چطور برای اهدای جنین دادخواست دهید؟

زوج‌های داوطلب که به صورت قانونی و شرعی دارای رابطه زوجیت هستند می‌توانند به صورت داوطلبانه و رایگان یک یا چند جنین را به مراکز تخصصی درمان ناباروری اهدا کنند.

نبض ما– داشتن فرزند اولین خواسته هر زوج است، خواسته ای که حق هر خانواده است، اما گاهی یکی از والدین یا هر دو نابارور است، اینجاست که پایشان به مراکز درمان ناباوری باز می شود. و راه های زیادی برای درمان ناباروری جلویشان قرار می گیرد.

اهدای‌ جنین

زمانی که جنین انتقالی حاصل از لقاح تخمک و اسپرم غیر زوج گیرنده باشد اهدای جنین محسوب می شود. اهدای جنین در دو مورد انجام می شود.

اول: در مواردی که مشکل ناباروری مربوط به مرد است و مرد قادر به تولید اسپرم نیست و (نه در نمونه مایع منی و نه در بیوپسی بیضه ها) در این صورت با توجه به ممنوعیت از نظر تعدادی از فقها، ناگزیر باید از اهدای‌ جنین استفاده شود.

دوم: در بیمارانی که احتمال انتقال بیماری های ژنتیکی به نسل بعد وجود دارد شامل بیماری های ژنتیکی وابسته به جنس نظیر هموفیلی، دیستروفی عضلانی دوشن و یا ناهنجاری های مادرزادی که با اهدای جنین قابل برطرف شدن باشد.

منابع عمده اهدای جنین عبارتند از:

 1. زوج های ناباروری که طی سیکل درمانی میکرواینجکشن باردار شده اند و تعداد جنین های تشکیل شده بیشتر از تعداد جنین های انتقالی بوده و تمایلی به استفاده از جنین های منجمد خودشان ندارند
 2. از اهدا تخمک و اسپرم یک زوج دیگری که مشکل نازایی ندارند و تمایل به اهدای جنین دارند.

روند اهدای جنین به این ترتیب است که زوجین بعد از مراجعه به مرکز ناباروری و محرز شدن این مسئله که با هیچ کدام از روش های درمان ناباروری امکان درمانشان وجود ندارد به واحد مددکاری ارجاع می شوند و داوطلب اهدای جنین می شوند.

مددکار توضیحات کامل درباره مسائل مختلف، ناشناس ماندن، طول زمان انتظار و … را ارائه میکند و پس از طی مدت انتظار نامه ای برای دادگاه خانواده و پزشکی قانونی برای احراز صلاحیت اخلاقی و جسمی و اجتماعی دریافت می کنند. زوجین پس از صدور مجوز و موافقت حقوقی می تواننددر سیکل درمانی قرار بگیرند.

زوج‌های داوطلب که به صورت قانونی و شرعی دارای رابطه زوجیت هستند می‌توانند به صورت داوطلبانه و رایگان یک یا چند جنین را به مراکز تخصصی درمان ناباروری اهدا کنند.

این زوجین باید دارای سلامت متعارف جسمی، روانی و ضریب هوشی مناسب‌ بوده و همچنین نباید به مواد اعتیادآور و روان‌گردان‌ اعتیاد داشته باشند. مبتلا نبودن به بیماری‌های صعب‌العلاج نظیر ایدز، هپاتیت و …هم از دیگر شرایط اهدای جنین است. اهدای جنین

مراکز درمان ناباروی هم می‌توانند نطفه حاصل از تلقیح خارج از رحمی زوج‌های قانونی و شرعی را که از مرحله باروری تاحداکثر پنج روز خواهد بود، به صورت تازه و منجمد در بانک مخصوص جنین نگهداری کرده تا در صورت مراجعه زوجین نابارور، پس از صدور حکم قطعی مراجع قضایی، آن را به این زوجین اهدا کنند.

دادخواست اهدای جنین

شعب اول و پنجم دیوان عالی کشور با استنباط مختلف از ماده 2 قانون نحوه اهدای جنین به زوجین نابارور مصوب سال 1382 بالاخص عبارت « تقاضای دریافت جنین اهدای … » آرای متفاوتی صادر کردند، به طوری که اعضای شعبه اول در مورد تقاضای اهدای جنین ، تقدیم دادخواست را لازم ندانسته و هیات شعبه پنجم این تقاضا را دعوی تلقی کرده و با رعایت ماده 11 قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی به اعتبار محل اقامت خوانده، به شایستگی دادگاه عمومی تهران حل اختلاف کردند. برای همین هم موضوع به جلسه هیات عمومی دیوان عالی کشور برای صدور رای وحدت رویه قضایی ارجاع شد.

هیات عمومی دیوان عالی کشور هم پس از بررسی موضوع اینگونه رای وحدت رویه قضایی را صادر کرد که «از مقررات قانون نحوه اهدای جنین به زوجین نابارور خصوصاً ماده 4 آن راجع به صلاحیت دادگاه چنین مستفاد می‌گردد که تقاضای زوجین برای دریافت جنین از امور ترافعی نیست و مقررات قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی در خصوص رسیدگی به دعاوی منصرف از آن است.

بر این اساس، تقاضای زوجین بدون تقدیم دادخواست در دادگاه محل اقامت و یا سکونت آنان قابل رسیدگی است و رأی شعبه اول دیوان عالی کشور که با این نظر انطباق دارد، صحیح و قانونی تشخیص داده می شود . این رأی طبق ماده 471 قانون آیین دادرسی کیفری در موارد مشابه برای شعب دیوان عالی کشور، دادگاه‌ها و سایر مراجع اعم از قضایی و غیر آن لازم الاتباع است .»

قانون اهدای اسپرم

دکتر محمدرضا نوروزی، مشاور وزیر بهداشت و امور بیمارستان‌های خصوصی، در این باره اظهار داشته است که: برای اهدای اسپرم در کشور ما هیچ قانونی وجود ندارد اما این بدان معنا نیست که افراد می‌توانند آزادانه نسبت به این عمل اقدام کنند زیرا اهدای اسپرم موجب افزایش بیماری‌های جنسی می‌شود که وضع قانون و بررسی موانع شرعی آن نیاز به زمان بسیاری دارد.

به گفته وی: برای اهدای تخمک فتوای شرعی و قوانینی در کشور وجود دارد که بر اساس آن زوجینی که صاحب فرزند نمی‌شوند می‌توانند از طریق دریافت تخمک صاحب فرزند شوند.

زنانی که سابقه زایمان داشته و یا همسران آنها فوت کرده بیش از سایر زنان به اهدای تخمک می‌پردازند و زنانی که دچار یائسگی زودرس می‌شوند و یا به مشکلات ناباروری مبتلا هستند، بیشترین افراد کاندید برای دریافت تخمک اهدایی هستند. در اهدای تخمک تمام موارد شرعی و قانونی مورد بررسی قرار گرفته و مراکز درمان ناباروری می‌توانند از این روش برای فرزنددار شدن زوجینی که با مشکل یا اختلالات ناباروری همراه هستند، استفاده کنند.

وی افزود: پزشکان نسبت به خطرات اهدای اسپرم آگاه هستند بنابراین از آنها درخواست می‌شود چنین اقدامی را انجام ندهند و افراد نیز برای درمان ناباروری از راه‌های قانونی و شرعی استفاده کنند.

اهدای جنین

هزینه های درمان ناباروری

میکرواینجکشن برای هر بار 2 میلیون تومان هزینه دارد که کنار آن باید بحث‌های تشخیصی و داروها را نیز مد نظر داشت، علاوه بر این آندومتریوز موضوعی است که ممکن است در کنار این مسئله پیش آید و همچنین تخمدان پلی‌کیستیک، فیبرون و لاپاراسکوپی هزینه‌های درمان را افزایش می‌دهد. درمان ناباروری به روش IUI‌ در هر بار حدود 500 هزار تومان هزینه دارد.

در طرح سلامت، خدمات ناباروری شامل دو بخش ” تشخیصی و درمانی” و “دارویی ” می شود. خدمات تحت پوشش ناباروری شامل خدمات تشخیصی درمانی می شود. به عنوان مثال در بحث آی.وی.اف که تعرفه دولتی آن نزدیک به یک میلیون و 700 هزار تومان است، زوج‌های نابارور کمتر از 300 هزار تومان از هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند.

تذکر مهم

لازم به ذکر است، اهدا کنندگان و اهداگیرندگان پیش از ورود به سیکل باید درباره مسائل حقوقی و شرعی این کار تحقیق کرده باشند و نظرات مراجع تقلید خود را جویا شده باشند و از مسائل حقوقی بعدی این کار توسط مراجع ذی صلاح اطلاع یافته باشند. سایت نبض ما هیچ گونه مسئولیتی در قبال تشویق و یا تحذیر افراد در رابطه با این موضوع به عهده نمی گیرد.

نبض ما– گردآوری

منابع:

سلامت نیوز، رویان، باشگاه خبرنگاران، ناطقان

 

3/5 - (1 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عباس شنبه ۳ آذر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  سلام اینجانب43سال دارم و بعد از ازدواج مشکل نعوظ داشتم ولی با استفاده از ویاگرا یا قرصهای مشابه مرتفع میگردید ولی متاسفانه دو سال است با مصرف این داروها این مشکل وجود داشته و اضطراب و عمل موفقیت در عمل جنسی بسیار برایم ناامید وارانه شده است ایا برای جلوگیری از این استرس و مشگل راهی هست لطفا راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۳ آذر ۹۷( 4 سال پیش)

   سلام،لطفا" ابتدا آزمايش هورمونهاي جنسي بدهيد و بعد با جواب آن به مطب مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر هانیه شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت تیم پزشکی نبض ما،
  من یک دختر 16ساله هستم،که موهای زائد زیادی در صورتم دارم که ریشه کلفتی دارند،و چندین بار از کرم و بند استفاده کردم برای از بین بردنشون اما باز هم همان قدر کلفت هستند ، و من وزن زیادی دارم و اضافه وزن دارم 87کیلو وزن من است و من امسال برای اولین بار پریود شدم و الان چهار ما از اولین پریودیم میگذره و من هنوزپریود نشدم و موهای زاید صورتم هم خیلی بدجور هست واقعا نمیدانم چیکار کنم ،بدنم کلا. موهای زیاذی داره ،و من در اینترنت سرچ کردم و دیدم که این مشکلات تخمدان و کیست هست من مادرم هم تخمدان کیست ساز داشت و دو بار عمل کرد ایا این موضوع ارثی هست،؟ایا من با کم کردن وزنم میتوانم از شر موهای زائد خلاص بشم و قائدگیم منظم بشه؟ من یکی از اقواممون هم نازایی داره و چاق هست و من کاملا اندامم شبیه اون هس آیا به نظرتون من در اینده نازا میشوم ؟اگر وزنم را کم کنم تمام این مشکلات تموم میشود؟ من بخاطر مشکلات متعدد نتونستم به پزشک مراجعه کنم و در مورد این موضوع واقعانگرانم لطفا کمکم کنید و بگویید که چه چیزهایی برای درمان این بیماری ها مناسب هست؟

  باتشکز ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 4 سال پیش)

   سلام.حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا ازمایش هورمونی و سونو انجام شود و بر اساس ان دارو داده شود با نگرانی تنها کاری نمی شود کرد باید معالجعه کرد .تمام مشکلات شما درمان دارد.پریود هم دیر شدی و این جای سوال دارد .ولی در ابتدای راه باید حتما وزن کم کنید که چاقی خودش این مشکلات شما را بیشتر میکند وبه متخصص زنان حتما مراجعه کن.نگران اینده نباش علم پیشرفت کرده .

 • تصویر کاربر عباس پنجشنبه ۵ مهر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  با سلام
  من 39سال دارم وبه تازه گی ازدواج کردم مشکل من عدم نگاهداشتن نعوظ هنگام همخوابی باهمسرم هست درحالت عادی وبدون حضور همسرم نعوظ کامل دارم وتاچندین دقیقه هم نعوظ حفظ میشه اماوقتی که قرارباهمسرم نزدیکی داشته باشم بعدازیکی دودقیقه آلت من شل میشه
  لطفا برای درمان من روراهنمایی کنید اگر داروی خاصی بایدمصرف کنم بفرمائید واگرلازم هست به پزشک خاصی مراجعه کنم نوع تخصص پزشک را بفرمائید
  ازتوجه شما بسیار سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۵ مهر ۹۷( 4 سال پیش)

   با سلام مشکل شما از استرس و اضطراب هستش به مرور خوب می شید در ضمن فعلا قرص تادالافیل ۱۰ میلی یک ساعت قبل از نزدیکی استفاده کنید

 • تصویر کاربر سحر سه شنبه ۳ مهر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  با سلام من از روز سوم پریودی شروع کردم به مصرف قرص یاز و از قرصهای صورتی شروع کردم آیا این ماه باید از روش دیگه اییم برای پیشگیری استفاده کنم یا خیر؟؟و بعد اینکه با توجه به اینکه طبق دستور مصرف قرص که گفته از روز اول پریودی آیا نیاز که من ماه بعد از روز اول شروع کنم ؟؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان سه شنبه ۳ مهر ۹۷( 4 سال پیش)

   سلام
   اگر از روز سوم شروع کردی نیاز به پیشگیری برای بارداری نیست.ولی بهتر است از روز اول شروع کنی .ولی اگر پزشکت گفته روز سوم مشکلی نیست.

 • تصویر کاربر میثاق دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  تاحالاسکس نداشتمه و همیشه خودارضایی داشتمه والان اب منیم خیلی زود میاد وبعضی وقتا ک میخوابم و بیدار میشم میبینم اب منیم اومده خسته شدم الان بایدچیکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 4 سال پیش)

   سلام.خود ارضايي باعث زود انزالي نميشود
   در صورتيكه بعد از شروع رابطه جنسي باز هم زود انزالي داشتيد جهت درمان مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر لیلاکوشش شنبه ۲۴ شهریور ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  آندومتروزیست ولکه بینی قهوه ای بعدازپریود سلام..لکه بینی بعدازپریودداشتم سونوگرافی بعدازچندبارانجام دادن تشخیص آندومتریوزیست داده..بایدکورتاژ تشخیصی بشم.مطمین نیستم انجام بدم بانه..تاروزچهاردهم لکه بینی قهوه ای دارم مدت یکسال هستش :
  چندماه داروی ضدبارداری خوردم به تجویزدکترم الان پنج شش ماه هستش دارونمیخورم..میخواستم بدونم بایدحتماجراحی بشم..عوارض دیگه ای نداره
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان شنبه ۲۴ شهریور ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   بهتر است که کورتاژ تشخیصی شوی تا تشخیص صحیح داده شود.

   دکتر مریم عباسیان چوری
   متخصص زنان و زایمان
 • تصویر کاربر اسما پنجشنبه ۲۲ شهریور ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  با سلام . من به مدت سه ساله که قطع قاعدگی دارم . باتوجه به اینکه آزمایشات لازم پرولاکتین، سونوگرافی ، انجام دادم مشکل خاصی نداشتم . Pcoهم نداشتم. پس دلیل قطع قاعدگی من چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان پنجشنبه ۲۲ شهریور ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   باید با توجه به سنتان جواب این سوال را داد.

   دکتر مریم عباسیان چوری
   متخصص زنان و زایمان
 • تصویر کاربر alirasoli یکشنبه ۱۱ شهریور ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 322 مشاهده پرسش
  سلام اگر در زنان حامله پلاکت کم باشد مشکلی. پیش مییادپلاکت به ۱۱۵۰۰۰اومده
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان یکشنبه ۱۱ شهریور ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   حتما به متخصصی که تحت نظر هستید مراجعه کنید تا تست های لازم در این مورد را انجام دهد که در صورت نرمال بودن آنها باید تحت نظر باشید.

   دکتر مریم عباسیان چوری
   متخصص زنان و زایمان
 • تصویر کاربر افسون پنجشنبه ۸ شهریور ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  سلام. من روزهای هشت، ده، دوازده مرداد اقدام به بارداری کردم که دقیقا میشن روزهای ۱۴ ۱۶ ۱۸ دوره ماهانه. چهارده مرداد خوردم‌ زمین و‌ رادیولوژی آرنج و ساعد گرفتن. دوبار گرفته شد. من خیلی نگرانم. احتمال ضرر رسیدن به جنین وجود داره؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان پنجشنبه ۸ شهریور ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام.نه

   دکتر مریم عباسیان چوری
   متخصص زنان و زایمان
 • تصویر کاربر صابری دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  با سلام
  پسری ۲۱ ساله هستم که اشتغال حرفه ای به ورزش بدنسازی دارم ولی از مکمل هورمونی استفاده نکرده ام.
  با توجه به نتیجه آزمایش میزان هورمون استرادیول در خون بنده کمی بالا می باشد برای کاهش آن چه توصیه ای دارید(راهکار دارویی یا غذایی)
  همچنین با توجه به سونوگرافی کالر داپلر دچار واریکوسل گرید ۱ هستم که قطر لومن داخلی طبق سونوگرافی انجام شدخ قبل و بعد از مانور والسالوا ۲ و ۲.۵ میلیمتر میباشد
  1. تصویر کاربر صابری دوشنبه ۸ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   آزمایش استرادیول
  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام به فوق تخصص غدد جهت استرادیول و جهت معاینه واریکوسل به ارولوژیست مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات