ضربان قلب نرمال برای سنین مختلف

ضربان قلب نرمال در حالتی است که فرد هیچگونه فعالیت بدنی انجام نمی دهد و در حال استراحت است. تعداد ضربان قلب در حالت طبیعی بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربان در دقیقه است.

اساسا ضربان قلب کمتر، عملکرد قلب شما را بهبود می بخشد که نشانه ای از آمادگی قلبی عروقی بهتر است. ضربان قلب نرمال کمتر از ۶۰ بار در دقیقه اغلب در ورزشکاران دیده می شود و برای آنها غیر عادی نیست که ضربان قلب در حد ۴۰ بار دقیقه کم باشد.

خبر خوب اینکه مهم نیست که ضربان قلب نرمال شما چه تعداد است، شما می توانید آن را بهبود بخشید و در این صورت عملکرد قلب شما بهتر خواهد شد. درادامه بازه ی ضربان قلب نرمال بر اساس سن و عوامل موثر بر افزایش ضربان قلب، همراه با نکاتی برای بهبود ضربان قلب طبیعی آمده است.

تعداد ضربان قلب نرمال

جدول زیر تعداد ضربان قلب نرمال را بر اساس سن و جنسیت نشان می دهد:

ضربان قلب نرمال برای مردان

سن

تعداد ضربان قلب در دقیقه

ورزشکارعالیخوببالای متوسطمتوسطپایین متوسطضعیف
۱۸-۲۵۴۹-۵۵۵۶-۶۱۶۲-۶۵۶۶-۶۹۷۰-۷۳۷۴-۸۱۸۲+
۲۶-۳۵۴۹-۵۴۵۵-۶۱۶۲-۶۵۶۶-۷۰۷۱-۷۴۷۵-۸۱۸۲+
۳۶-۴۵۵۰-۵۶۵۷-۶۲۶۳-۶۶۶۷-۷۰۷۱-۷۵۷۶-۸۲۸۳+
۴۶-۵۵۵۰-۵۷۵۸-۶۳۶۴-۶۷۶۸-۷۱۷۲-۷۶۷۷-۸۳۸۴+
۵۶-۶۵۵۱-۵۶۵۷-۶۱۶۲-۶۷۶۸-۷۱۷۲-۷۵۷۶-۸۱۸۲+
۶۵+۵۰-۵۵۵۶-۶۱۶۲-۶۵۶۶-۶۹۷۰-۷۳۷۴-۷۹۸۰+

 

ضربان قلب نرمال برای زنان

سن

تعداد ضربان قلب در دقیقه

ورزشکارعالیخوببالای متوسطمتوسطپایین متوسطضعیف
۱۸-۲۵۴۹-۵۵۵۶-۶۱۶۲-۶۵۶۶-۶۹۷۰-۷۳۷۴-۸۱۸۲+
۲۶-۳۵۵۴-۵۹۶۰-۶۴۶۵-۶۸۶۹-۷۲۷۳-۷۶۷۷-۸۲۸۳+
۳۶-۴۵۵۴-۵۹۶۰-۶۴۶۵-۶۹۷۰-۷۳۷۴-۷۸۷۹-۸۴۸۵+
۴۶-۵۵۵۴-۶۰۶۱-۶۵۶۶-۶۹۷۰-۷۳۷۴-۷۷۷۸-۸۳۸۴+
۵۶-۶۵۵۴-۵۹۶۰-۶۴۶۵-۶۸۶۹-۷۳۷۴-۷۷۷۸-۸۳۸۴+
۶۵+۵۴-۵۹۶۰-۶۴۶۵-۶۸۶۹-۷۲۷۳-۷۶۷۷-۸۴۸۴+

 

همانطور که مشاهده می کنید تعداد ضربان قلب نرمال در زنان و مردان بیشتر در سنین بالا تفاوت دارد. این تفاوت جنسیتی برای ضربان قلب ممکن است نشانه ای برای کم بودن بیماری های قلبی عروقی در زنان و طول عمر بیشتر آنها نسبت به مردان باشد.

نوزادان دارای بیشترین ضربان قلب نرمال، از ۱۰۰ تا بالای ۱۶۰ ضربان در دقیقه می باشند و به تدریج با افزایش سن ضربان قلبشان کاهش می یابد.

بیماری مادرزادی قلب

ضربان قلب نرمال در کودکان

کودکان کمتر از ۱۰ سال، ضربان قلب نرمال در حدود ۷۰ تا ۱۲۰ بار در دقیقه دارند و بزرگسالان عموما دارای تپش قلب ۶۰ الی ۱۰۰ بار در دقیقه هستند. با توجه به تحقیقات صورت گرفته، ضربان قلب بالا، حتی در افرادی که به لحاظ جسمی، سالم می باشند، خطر مرگ را افزایش می دهد.

محققان سلامتی جسمی تقریبا ۳۰۰۰ مرد را به مدت ۱۶ سال مورد بررسی قرار دادند. در ابتدای مطالعه تمام شرکت کنندگان با یک دکتر برای انجام ارزیابی سلامت و شیوه زندگی خود مصاحبه کردند و سلامت قلبی عروقی آنها نیز با استفاده از آزمون دوچرخه سواری ارزیابی شد. پس از ۱۶ سال نمونه ها بررسی شدند. ضربان قلب طبیعی بالا با آمادگی جسمانی پایین، فشار خون و وزن بالا  و سطح بالاتری از چربی همراه بود.

مردانی که از نظر جسمی بیشتر فعال بودند، نرخ ضربان قلب پایین تری داشتند. مطالعات نشان داد که ضربان قلب بالا بدون در نظر گرفتن سطح آمادگی جسمانی، خطر مرگ و میر را افزایش می دهد؛ بنابراین نرخ ضربان قلب در حالت طبیعی تنها نشانه ای از آمادگی بدنی بد نیست، بلکه یک عامل خطر مستقل است. ضربان قلب شما وابسته به فعالیت سیستم عصبی مرکزی، سطح هورمون های خون، سلامت قلب و عروق می باشد.

به طور کلی نتایج نشان داد که ضربان قلب نرمال در محدوده ۵۱ تا ۸۱ ضربان در دقیقه موجب افزایش ۴۰ تا ۵۰ درصدی خطر مرگ شده است. برای تعداد ضربان قلب ۸۱ تا ۹۰ بار در دقیقه این خطر دو برابر می شود و برای تعداد بالای ۹۰ بار در دقیقه خطر مرگ به ۳ برابر افزایش  می یابد.

فاکتورهای موثر در بهبود ضربان قلب

عوامل مختلفی وجود دارند که ضربان قلب را تحت تاثیر قرار می دهند از جمله: سطح فعالیت، سطح آمادگی بدنی، دمای هوا، موقعیت بدن، احساسات، سطح استرس، چاقی و لاغری، داروها، غذا، نوشیدنی و بیماری

ضربان قلب
بسته به این عوامل ممکن است شما یک ضربان قلب بالاتر یا پایین
تر داشته باشید. برای اندازه گیری دقیق ضربان قلب نرمال باید کاملا در حالت استراحت باشید. اندازه گیری ضربان قلب در طول فعالیت، تعداد بیشتری را نشان می دهد  و این نوع نحوه اندازه گیری، اشتباه است.

چگونگی اندازه گیری ضربان قلب

برای اندازه گیری ضربان قلب نرمال اطمینان حاصل کنید که آرام و راحت هستید. به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه به طور کامل ریلکس باشید. در این هنگام به راحتی با فشار دادن دو انگشت اشاره و وسط، در داخل مچ دستتان بر روی شریان شعاعی می توانید ضربان خود را اندازه بگیرید. از یک ساعت در دست دوم خود  استفاده کنید و تعداد ضرباتی که در عرض ۱۰ ثانیه  احساس میکنید را بشمارید.

این آزمون را ۲ تا ۳ بار تکرار کنید تا عدد متوسط را بیابید. آن را در ۶ ضرب کنید. این عدد ضربان قلب شما در عرض ۱ دقیقه می باشد. به عنوان مثال اگر شما ۱۲ بار در عرض ۱۰ ثانیه شمارش می کنید، ضربان قلب نرمال شما ۷۲ بار در دقیقه است.

راه های زیادی برای بهبود ضربان قلب نرمال وجود دارد که از جمله ی آنها می توان به تمرین منظم، کاهش استرس، ترک سیگار، حفظ وزن سالم، کاهش کافئین و خواب کافی اشاره کرد.

اندازه گیری ضربان قلب نرمال یکی از روش های بررسی سلامت شما است. نوسانات زیاد در ضربان قلب یک نشانه ی اولیه است که تمرینات شما بیش از حد سخت است یا اتفاقی جدی تر برای بدنتان افتاده است که باید به پزشک مراجعه کنید.

با اطمینان از اینکه ضربان قلب نرمال شما در محدوده سالم قرار دارد می توانید خطرات مربوط به قلب را کاهش دهید و عملکرد قلب خود را بهبود ببخشید.

برای مشاوره رایگان با فوق تخصص قلب و عروق بر روی لینک زیر کلیک کنید:

مشاوره پزشکی

نویسنده: تیم ترجمه نبض ما

ضربان قلب نرمال برای سنین مختلف
3.3 (66.09%) 23 رای
از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

تمامی پرسش‌های ثبت شده به سرعتو با دقت ویژه توسط پزشکان متخصص نبض‌ما دقیق پاسخ داده می‌شوند.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛
همچنین لطفاً درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

7 نظر
 1. پروانه می‌نویسد

  من دخترم ۱۹ سالمه ضربان قلبم همیشه موقع استراحت بالای ۹۵ یعنی غیر طبیعیه ؟؟

  1. احمد می‌نویسد

   وضعش خرابه

  2. جواد می‌نویسد

   سلام خواهر گلم، امیدوارم روز خوبی داشته باشی. ببین خواهرم اصلا ناراحت نشو به گفته های داخل کامنت هم اعتناء نکن. اگه میخوای مطمئن بشی تنها راهش رفتن پیش پزشک قلب هست که ماشاءالله زیاد هستند و این روزها پزشکان قلب زن هم هستند. خواهرم ضربان بالا یا پایین دلایل زیادی داره، همچون شرایط مجیطی، تعذیه، ورزش، استرس، بیقراری، ناراحتی یا حتی کم خونی های زنان). اینو بدون که میتونه کسی باشه با ضربان 60تا ولی بیمار باشه و هم اینکه میتونه کسی باشه با ضربان بالای 100تا که سالم باشه. من بهت توصیه میکنم حتما حتما به پزشک قلب مراجعه کنی. اصلا هم ناراحت نباش، ان شاء الله سالمه سالمی، توکل به خدا

 2. علی سلیمانی می‌نویسد

  سلام. مردی 33 ساله و متأهل هستم.ضربان قلبم در حالت استراحت 91 هستش.به نظرتون طبیعی؟
  و اگر نیست چکار باید بکنم؟

 3. شکیبا می‌نویسد

  سلام من ۱۷ سالمه و ضربان قلبم 106 هست
  چیکار باید بکنم ؟؟؟؟؟

 4. فاطمه می‌نویسد

  با سلام . 35 ساله هستم . بیشتر مواقع ضربان قلبم از 80 تا 95 هست . ضمن اینکه بعضی اوقات احساس تپش قلب تند دارم و فشار خونم 13 یا 14 و در مواقع استرس و فشار کار تا 15 هم میره . آیا این طبیعی هست ؟ اگر نه باید چه کار کنم ؟

 5. علی می‌نویسد

  من 16 سالمه ضربان قلبم 43 هستش آیا طبیعیه؟؟

پرسش از دکتر