بارداری هفته به هفته

در این مقاله هفته های بارداری با تصویر و مراحل رشد جنین هفته به هفته برای اطلاع مادران نشان داده شده است. بارداری معمولا 42 هفته است. در ادامه برای آشنایی با مراحل حاملگی هفته به هفته با نبض‌ما همراه باشید.

بارداری هفته اول

بارداری، هفته اول با خونریزی دوره ی قاعدگی یا پریود شما شروع می شود و شما هنوز باردار نیستید. تخمک گذاری و لقاح در انتهای هفته ی بعد رخ می دهد. دوره ی بارداری از اولین روز آخرین قاعدگی شروع می شود.

هفته دوم بارداری

در روز تخمک گذاری، اسپرم با تخمک ترکیب می شود که به این عمل لقاح می گویند. بارداری زمانی شروع می شود که جنین به وجود آید، تقریبا ۶-۱۲ روز پس از تخمک گذاری و لقاح

عکس هفته اول بارداری

هفته سوم بارداری

تخمک تلقیح شده، از طریق لوله های رحم به سمت رحم حرکت می کند. کاشت جنین در رحم به طور متوسط  ۹ روز پس از تخمک گذاری اتفاق می افتد.

جالب است بخوانید: راههای پسر شدن جنین بعد از بارداری

عکس هفته دوم بارداری

هفته چهارم بارداری

هفته چهارم بارداری، یک هفته پر حادثه است. جنین از طریق لوله های فالوپی عبور می کند و وارد رحم می شود و به طور متوسط ۹ روز پس از بارداری در رحم کاشت می شود و در عرض چند روز پس از کاشت، آزمایش حاملگی مثبت خواهد بود.

هفته چهارم بارداری

هفته پنجم بارداری

نوزاد به سرعت روند رشد را طی می کند. بلاستوسیست (مرحله ای از مراحل جنینی) الان شامل ۳ لایه است. لایه ی درونی یا اندودرم جایی که روده، مثانه، پانکراس و کبد تشکیل می شود.

هفته پنجم بارداری

هفته ششم بارداری

قلب جنین شروع به زدن می کند و اغلب اوقات در هفته ششم با سونوگرافی می توان آن را مشاهده کرد. کودک اکنون حدود اینچ طول دارد و به سرعت در حال رشد است.

هفته ششم بارداری

هفته هفتم بارداری

در طی هفته هفتم، جنین از  اینچ تا  اینچ رشد می کند. در حالی که نوزاد شما هنوز ممکن است خیلی کوچک باشد اما بسیاری از اندام های حیاتی او به سرعت در حال رشد هستند. دست ها و پا ها رشد می کنند اما انگشتان دست و پا هنوز جوانه نزدند.

هفته هفتم بارداری

هفته هشتم بارداری

در طول این هفته و بیشتر از نصف سه ماهه اول، نوزاد به سرعت به رشد خود ادامه می دهد و اکنون طول او به ¾ اینچ رسیده است. قلب او ضربان می زند و اگر سونوگرافی انجام شود، به وضوح در مانیتور معلوم می شود.

هفته هشتم بارداری

هفته نهم بارداری

در این هفته، غضروف شکل می گیرد و استخوان ها در حال رشد هستند. کودک اسکلتی که برای ایستادن، راه رفتن و دوییدن در زندگی را لازم دارد تشکیل می دهد.

تشکیل ساختار چشم پیشرفت می کند و زبان شروع به رشد می کند و روده ها که قبلا در بند ناف رشد کرده اند (به دلیل اینکه روده در ابتدا در شکم کودک جا نمی شود و در سمت بند ناف رشد می کند)، اکنون از بند ناف خارج شده و به داخل شکم جنین می روند.

هفته نهم بارداری

هفته دهم بارداری

رشد جنین در هفته دهم بارداری به یک نقطه حیاتی می رسد و ممکن است شما حرکات جنین را در سونوگرافی مشاهده کنید. با وجود اینکه این حرکات بسیار کوچک هستند اما برای جنین بسیار مهم اند. برای اطمینان از درستی همه چیز، جنین باید با مفاصل کاملا رشد کرده ی خود حرکت کند.

هفته 10 بارداری

هفته یازدهم بارداری

در ابتدای هفته یازدهم بارداری، کودک به طور رسمی “جنین” نامیده می شود. اکنون جنین در طول ۲۹ هفته ی آینده بزرگتر و بزرگتر می شود. رشد بسیار سریع است و جنین در طول این هفته یک اینچ رشد خواهد کرد.

هفته دوازدهم بارداری

در ابتدای هفته دوازدهم یک روز جدید برای جنین آغاز می شود. سرعت رشد در حال افزایش است و اندام های تشکیل شده شروع به انجام عملکرد های خود می کنند. به عنوان مثال روده ها شروع به تمرین پرستالیز می کنند. پرستالیز حرکت عضلانی روده است که در طول هضم کمک می کند.

هفته دوازدهم بارداری

هفته سیزدهم بارداری

هفته سیزدهم آخرین هفته از سه ماهه اول است. در این هفته چهره ی جنین در سونوگرافی بهتر دیده می شود چرا که چشم ها به هم نزدیکتر شده و گوش ها در محل طبیعی خود قرار می گیرند. جنسیت جنین در صورتی که سونوگرافی از داخل رحم انجام شود، نیز قابل تشخیص است.

هفته سیزدهم بارداری

تعیین جنسیت و تشخیص بارداری از روی نبض را در این مقاله بخوانید

 

سه ماهه دوم بارداری

هفته چهاردهم بارداری

به هفته چهاردهم و دومین سه ماهه خود خوش آمدید! در این مرحله از رشد، حرکت ناحیه قفسه سینه در سونوگرافی مشاده می شود. این حرکت تمرین عمل تنفس است. دست و پاها اکنون می توانند حرکت کنند اما اکثرا حرکات عکس العملی هستند.

هفته 15 بارداری

هفته پانزدهم بارداری

در این هفته، برخی والدین در جستجوی آن هستند که جنسیت جنین را متوجه شوند. در رحم ممکن است که جنین انگشت شست یا انگشتان دیگر خود را بمکد. عکس العمل مکیدن یکی از مهم ترین غرایز کودک است. بدون واکنش مکیدن، جنین نمی تواند از شیر مادر یا شیشه شیر به درستی تغذیه کند.

هفته پانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

با آغاز ماه چهارم و هفته شانزدهم بارداری، زنان باردار، حرکت جنین را در شکم احساس می کنند. این حرکات اولیه ممکن است مانند لرزیدن احساس شود ولی جنین در حال حرکت به اطراف است. به دلیل آنکه استخوان های جنین محکم تر شده اند، حرکت او که برای هفته ها انجام می گرفت اکنون احساس می شود.

هفته 16 بارداری چگونه است؟ برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید

هفته شانزده بارداری

هفته هفدهم بارداری

در طی هفته ی هفدهم بارداری، جنین همچنان سریع تر از قبل رشد می کند. تمامی عکس العمل ها در جای خود قرار دارند تا جنین بتواند بمکد، ببلعد و چشمک بزند. قلب او به شدت و به مقدار بیش از ۲۵ لیتر خون را در هر روز پمپاژ می کند.

هفته هفدهم بارداری

هفته هجدهم بارداری

رشد روده در حال ادامه است و اولین حرکت روده، مکانیوم، در حال پیشرفت است. رشد انگشتان و پاها نیز در حال کامل شدن هستند و به زودی اثر انگشت نیز شکل می گیرد. غده ی پروستات جنین پسر در طول هفته ی هجدهم، شروع به رشد می کند.

هفته هجدهم بارداری

هفته نوزدهم بارداری

موهای ریز، از هفته های پانزدهم و شانزدهم شروع به رشد کرده اند. در طول هفته ی نوزدهم ورنیکس کازئوزا شروع به رشد می کند. ورنیکس کازئوزا یک پوشش سفید نازک است که پوست را از محیط مایع آمنیوتیک محافظ می کند.

هفته نوزدهم بارداری

هفته بیستم بارداری

هفته بیستم، نیمه ی راه برای یک حاملگی نرمال محسوب می شود. رشد جنین برای افزایش قد و وزن او همچنان ادامه دارد. در هفته ی بیستم جنین می تواند وزنی بیشتر از ۱ پوند یا نیم کیلوگرم و اندازه ی بیش از ۸ اینچ داشته باشد. رشد جنین به وسیله ی بسیاری از عوامل تعیین می شود، بنابراین ممکن است جنین برای مادری سریع تر رشد کند و برای مادر دیگری آهسته تر.

هفته بیست بارداری

هفته بیست و یکم بارداری

در هفته۲۱ بارداری سرعت رشد کودک کاهش می یابد. جنین همواره به رشد خود ادامه می دهد اما بیشتر بر رشد اندام های داخلی و افزایش وزن خود متمرکز می شود.

هفته 21 بارداری

هفته بیست و دوم بارداری

در هفته۲۲ بارداری رشد مغز جنین به صورت روزانه ادامه دارد. حس های بویایی، چشایی، بینایی، شنوایی، لامسه نیز در حال پیشرفت هستند.کودک می تواند صداهایی مانند ضربان قلب، تنفس و هضم را بشنود. این صداها مانند لالایی برای کودک هستند که شاید به همین دلیل است که کودک مدتی پس از تولد نیز بر روی شکم مادر یا پدر خود احساس آرامش می کنند.

هفته بیست و دوم بارداری

هفته بیست و سوم بارداری

هفته۲۳ بارداری در واقع نقطه ی عطفی برای جنین است، رشد جنین به مرحله ای می رسد که اگر زایمان زود هنگام لازم باشد، جنین زنده بماند.

عوامل خطر برای اختلال در سلامت نوزادان بسیار بالا است و احتمال بقای آن ها بسیار پایین است و این یک واقعیت ملموس است. جنین می تواند بخوابد و بیدار شود گرچه برای مادران مختلف در زمان های متفاوتی ممکن است رخ دهد.

هفته بیست و سوم بارداری

هفته بیست و چهارم بارداری

در آغاز هفته بیست و چهارم، در آمریکا پزشکان جنین را “زنده ماندنی” در نظر می گیرند. این بدان معنی است که در صورت زایمان زود هنگام، شانس مناسبی برای زنده ماندن دارد. در طول این هفته، جنین به وزن مناسبی دست پیدا می کند. وزن بیشتر از این مقدار نشانه رشد خوب استخوان ها، ماهیچه، اندام های داخلی است.

هفته بیست و چهار بارداری

هفته بیست و پنجم بارداری

ستون فقرات در طول این هفته قوی تر می شود. در صورت کامل شدن، ستون فقرات از ۱۰۰۰ رباط، ۱۵۰ مفصل و ۳۳ حلقه تشکیل شده است. این فرآیند به نظر پیچیده است اما بدن زن تمامی دستورالعمل ها را دارد! رشد رگ های خونی از میان بافت ریه همچنان ادامه دارد. در هفته ۲۵ بارداری سوراخ های بینی که تا قبل از این بسته بودند، اکنون شروع به باز شدن می کنند.

هفته بیست و پنجم بارداری

هفته بیست و ششم بارداری

در هفته ۲۶ بارداری ،رشد جنین همچنان ادامه دارد و حدود دو پوند وزن یا ۹۰۰ گرم و ۹ اینچ یا بیشتر طول دارد. کیسه های هوایی ریه شروع به رشد می کنند و سورفکتانت به خطوط کیسه های هوایی ترشح می شود. سورفکتانت برای عملکرد طبیعی ریه ضروری است. همچنین مغز به دلیل آنکه حس شنوایی و بینایی در حال توسعه است، به خوبی کار می کند.

هفته بیست و ششم بارداری

هفته بیست و هفتم بارداری

این هفته نیز نقطه تحول بزرگی در دوران بارداری است. این هفته، آخرین هفته از دو ماهه دوم است. مغز کودک به سرعت در حال رشد است و ریه ها برای تنفس بعد از زایمان آماده می شوند پلک ها باز می شوند و شبکیه چشم در این هفته رشد می کند.

سه ماهه سوم بارداری

هفته بیست و هشتم بارداری

به سه ماهه سوم خوش آمدین! ۲۸امین هفته از بارداری، آغاز ماه هفتم و سه ماهه سوم است. رشد جنین در حال افزایش است و شانس زنده ماندن در طول این هفته ۹۰% است. ریه ها می توانند هوا را نفس بکشند هر چند برای عملکرد بهتر پس از تولد هنوز نیاز به تکامل دارند. چربی بدن در این هفته ۲-۳ درصد افزایش می یابد و در آخر این هفته جنین بیشتر از دو پوند وزن یا ۹۰۰ گرم دارد.

هفته بیست و هشتم بارداری

هفته بیست و نهم بارداری

جنین در نهایت شکل یک کودک می شود. سر و بدن در این زمان متناسب هم هستند. افزایش وزن و افزایش چربی زیر پوست به سرعت در حال افزایش است. چشم ها به طور کامل رشد کرده اند و اکنون به نور حساس هستند.

هفته  سی ام بارداری

وزن کودک در این هفته 30 بارداری، به سه پوند یا یک کیلو و سیصد می رسد و روزانه به وزن او اضافه می شود. استخوان ها رشد کرده و مغز استخوان شروع به تولید گلبول های قرمز می کند. پوشش سفید روی پوست ، لانوگو، با آماده شدن برای تولد شروع به محو شدن می کند.

کودک می تواند اکنون برخی صداهای خاص را تشخیص دهد، مادر و پدر هر دو می توانند با کودک صحبت کنند، آواز بخوانند و بخندند.

هفته 30 بارداری وزن جنین چقدر باید باشد، برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید

هفته سی ام بارداری

هفته سی و یکم بارداری

سرعت رشد جنین اندکی کاهش می یابد. با کاهش فضای رحم، رشد جنین نیز با سرعت کمتری ادامه پیدا می کند. تمام عملکرد های بدن به شکل درست کار می کنند. در طول این هفته، رشد شامل کامل شدن ریه و افزایش وزن است.

هفته سی و دوم بارداری

در هفته ی سی و دوم، تمامی پنج حس در بدن به طور کامل کار می کنند. مو به رشد خود ادامه می دهد و برخی نوزادان ممکن است با موهای بیشتری به دنیا آیند.

سرعت افزایش وزن اندکی کاهش می یابد. به خصوص در مادرانی که چند قلو باردار هستند، بین هفته های ۳۲ تا ۴۰، چند قلو ها وزن کمتری نسبت به جنین تک بدست می آورند.

هفته سی و دوم بارداری

هفته سی و سوم بارداری

در طول این هفته، سطح مایع آمنیوتیک به ماکزیمم حد خود می رسد و تا زمانی که کودک متولد شود در همین سطح باقی می ماند.

رنگ  پوست جنین قرمز می شود اما در هفته های آخر بارداری به صورتی تغییر می کند. تغییر رنگ به توزیع چربی در زیر پوست مربوط است. هر چه چربی زیر پوست بیشتر باشد رنگ پوست صورتی تر است.

هفته سی و چهارم بارداری

رشد مغز سریع است و بنابراین اندازه ی سر برای رشد بافت های مغزی نیز افزایش می یابد. رشد مغز در حدود  اینچ در هر هفته است.

هفته سی و پنجم بارداری

جنین در هفته ی سی و پنج بیش از ۵/۵ پوند وزن یا ۲ کیلو و چهارصد دارد. در این زمان حرکات جنین از جمله لگد زدن، مشت زدن و چرخیدن از طریق پوست شکم قابل مشاهده است.

هفته سی و پنج بارداری

هفته سی و ششم بارداری

در طول چند هفته ی آینده وزن جنین به سمت پایین انتقال می یابد و این باعث کاهش حجم مثانه ی مادر و مراجعه ی پی در پی او به دستشویی می شود. جنین همچنان به جمع آوری چربی با کمرنگ شدن روی زانو و آرنج ادامه می دهد.

هفته سی و هفتم بارداری

مادرانی که در هفته سی و هفتم بارداری هستند دیگر نگرانی درباره ی زایمان زود رس ندارند. وزن جنین در حدود ۶/۵ پوند یا دو کیلو و هشتصد است و در زمان بیداری تمرین تنفس را انجام می دهد.

سونوگرافی حرکت تنفسی جنین را نشان می دهد که اغلب والدین را گیج می کند. کودک واقعا تنفس نمی کند زیرا در رحم هیچ هوایی وجود ندارد.

هفته سی و هفتم بارداری

هفته سی و هشتم بارداری

اگر کودک در هفته ی سی و هشتم به وسیله سونوگرافی، خیلی بزرگ اندازه گیری شود، پزشک برای محافظت از سلامت مادر و کودک تحریک درد زایمان را انتخاب می کند.

موکنیوم در روده ی جنین در حال رشد است. زمانی که کیسه ی آّب پاره شود، باید شفاف باشد. اگر مکونیوم در مایع آمنیوتیک ظاهر شود، شما باید با دقت بیشتر تحت نظر باشید و تحریک درد زایمان هر چه سریعتر انجام شود.

هفته سی و نهم بارداری

اگر شما برای بخش سزارین برنامه ریزی شده اید، این امکان در هفته های ۳۹ یا ۴۰ می تواند انجام شود.

هفته چهل بارداری

بالاخره فرا رسید! پس از ۴۰ هفته حاملگی، بسیاری از مادران در این هفته احساس می کنند که وقت آن رسیده است که کودک به دنیا بیاید. پیش بینی تاریخ تولد یک علم نادرست است.

دو هفته قبل و بعد از تاریخ تخمینی امکان تولد وجود دارد. بارداری هنوز تا زمانی که به هفته ی ۴۲ ام نرسیده باشد کامل نشده است. با این حال مطمئن باشید که جنین به طور کامل رشد کرده است و آماده ی خروج از رحم است.

هفته چهل و یکم بارداری

هفته چهل و یکم بارداری

در پایان هفته چهل ام، بسیاری از مادران آماده زایمان هستند. خستگی، درد، تورم و وزن شکمی به تنهایی برای نگهداری زنان در رختخواب تا شروع درد زایمان کافی هستند.

برای جنین، هفته ی ۴۱ام چیزی جز یک تعطیلات اضافی نیست. جنین همچنان به ذخیره ی چربی و تمرین تنفس خود ادامه خواهد داد. تا زمانی که جفت در شرایط خوبی قرار داشته باشد و سطح مایع آمنیوتیک خوب باشد، حال کودک خوب است.

هفته چهل و دوم بارداری

در اکثر بارداری ها، کودک در هفته ی ۴۲ام بارداری به دنیا می آید. با سپری شدن روز ها، شانس زایمان طبیعی به خصوص برای زنانی با لگن باریک، کم می شود. اگر کودک به سمت کانال تولد حرکت نکند، سزارین بهترین گزینه است.

اگر می خواهید جنسیت فرزندتان را قبل از سه ماهگی تشخیص دهید ، شتاب کنید:

تشخیص علائم بارداری جنین پسر

تیم ترجمه نبض‌ما

4.8/5 - (5 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظر
 1. سوسن می‌نویسد

  لباس بارداری از کجا قیمت مناسب میتونم تهیه کنم؟

 2. زهرا اصغری می‌نویسد

  سلام خسته نباشیدیکماه باردارم ولی رحمم خونریزی کرده حالا باید صبر کنم قلب جنین تشکیل بشه اگه نه باید سقط بشه حالا بنظر شما قلبش تشکیل میشه باتوجه ب خون ریزیم

  1. پزشک نبض ما می‌نویسد

   سلام دوست عزیز به تجویز پزشک برای جلوگیری از لکه بینی از شیاف استفاده کنید.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید