روش‌های تشخیص و درمان شپش سر

به گفته یک متخصص پوست و مو، شپش سر در ناحیه های گرم و مرطوب سر مانند حاشیه مو ها و پشت گوش بیشتر رشد می کند و در کودکان به دلیل ضعیف بودن عملکرد غدد چربی در مهار رشد شپش ها، این بیماری شایع تر است.

به گزارش نبض ما به نقل از سلامت آنلاین، امیر هوشنگ احسانی اظهار داشت: شپش بدن به طور معمول در افراد بی خانمان که مدت هشت الی نه ماه استحمام نکنند مشاهده می شود. این نوع شپش در درز لباس سکنی می گزیند.

احسانی با تاکید بر اینکه ایجاد شپش سر فقط مختص افرادی نیست که از نظر اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و بهداشتی پایین هستند، بیان کرد: در تمام دنیا شپش سر در همه افراد مشاهده می شود. حتی افرادی که از نظر اقتصادی و اجتماعی هم در بالا ترین نقطه قرار دارند.

علل شیوع بیماری شپش

این متخصص پوست و مو در خصوص علل شیوع بیماری شپش سر در کودکان تصریح کرد: در کودکان به دلیل ضعیف بودن عملکرد غدد چربی در مهار رشد شپش ها این بیماری شایع تر است.

احسانی درباره نحوه درمان شپش سر بیان کرد: استفاده از نوعی شامپوی از بین برنده شپش به مدت ده دقیقه روی سر و تکرار مجدد آن در از بین بردن این عارضه تاثیر چشمگیری دارد، همچنین همه افرادی که با کودک مبتلا زندگی می کنند اگر چه علائم شپش سر را نداشته باشند باید یکبار از شامپو استفاده کنند و اگر فرد مبتلا دانش آموز باشد بهتر است همهٔ همکلاسی های او از نظر ابتلا به شپش سر بررسی شوند.

مصرف شامپوهای از بین برنده شپش

مصرف زیاد شامپوهای از بین برنده شپش حساسیت های پوستی ایجاد می کند و استفاده از آن بیش از دو بار توصیه نمی شود. همچنین تمام وسایل شخصی فرد که قابل جوشاندن است جوشانده شود و اگر قابل جوشاندن نبود داخل کیسه قرار داده و بگذارند تا مدتی بماند به این ترتیب شپش از بین می رود، چرا که شپش برای ادامه حیات نیاز به مکیدن خون دارد.

وی با بیان اینکه بیماری شپش فقط مختص به کودکان نیست، ابراز داشت: این عارضه در بزرگسالان کمتر دیده می شود. شپش در سنین ۶ الی ۷ سال تا ۱۲ سال شایع تر است.

احسانی با تاکید بر اینکه ممکن است علی رغم درمان تا یک ماه بعد هم شپش سر دیده شود تصریح کرد: ابتلا به این عارضه ایمنی ایجاد نمی کند یعنی ممکن است فرد حتی چند بار هم مبتلا به این بیماری شود.

نشانه های تشخیص شپش

 تخم شپش به تنه مو می چسبد و جا به جا نمی شود سفید و مایل به خاکستری است اما شوره سر به راحتی جا به جا می شود.

وی در خصوص نشانه های تشخیص شپش فعال از غیر فعال اظهار داشت: اگر فاصله شپش تا کف سر بالای ۲—۳ سانت باشد یعنی غیر فعال است و اگر این فاصله کمتر از ۲ سانت باشد فعال است، تخم شپش که با ریشه مو فاصله دارد زنده نیست.

او ادامه داد: شپش سر برای بقا به گرمای بدن نیاز دارد. این حشره خون را می مکد که با علائمی مانند خارش پدیدار می شود. شپش جای سرد و خشک را دوست ندارد. در فرد مبتلا به شپش سر که درمان شده اما هنوز تخم های آن بر سرش مشاهده می شود، شانه کردن مو ها به همراه استفاده از سرکه رقیق شده در از بین بردن این تخم ها تاثیر چشمگیری دارد.

احسانی با تاکید بر اینکه کوتاه کردن مو ها تا حدی می تواند کمک کننده باشد تصریح کرد: شپش ۳۶ الی ۷۲ ساعت زنده می ماند و برای حیات هر ۴ الی ۶ ساعت باید خون بمکد.

این متخصص پوست و مو در پایان یادآور شد: والدین هنگام مواجهه با شپش سر فرزندشان باید برای درمان اقدام کنند و به مسئولان مدرسه اطلاع دهند تا در صورت لزوم سایر دانش آموزان به خصوص همکلاسی های فرد مبتلا بررسی شوند و درمان پیشگیرانه انجام شود. مسئولان مدارس هم در صورت مواجهه با دانش آموز مبتلا باید درمان او را جدی بگیرند و مراقب بهداشت سایر دانش آموزان باشند.

روش‌های تشخیص و درمان شپش سر
۵ (۱۰۰%) ۱ رای

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم