هر آنچه باید در مورد تمدن اروپا بدانید

«اروپا از دوران ناپلئون» نوشته ی دیوید تامسن تاکنون ده ها بار در انگلستان و ده ها بار در امریکا تجدید چاپ شده است و اکنون یکی از کتاب های مرجع درباره تاریخ اروپای مدرن به حساب می آید.

به گزارش نبض ما به نقل از روابط عمومی انتشارات نشر نی، این کتاب توسط دیوید تامسن ، بر اساس این اعتقاد نوشته شده که اروپای پس از ۱۷۸۹ را فقط با پژوهش در نیروهای فراگیری می توان درک کرد که در طول زمان بر شکل گیری اروپای مدرن از بریتانیا تا بالکان تأثیرگذار بودند.

بنابراین، دیوید تامسن بر عواملی کلی نظیر رشد جمعیت، صنعتی شدن، توسعه ی ماوراء بحار، دموکراسی و سوسیالیسم، ناسیونالیسم، روابط میان جنگ و انقلاب تأکید می گذارد. دیوید تامسن این عوامل کلی را، نه کشور به کشور، بلکه مرحله به مرحله مورد بررسی قرار می دهد تا شکل گیری تمدن اروپایی در طول یک قرن و نیم را به صورت کلی پیوسته به ما بنمایاند.

حاصل کار تاریخی است با تمام جزئیاتی که سهمی به سزا در شکل گیری اروپای مدرن داشته اند و طرح کاملی را از گذشته پیش چشم خواننده می آورند. مجله اکونومیست درباره این کتاب نوشته است: «باید امیدوارم باشیم که این کتاب راه خودش را به قفسه ی کتابخانه های مهم همه ی مردان و زنان هوشمندی که فکر می کنند و می خوانند باز کند.»

در مورد نویسنده

دیوید تامسن در ۱۹۱۲ به دنیا آمد. پس از اخذ مدرک فوق لیسانس و دکتری در تاریخ با درجه ممتاز از دانشگاه کمبریج، از ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۵ در کالج سیدنی ساسکس عضو پژوهشی و از ۱۹۴۵ تا ۱۹۵۷ عضو هیئت علمی بود و در ۱۹۵۷ استاد تمام شد. در ۱۹۵۰ و بار دیگر در ۱۹۵۳ در دانشگاه کلمبیا در نیویورک استاد مهمان بود.

دیگر کتاب های دیوید تامسن ، تاریخ جهان از ۱۹۱۴ تا ۱۹۶۱ (۱۹۶۳)؛ دموکراسی در فرانسه از ۱۸۷۰ (۱۹۶۴)؛ انگلستان در قرن نوزدهم، و انگلستان در قرن بیستم (تاریخ انگلستان در مجموعه پلیکان، جلد هشتم و نهم) هستند. دیوید تامسن علاوه بر نوشتن کتاب، در روزنامه ها هم درباره ی مسائل سیاسی جهان مدرن مطلب می نوشت و گاهی در برنامه های رادیویی هم شرکت می کرد. وی در ۱۹۷۰ در سن پنجاه وهشت سالگی درگذشت.

آشنایی با کتاب

این کتاب، درباره ی تاریخ یک قرن و نیم اروپا، بر اساس دو اصل نوشته شده است. اصل اول این است که پژوهش در تاریخ عمومی باید درگیر بافتی شود که فرایندهای تاریخی به وجود می آورند. قطعاً اگر چنین پژوهشی بخواهد برای خوانندگان آگاهی بخش باشد بایستی به دنبال فهم پذیرکردن فرایندهای تغییر تاریخی برود. چنین متنی باید رابطه ی متقابل میان شرایط، وقایع، شخصیت ها و اندیشه ها و نیز ارتباط درونی وقایع را آشکار کند. در این کتاب کوشش شده است تا حد مقدور این مسئله روشن شود که چگونه و چرا پیامدهایی معین از تقارن خاص شرایط مادی و اراده انسان برآمده است.

اصل دوم این است که تغییر تاریخی چیزی فراتر از «لعنتی افزون بر لعنتی دیگر» است و از نظر دیوید تامسن این کتاب تاریخ اروپا در کنار هم نهادن تاریخ های جداگانه ی کشورهای جدا و ملت های جدا نیست. اشتراک کشورهای اروپایی در میراث تاریخی شان چنان زیاد است و این کشورها کنش و واکنشی چنان مدام و پیوسته داشته اند، و چنان از عقاید و نهادها و زندگی اجتماعی همدیگر الگوبرداری کرده اند که می توان بخش اعظم داستان گذشته شان را چنان بازگفت که داستان به هم پیوسته ای باشد. این کتاب چون بر اساس این دو اصل نوشته شده است، ساختار و شیوه کتاب را وحدت هایی زمانی و مکانی معین کرده است که در هر نسلی و از نسلی به نسل دیگر بیشترین اهمیت را داشته اند.

دیوید تامسن این کتاب علاوه بر استفاده از هنر داستان گویی و قدرت توصیف، سعی کرده است از فنون تحلیل، توضیح، و تفسیر هم استفاده کند تا بتواند از دل توالی وقایع و از دل شناخت ما از تأثیرات این وقایع بر سرنوشت آدمیان، فهم عمیق تری راجع به چگونگی رخ دادن این وقایع بیرون بکشد.

5/5 - (1 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید