اگر این علائم را دارید، موبوفوبیا دارید!

بسیاری از ما دانسته یا نادانسته از بیماری موبوفوبیا رنج می بریم. شاید بیشتر از خودمان، اطرافیان ما از اینکه با یک فرد معتاد به تلفن همراه زندگی می کنند رنج می برند.

نبض ما– تلفن همراه امروزه به یکی از وسایل ضروری برای هر فرد تبدیل شده است ، بسیاری از کار های ما با استفاده از تلفن همراه آسان شده است. کارهایی که در گذشته از ما وقت بسیاری را  می گرفت حالا به راحتی با گوشی های هوشمند امکان پذیر است. موبوفوبیا

تحقيقات نشان می دهد که حدود ۸۷ درصد از جمعيت کل جهان از اين وسيله ارتباطی استفاده می‌کنند اما این وسیله همان قدر که مفید است ، می تواند مضر نیز باشد. چگونگی  استفاده ازاین وسیله به ما بر میگردد که به نظر می رسد  برای برخی از افراد حالت وسواسی پیدا کرده است. موبوفوبیا

موبوفوبیا چیست؟

«موبوفوبیا»  به معنای بروز استرس و اضطراب شدید به هنگام نداشتن آنتن، قطع تماس، قطع ارتباط با اینترنت، تمام شدن شارژ باتری و از همه بدتر جا گذاشتن یا گم کردن تلفن همراه است. همچنین از این بیماری با نام «نوموفوبیا» (nomophobia) یا (No-Mobile-Phone phobia) به معنای «ترس نبود تلفن همراه» یاد می شود.

موبوفوبيا زمانی رخ می دهد که فرد نسبت به از دست دادن گوشی خود دچار ترس شود. از آنجا که اين ابزار دربردارنده اطلاعات شخصی از قبيل عکس، پيام، صوت و … است انتشار عمومي اين موارد جاي بسی نگرانی هم دارد.  ولی هیچ گاه رفتار فردی که مبتلا به موبوفوبیا است و ترس بیش از حد نسبت به از دست دادن تلفن همراهش را دارد توجیح نمی کند.

این افراد در صورت احساس نکردن گوشی همراهشان درکیف یا جیب خود شروع به عکس العمل های آنی می کنند، همچنین می توان  به اضطراب، تغييرات تنفسی، لرزش، تعریق، آشفتگی، سردرگمی و افزايش ضربان قلب نیز اشاره کرد.

دراین خصوص موضوع دیگری به نام “تکنواسترس” يا ترس و اضطراب از ارتباط رو در رو با شخص ديگر به دليل استفاده بيش از حد از ابزارهای ارتباطی نیز وجود دارد. این حالتی از اضطراب است که سرانجام منجر به انزوا و افسردگی  در فرد می شود.

چند درصد افراد به این بیماری گرفتار هستند؟

تحقیقات نشان می دهد که حدود ۸۰ درصد از مردم به اشتباه حس می کنند که گوشی آنها در جیب می لرزد و ۳۰ درصد به اشتباه حس می کنند که گوشی آنها زنگ می زند. ۸۰ درصد از افراد بین ۱۸ تا ۲۴ سال شب با گوشی می خوابند و یا والدینی که تمایل بیشتری به استفاده از تلفن همراه دارند بیشتر در ارتباط با فرزندانشان دچار مشکل می شوند. همه اینا بخش هایی از این بیماری فراگیر است.

یک فرد عادی به طور معمول در شبانه روز حدود ۱۱۰ بار گوشی خود را چک می کند در حالی که فرد مبتلا به موبوفوبیا حدود ۹۰۰ بار در شبانه روز این کار را می کند. اگر می خواهید از عمق پیشرفت این بیماری مطلع شوید باید بدانید که ۹۵ درصد از مردم ساعات قبل خواب را مشغول پیامک زدن یا جست و جو در اینترنت هستند. و یا از هر چهار نفر یک نفر به هنگام خواب گوشی خود را در حالت سکوت نمی گذارد.

طبق تحقیقات صورت گرفته از هر دو نفر یک نفر اگر نصف شب بدون هیچ دلیلی از خواب بیدار شوند اول به سراغ گوشی می روند و آن را چک می کنند.

موبوفوبیا

علائم موبوفوبیا چیست؟

از نشانه های اعتیاد به تلفن همراه می توان به استفاده مکرر از تلفن همراه برای از بین بردن حس ناراحتی، غم، اندوه و استرس نام برد. از علائم شاخص موبوفوبیا می توان به اضطراب، تغییرات تنفسی، لرزش، تعریق، آشفتگی، سردرگمی و افزایش ضربان قلب، اشاره کرد.از علائم عاطفی موبوفوبیا می توان به افسردگی، وحشت، ترس، وابستگی، اعتمادبه‌نفس پایین و احساس تنهایی اشاره کرد. اگر کسی فکر می کند که به این بیماری دچار شده است باید بداند که راه درمان آن خوددرمانی است.

موبوفوبیا زمانی رخ می دهد که فرد نسبت به از دست دادن گوشی خود دچار ترس شود. از آنجا که این ابراز دربردارنده اطلاعات شخصی از قبیل عکس، پیام، صوت و … است انتشار عمومی این موارد جایی بس نگرانی هم دارد. «تکنو استرس» یا ترس و اضطراب از ارتباط رو در رو با شخص دیگر به دلیل استفاده بیش از حد از ابزارهای ارتباطی، حالتی از اضطراب است که سرانجام منجر به انزواء و افسردگی فرد می شود.

«رینگ ژایتی» یا اضطراب ناشی از شنیدن صدای زنگ حالتی دیگر از اضطراب است که باعث می شود شما مرتب به صفحه گوشی خود نگاه کنید تا هیچ تماس، پیام، هشدار و هیچ اتفاق تازه ای بر روی گوشی خود را از دست ندهید. از نشانه های وابستگی به تلفن همراه می توان به استفاده مکرر از تلفن همراه برای از بین بردن حس ناراحتی، غم و اندوه و استرس نام برد.

درمان بیماری موبوفوبیا

برای درمان بیماری موبوفوبیا بهتر است به یک مشاور و یا روان شناس مراجه کنید و برای ترک این بیماری از او مشورت بگیرید. برای درمان موبوفوبیا به دنبال دارو و تجویز خاصی نباشید چرا که درمان این ترس پیش خودتان است. برای درمان و کم شدن این فوبیا باید کم‌کم فاصله خود را از تلفن هوشمندتان بیشتر کنید.

می‌توانید گوشی هوشمندتان را طی ساعت معینی در اختیار داشته باشید و مابقی ساعت آن را به شخصی بسپارید تا آن را نزد خود نگه‌ دارد و به شما ندهد. به‌ جای پرسه زدن در شبکه‌های اجتماعی می‌توانید با دوستان واقعی خود به سفر  یا گردش بروید.

 یک دوربین عکاسی بخرید و بهانه همراه بردن گوشی هوشمند برای ثبت خاطرات را از خود بگیرید. هم‌ چنین می‌توانید به‌ جای بازی‌های درون تلفن همراهتان با دوستانتان بازی‌های تخته‌ای یا هوشی انجام دهید و به‌ جای چک کردن مداوم پیام‌ها و پست‌های دیگران در شبکه‌های اجتماعی کتابی را مطالعه کنید.

موبوفوبیا

راهکار فناورانه زیر هم می تواند به شما کمک کند:

طبق نظر سنجی موسسه تحقیقاتی گالوپ 72 درصد از کابران گوشی های هوشمند هر ساعت حد اقل یک بار گوشی خود را چک می‌کنند. حال فرض کنید صفحه گوشی شما می شکند و صفحه آن سفید شده و رنگ ها واضح دیده نمی شود، در حالی که دیگر قابلیت‌های تلفن هنوز پا برجاست آیا باز هم  مدام به گوشی تلفن همراه خود سر میزنید ؟ مطمئنا خیر.

تا به حال به رنگ نوتیفیکیشن (اعلان) های نرم افزار های پیام رسان دقت کرده اید؟ معمولا از رنگ های هیجان انگیز استفاده می کنند مانند قرمز و نارنجی و صورتی.

از نظر روانشناسی به طور کلی رنگ جذابیت دارد و موجب کشش و جذب می شود. اگر  رنگ  را از  این نرم افزار های جذاب بگیریم به نظرتان چه اتفاقی می افتد؟ بله! جذابیتشان بسیار کمتر می شود. درست این همان راه حل پیشنهادی ماست.

گوشی های آیفون چنین قابلیتی را حتی پیش بینی هم کرده اند. این قابلیت در تلفن های هوشمند بر پایه سیستم عامل آندروید در نسخه 5.0(آبنبات چوبی) هم به نحوی ارائه شده است.

نبض ما– گردآوری

منابع

مهر، سینانیوز، دانا

 

اگر این علائم را دارید، موبوفوبیا دارید!

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.