فواید رژیم غذایی سالم در کاهش استرس زنان

به گفته محققان دانشگاه ایالتی اوهایو، وقایع استرس‌ زا موجب می‌شود فرد به جای یک صبحانه سرشار از چربی‌ های مونو اشباع خوب، صبحانه‌ ای مملو از چربی‌ های اشباع شده «مضر» بخورد.

جنیس کیکولت گلاسر، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «افراد در وقایع استرس‌ زا به دنبال وعده‌های غذایی با میزان بالای چربی اشباع هستند. به همین دلیل نتیجه آن ناپدیدشدن وعده غذایی سالم‌ تر است.»

به گفته گلاسر، مطالعه قبلی نشان داده است که چربی‌ های اشباع موجب افزایش التهاب در بدن می‌شود که با بیماری قلبی، آرتروز، دیابت نوع۲، پوکی استخوان و سایر مشکلات سلامت مرتبط است. گلاسر در ادامه عنوان می‌کند که استرس موجب پیچیده شدن شیوه فرآوری غذا در بدن می‌شود.

به دنبال یک روز پر استرس، سرعت متابولیک بدن کاهش یافته و سطح انسولین افزایش می‌یابد. در این مطالعه، محققان برای مشاهده نحوه تاثیر استرس بر چربی مصرفی، از ۵۸ زن سالم خواستند که در دو روز متفاوت در محل کلینیک، دو صبحانه متمایز اما تا حدودی شبیه به هم بخورند. میانگین سنی این زنان ۵۳ سال بود. هر دو صبحانه شامل بیسکوئیت و عصاره گوشت بود و هریک حاوی ۹۳۰ کالری و ۶۰ گرم چربی بود.

مهم‌ترین تفاوت آنها این بود که یک صبحانه عمدتا حاوی چربی اشباع شده و دیگری حاوی روغن آفتابگردان مونو اشباع بود. همچنین زنان در مورد وقایع استرس‌ زا روز قبل مصاحبه‌ای استاندارد انجام دادند. تحقیق نشان داد زنان فاقد استرس بعد از مصرف بیسکوئیت و شیره گوشت حاوی چربی مونو اشباع، نتایج آزمایش خون بهتری داشتند.

این زنان دارای نشانه‌ های التهابی پایین‌تری نیز بودند. اما زمانی که زنان در مطالعه قبل از تست صبحانه، تحت وقایع استرس‌ زا قرار می‌گرفتند به نظر می‌رسید که فواید و مزایای مرتبط با سلامت نوع چربی انتخابی روز قبل نیز از بین می‌رفت.

منبع : مهر

امتیاز به مطلب post

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید