دریچه میترال دارید .البته شدت استرس هم بالا بود تا جایی که شبها ی متوالی بیخواب میشدم و فشارم به هیجده میرسید با پیشنهاد دکتر قلبم رفتم دکتر مغز و اعصاب و بعد از مصرف آرامبخش دیگر خبری از درد و فشار خون نبود حالاکه شش ساله قرص آرام بخش مصرف میکنم نزدیک یک ساله دوباره دردام شروع و خیلی زیادتر شد دایم کتف چپم درد داره و سوزش قلب دارم .البته ناراحتی معده هم دارم .وزنم زیادشده در حال حاضر بعد از ناهار می خوابم به شدت تپش قلب دارم تا جاییکه نفسم تنگ میشه و حالت بختک به صورت متوالی برام پیش میاد .خواهش راهنمایی بفرمایید .باتشکر
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام با مراجعه به متخصص قلب ميتوانيد تست كامل سلامت قلب بدهيد
درحال دریافت اطلاعات