نشانه های کم آبی بدن چیست؟

وقتی بدن دچار کم آبی می شود، نشانه هایی بروز می یابد که اگر به این نشانه ها توجه داشته باشید، از مصرف مایعات کافی غافل نخواهید شد.

به گزارش نبض ما به نقل از جام جم، دو سوم وزن بدن انسان از آب تشکیل شده است. بقای سلول ها، بافت ها و اندام های بدن به این مایع حیاتی بستگی دارد. متأسفانه بسیاری از افراد درباره نشانه های کم آبی بدن اطلاعات کافی ندارند.

کاهش تعداد دفعات ادرار

بیشتر افراد به طور میانگین روزی شش تا هفت مرتبه ادرار می کنند. البته تعداد دفعات ادرار در هر فرد بسته به مقدار مصرف مایعات متفاوت است. اما اگر روزانه کمتر از دو تا سه بار ادرار می کنید یا چند ساعتی است ادرار نکرده اید، احتمالا بدن تان به آب بیشتری نیاز دارد. در صورتی که آب کافی به بدن نرسد، کلیه ها در دفع سموم دچار مشکل می شوند.

خشکی پوست با کن

برای لطافت و درخشندگی پوست باید آب کافی بنوشید. وقتی بدن کم آب می شود، تعریق اتفاق نمی افتد و بدن نمی تواند کثیفی ها و چربی هایی را که در طول روز روی پوست می نشیند، دفع کند. کم آبی بدن همچنین احتمال بروز اگزما، آکنه و پسوریازیس را افزایش می دهد. تَرَک و خشکی پوست لب نیز یکی دیگر از نشانه های کم آبی بدن است.

لکه های پوستی

سردردهای مکرر

وقتی بدن کم آب می شود، سطح مایع احاطه کننده مغز کاهش می یابد. این مایع احاطه کننده، مغز را از ضربه و تکان حفظ می کند. کم آبی بدن همچنین موجب ایجاد اختلال در اکسیژن رسانی به مغز می شود. بر اساس نتایج پژوهشی که سال ۲۰۱۰ منتشر شد، کم آبی بدن یکی از مهم ترین دلایل سردردهای تنشی و میگرن است.

خشکی دهان

کاهش ترشح بزاق موجب احساس خشکی در دهان می شود. اگر دهان تان دائم خشک است، پس باید آب بیشتری بنوشید.

پررنگ تر شدن ادرار

افردی که مایعات کافی مصرف می کنند، رنگ ادرارشان روشن تر است. هرچه رنگ ادرار تیره تر شود، نشان می دهد بدن به آب بیشتری نیاز دارد. یادتان باشد باید تدریجی آب بنوشید، نه این که یکدفعه حجم زیادی آب وارد بدن تان کنید، چرا که بدن برای تغذیه اندام ها با آب به فرصت نیاز دارد.

گرسنگی کاذب

اگر خیلی تشنه باشید، ممکن است بدن تان سیگنال های غلط به گیرنده های گرسنگی در مغز بفرستد. در بسیاری موارد، وقتی بدن کم آب می شود، تمایل فرد به مصرف غذاهای نمکی افزایش می یابد. پس بار دیگر که احساس گرسنگی کردید، بد نیست یک لیوان آب بنوشید و ببینید آیا احساس گرسنگی تان برطرف می شود یا خیر. بسیاری از افراد در مواقعی که بدن شان کم آب شده است، به مصرف غذاهای شیرین تمایل پیدا می کنند. این مورد معمولا در صورتی اتفاق می افتد که بدن در تولید گلیکوژن مشکل داشته باشد. در چنین مواقعی، میوه هایی نظیر توت، پاپایا یا هندوانه نوش جان کنید تا هم هوس تان بخوابد و هم آب کافی به بدن تان برسد.

سرگیجه

وقتی سطح مایعات بدن بیش از حد پایین بیاید، ممکن است احساس سرگیجه پیدا کنید. دیگر نشانه های کم آبی بدن عبارتند از: عفونت مجاری ادراری، پیری زودرس، اضطراب، گیجی، کلسترول بالا، سوزش معده و یبوست.

3/5 - (2 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید