ورزشکاران پروتئین مصرف کنند

مصرف پروتئین برای افرادی که ورزش‌ های هوازی و قدرتی انجام می‌دهند و برای کسانی سودمند است که تحت رژیم‌ های کاهش وزنند، مقدار مناسب و بهترین منابع تامین پروتئین مورد نیاز بدن را برشمرد.

به گزارش نبض ما به نقل از سلامت آنلاین، دکتر آزاده حکاک‌ زاده اظهار داشت: مصرف پروتئین بعداز ورزش سودمندی زیادی دارد اما مصرف مقادیر زیاد آن به ویژه بعد از هروعده غذایی، نه تنها کمک کننده نیست بلکه از طریق اوره دفع شده و جذب عضلات نمی‌شود.

این متخصص پزشکی ورزشی با بیان اینکه مصرف پروتئین برای افرادی که ورزش‌ های هوازی و قدرتی انجام می‌دهند و برای کسانی که تحت رژیم‌ های کاهش وزن‌اند سودمندی بیشتری دارد افزود: مناسب‌ ترین میزان مصرف پروتئین بعد از ورزش حدود ۲۰ گرم است که کاملا جذب عضلات شده و منجر به افزایش حجم عضلات می‌شود.

مصرف پروتئین در هر وعده غذایی

وی با تاکید براینکه مصرف پروتئین در هروعده غذایی نباید فراموش شود افزود: باید دقت داشت که میزان پروتئین مصرفی زمانی قابلیت جذب را خواهد داشت که ۲۵ صدم گرم به ازای هرکیلوگرم وزن افراد باشد.

حکاک‌زاده ادامه داد: ورزشکارانی که ورزش‌های قدرتی انجام می‌دهند حداکثر یک تا سه ساعت بعد از ورزش باید پروتئین مصرف کنند که بهتر است در همان یک ساعت اولیه باشد.

این متخصص پزشکی ورزشی همچنین بهترین منابع کسب پروتئین در ورزشکاران را به ترتیب شیر، سفیده تخم مرغ، سویا و گوشت‌های کم چرب دانست و افزود: در این بین شیر بهترین و مناسب‌ ترین منبع جذب پروتئین به ویژه برای کسانی که به ورزش بدنسازی می‌پردازند، محسوب می‌شود، همینطور سویا نیز بهترین منبع جذب پروتئین در زنان است.

حکاک‌ زاده توصیه کرد برای اثربخشی لازم در جذب پروتئین و ترمیم عضلات در ورزشکاران، مصرف پروتئین وکلیسم باید توامان باشد.

وی همچنین به شرایط ورزش کردن در ایام آلودگی هوا و وارونگی دما اشاره کرد و گفت: افراد مبتلا به بیمارهای قلبی و آسم، کودکان و سالمندان به هنگام آلودگی هوا باید در منزل و سالن ورزش کنند و با رسیدن شاخص آلودگی هوا به ۱۵۰، ورزش در فضاهای عمومی باید ممنوع شود.

استفاده از گن های لاغری

این متخصص پزشکی ورزشی در خصوص افرادی که تصور می‌کنند پوشیدن گن به هنگام ورزش به جمع شدن شکم و سوزاندن چربی منتهی می‌شود، افزود: استفاده از گن نه تنها کمکی به چربی سوزی نمی‌کند بلکه گن‌ هایی از جنس پلاستیک، باعث از دست دادن مقادیر زیادی از آب بدن شده و حتی ممکن است برای فرد مضر باشد.

وی ورزش اسکیت را برای کودکان مفید دانست و گفت: ورزش اسکیت به دلیل اعمال وزن بر بدن کمک زیادی به رشد کودکان می‌کند، اما نکته مهم مدت زمان انجام ورزش اسکیت است. بنابراین توصیه می‌شود این ورزش در بین کودکان از نیم ساعت شروع و تا ۶۰ دقیقه ادامه یابد.

این متخصص ورزش‌ های هوازی، پیاده روی، ایروبیک و شنا را جز ورزش‌ های کاهنده وزن، و بدنسازی را مناسب برای آمادگی عضلانی و چربی سوز ی دانست و گفت: درصورتی که فردی به هنگام پیاده روی قامتش به سمت چپ و یا راست خمیده شود باید از پیاده روی خودداری کرده و سریعا جهت بررسی ستون فقرات به پزشک مراجعه کند.

وی در بار ه افرادی که تصور می‌کنند پیاده روی به بهبود واریس کمک می‌کند توصیه کرد: هرچند پیاده روی در بهبود واریس پا موثر است اما مناسب تر از پیاده روی، تقویت عضلات ساق پاست. به کسانی که کوفتگی دائمی بدن خود را ناشی از پیاده روی می‌دانند، گفت: کوفتگی ناشی از ورزش، یک ساعت بعد از انجام حرکات ورزشی خود نمایی می‌کند که با مصرف مایعات قابل رفع است، اما اگر این کوفتگی تداوم داشته باشد فرد باید به لحاظ بیماری تیروئید، کم خونی و کمبود ویتامین D مورد بررسی قرار گیرد.

 

5/5 - (1 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم