27 میلیون نفر تا سال2030 به این بیماری مبتلا می شوند

طبق پیش بینی سازمان بهداشت جهانی؛ رقم شیوع سرطان تا سال 2030 به 27 میلیون می رسد.

نبض ما – سرطان از مهمترین عوامل مرگ و میر در جهان است و با این حال پایان راه نیست، به واقع، پیشرفت فناوری و علم پزشکی و نیز تدابیر خودمراقبتی تا حد زیادی امکان پیشگیری از این بیماری و یا غلبه بر آن را فراهم کرده است. دکتر عبدالله فضل علی زاده، نائب رییس انجمن سرطان ایران  در این باره گفت: در درجه اول توجه به پیشگیری از طریق آگاه سازی مردم از عوامل خطرزا در ایجاد سرطان و همچنین یادآوری عوامل محافظ در برابر سرطان برای مبارزه با این بیماری صورت می گیرد .

در درجه دوم، ثبت سرطان می بایست، مد نظر قرار گیرد تا به این وسیله با آگاهی دقیق تر از میزان ابتلا به انواع سرطان ها براساس جنس در نواحی مختلف و سایر عوامل اپیدمیولوژیک از قبیل عادت های محلی، تغذیه، آب و هوا و … بتوان، عوامل دخیل در ایجاد سرطان را یافته و در جهت رفع آنها اقدام کرد .

افزایش شیوع سرطان

وی افزود: افزایش چشمگیر شیوع سرطان در طی سالهای اخیر در تمام کشورها به طوری که طبق پیش بینی سازمان بهداشت جهانی از رقم 14 میلیون در سال 2012 به رقم 27 میلیارد در سال 2030خواهد رسید و این رقم در تمام سطوح جامعه بشری کشورهای مختلف اتفاق خواهد افتاد.

فضل علیزاده تصریح کرد: سازمان بهداشت جهانی طی سالهای اخیر سرطان را از نظر میزان بروز شیوع سرطان رتبه بندی کرده است و 5 رتبه را در نظر گرفته است و از بیشترین به پایین طراحی کرده است که در این رتبه بندی ایران در رده چهارم قرار دارد و این یعنی  شیوع سرطان در ایران نسبت به کشورهای دیگر رقم بالایی ندارد.

وی عنوان کرد: با این وجود وظیفه ما این است که برای بیماری مانند سرطان که سرکش است و سیر رو به افزایشی را طی میکند استراتژی و پلان های متفاوتی را داشته باشیم که بتوانیم در آینده دچار فاجعه نشویم.

پیشگیری بهتر از درمان

رییس انجمن سرطان ایران گفت: ما اگر چنین برنامه هایی را دنبال کنیم مطمئنا در آینده نزدیک مشکل آنچنانی در مبارزه با سرطان و کنترل آن و کمک رسانی به بیماران سرطانی نخواهیم داشت. و توصیه ما به مردم مسئله پیشگیری و داشتن آگاهی بیشتر درباره عوامل خطر زا است و این وظیفه فرد است که چقدر به سلامت خود و خانواده اهمیت دهد.

به گفته دکتر فضل علی زاده، برنامه نظام ثبت سرطان کشوری، پایه ای اساسی و ریشه ای برای برنامه های پیشگیری از شیوع سرطان در کل کشور است، چرا که هدف وزارت بهداشت در مورد سرطان ها، پیشگیری و کنترل انواع آن است .

گفتني است : دومين کنفرانس سرطان غرب آسيا از تاريخ 9 لغايت 11 آذر ماه در سالن همايش هاي هتل ارم برگزار مي شود .

27 میلیون نفر تا سال2030 به این بیماری مبتلا می شوند

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.