قرص دندان ‌درد برای تسکین فوری درد

وقتی به دندان درد دچار می شوید چه راهکارهایی به دردتان می خورند؟ چه راه حل ها و توصیه های پزشکی برای درمان دندان درد به شما کمک خواهند کرد؟ قرص دندان ‌درد که می تواند درد شما را تسکین دهد کدام است؟

بهترین راه تسکین درد درمان‌ های دارویی است که البته ملاحظات خودش را دارد. درمان ‌های سنتی شاید به اندازه درمان‌ های دارویی در تسکین دندان‌ درد موثر نباشند. اما موثرین قرص دندان ‌درد کدام‌ است؟

بررسی ۸ قرص دندان ‌درد رایج در ایران

اگر چه با مراجعات دوره‌ای و معاینات منظم و افزایش بهداشت دهان و دندان‌ ها، دندان‌ درد های غیرقابل ‌پیش‌بینی و ناگهانی نسبت به گذشته دیگر کمتر برای مردم ممکن است پیش بیاید، اما دندان ‌درد برای خیلی از مردم کماکان یک کابوس تلقی می‌شود. چه وسط یک جلسه مهم کاری، چه شب هنگام خواب و چه در زمان صعود هواپیما، دندان‌ درد ممکن است ما را گرفتار کند. بیشتر مردم هنگام دندان ‌درد سراغ داروهای تسکین‌ دهنده درد می‌روند اما اغلب این سوال برایشان پیش می‌آید که چه از کدام قرص دندان ‌درد باید استفاده کرد؟

بهترین و موثرین‌ترین روش خلاصی از دندان ‌درد مراجعه به دندان‌پزشک است. تمام درمان‌های خانگی سنتی یا مدرن، دارویی و… در بهترین حالت می‌توانند به‌طور موقت درد شما را برای مدت محدود تسکین دهند. تازه اگر بتوانند درد حاد شما را تسکین دهند، علت درد سر جای خود باقی می‌ماند و شما باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا علت درد را برایتان رفع کند، اما در مواردی که واقعا به دندانپزشک دسترسی ندارید، بهترین راه تسکین درد درمان‌های دارویی است که البته ملاحظات خودش را دارد. درمان‌های سنتی شاید به اندازه درمان‌های دارویی در تسکین دندان‌ درد موثر نباشند. اما موثرترین قرص دندان ‌درد کدام‌اند؟ در ادامه، پاسخ این پرسش را خواهید گرفت.

۱. ایبوپروفن

ایبوپروفن قرص دندان درد

ایبوپروفن (با نام‌های تجاریAdvil, Genpril, Mido- IB, Motri- IB, Proprinal, SmarSense) از موثرترین و در دسترس‌ترین انواع قرص دندان ‌درد است. این دارو در بیشتر موارد در صورت مصرف درست می‌تواند دندان‌ درد شما را تسکین دهد طوری که به داروی دیگری نیاز نداشته باشید. ایبوپروفن در ۲ دوز ۲۰۰ و ۴۰۰ میلی‌گرم در بازار دارویی ایران موجود است. این دارو بدون نسخه در ایران و بیشتر کشورها قابل‌تهیه است و اگر منع مصرفی برای این دارو نداشته باشید (مثلا خونریزی گوارشی، مشکلات قلبی مانند انجام جراحی بای‌پس قبلی اخیر و وجود حساسیت دارویی شناخته‌شده به این دارو و…) می‌توانید آن را برای دندان ‌درد خود استفاده کنید. شکل ژلاتینی کپسولی این دارو (با نام ژلوفن در ایران شناخته شده) جذب گوارشی راحت‌تری نسبت به قرص دارد. کتوپروفن دارویی هم‌خانواده با ایبوپروفن است که اثر قوی‌ای بر تسکین دندان ‌درد دارد ولی در حال حاضر در بازار ایران به‌طور عمومی وجود ندارد. پیروکسیکام و کتورولاک در بازار ایران موجود است. کتورولاک از جمله داروهای این خانواده است که شکل تزریقی آن هم در بازار وجود دارد.

۲. استامینوفن

استامینوفن از داروهای موثر بر درد است. استامینوفن با نام Paracetamo- هم در دنیا معروف است. هر چند خاصیت ضددردی دارد ولی خاصیت ضد التهابی شناخته‌شده‌ای ندارد. استامینوفن بیشتر در ترکیب با سایر داروهای ضد درد تجویز می‌شود. در خانم‌های باردار هم استامینوفن ضد درد خوبی در تمام مراحل بارداری تلقی می‌شود. زیاده‌روی در مصرف استامینوفن و تجاوز از دوز مجاز دارو می‌تواند مشکلات کبدی شدیدی ایجاد کند.

۳. آنتی‌بیوتیک‌ها

آنتی‌بیوتیک برای دندان درد

آنتی‌ بیوتیک‌ها به‌طور مستقیم اثری روی دندان‌ درد ندارند. بعضی از افرادی که دچار دندان‌ درد می‌شوند به خیال اینکه عفونت دندان وجود دارد و عامل درد است، سرخود آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنند. در حالی که مصرف آنتی‌بیوتیک به تنهایی کمکی به کاهش درد نمی‌کند. در مواقع تورم و تب، آنتی‌ بیوتیک‌ها ممکن است در کنترل علائم با کاهش فشار بافتی کمک‌کننده باشند، ولی آنتی ‌بیوتیک‌هایی مانند آموکسی  ‌سیلین اثر ضد دردی ندارند.

۴. ضددردهای مخدر

معروف‌ ترین ضد درد مخدر کدیین است که در بازار ایران به صورت ترکیبی وجود دارد. ضد دردهای مخدر عوارض جانبی زیادی دارند و استفاده از آنها برای دندان‌ درد توصیه نمی‌گردد. برخی کشورها ضددردهای ترکیبی قوی‌ تری حاوی مخدرهایی مانند اکسی‌کدون هم برای دندان‌درد تجویز می‌شود که در ایران این داروها فعلا برای تجویز دندان‌پزشکان در دسترس نیست. ترامادول و مخدرهای صناعی از این قبیل نباید به عنوان قرص دندان ‌درد استفاده شوند.

۵. آسپرین

آسپیرین قرص دندان درد

آسپرین به عنوا  قرص دندان ‌درد می‌تواند بسیار موثر باشد. در مواردی غیر از کشیدن دندان یا جراحی در ناحیه دهان، آسپرین ساده داروی خوبی برای تسکین دندان‌ درد است. آسپرین ضد درد و ضد التهاب خوبی است و آثار جانبی کمی دارد. برای دندان‌ درد کودکان نباید آسپرین تجویز شود. آسپرین تشکیل لخته را در خون به تاخیر می‌اندازد و بیمارانی که مشکلاتی مانند خونریزی یا زخم‌های گوارشی دارند نباید از آن استفاده کنند.

۶. مفنامیک‌اسید

اینکه چرا مفنامیک ‌اسید به‌عنوان قرص دندان ‌درد میان مردم شایع شده است، مشخص نیست. اما متاسفانه بعضی از داروخانه‌ها هم برای قرص دندان درد به جای ایبوپروفن که داروی مفیدی برای تسکین دندان‌درد است، مفنامیک ‌اسید می‌دهند. مفنامیک ‌اسید و ایبوپروفن از یک خانواده هستند ولی اثر ایبوپروفن در تسکین  ‌درد بیشتر است و مفنامیک‌اسید اکثراً در دردهای عادات‌ ماهیانه، میگرن و… توصیه می‌شود.

۷. کورتون‌ها

بتامتازون و دگزامتازون از جمله داروهای کورتونی هستند که متاسفانه در ایران مصرف و یا تجویز آنها بیش‌ازحد نیاز است که برای سلامت مضر است. اما برای دریافت کورتون از داروخانه تجویز پزشک ضرورت داشته و فروش بدون نسخه ممنوع است. کورتون‌هایی مانند دگزامتازون در دندان‌های معمولی نباید استفاده شوند. تاثیر این قرص دندان ‌درد بیشتر ضدالتهابی است. این داروها اصلا در خط اول و دوم تجویز توسط دندان‌پزشکان نیستند و بهتر است تا جایی که ممکن است از آنها برای آرام کرد‌ن دندان درد استفاده نگردد.

۸. مسکن‌های ترکیبی

قرص های ترکیبی دندان درد

داروهای ترکیبی ضد درد اغلب حاوی استامینوفن، ایبو پروفن و کافئین هستند که در درمان دندان‌ درد موثر هستند. ترکیب استامینوفن و کدیین هم در بازار ایران وجود دارد که بدون نسخه در حال حاضر از داروخانه‌ها قابل ‌تهیه است. این داروها اغلب به شکل کپسول و با نام‌های تجاری مانند نوافن، آسیفن، مگافن و… عرضه می‌شوند ولی اغلب ترکیبات یکسانی دارند. در سایر کشورها ترکیبی ضد درد متنوعی که حاوی اکسی‌کدون (ضد درد مخدر) هستند، وجود دارند. هرچند داروهای ترکیبی در تسکین دندان‌ درد موثر هستند ولی در مصرف آنها باید احتیاط بیشتری نشان داد زیرا احتمال حساسیت یا عوارض ناخواسته با افزایش تعداد ترکیب‌های دارو ممکن است افزایش یابد.

منبع : دکترسلام


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرزارع سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام. جهت دندانهای سمت راست بالا به دندانپزشکهای متفاوت مراجعه کرده ام.
  همه توصیه دارند 4 راست بالا ایمپلنت شود. برخی از دکترها میگویند6راست بالاهم ایمپلنت شده وبه این ترتیب 4و5و6 به هم متصل شوند. برخی میگویند7 کشیده شده و ایمپلنت نصب شود و4و5و6و7 به هم متصل شوند.
  با سپاس از راهنمایی شما.
  1. تصویر کاربرمشاور نبض ماسه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام.اگر دندان ۷مشکلی ندارد دلیلی بر کشیدن آن وجود ندارد.وهمان جایگزینی ۴و ۵ و ۶ برای ایمپلنت کفایت میکند.

   کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر حسینیان
   https://drhoseinian.com
 • تصویر کاربرعبداله سه شنبه ۱۰ مرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلاام. راههای. رفع. گرفتگی صدا که. کم کم صدا خشن می شود. و باعث ناراحتی و اعصاب وروان. شده. و هنگام صحبت کردن. سرم درد می گیرد. لطف کنید کمک کنید. این مشکل من برطرف شود. فایل عکس حلق ارسال می شود
  1. تصویر کاربرمشاور نبض ماسه شنبه ۱۰ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   كم ترين ميزان صحبت كردن و داد زدن
 • تصویر کاربراحمد شنبه ۳ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید دست و پام کم جون میشه به حدی که نمی تونم از جای خودم بلند بشم همیشه این حالت ندارم هر چند وقت یک بار بیش میاد ولی توی این ماه اخیر بیش از حد واسم پیش میاد وو این حالت زمانی بهم دست میده که از خواب بیدار میشم ... باتشکر لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربرمشاور نبض ماشنبه ۳ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   آزمايشهاي كامل خون را انجام دهيد سپس به يك متخصص داخلي مراجعه فرماييد
درحال دریافت اطلاعات