بهترین درمان برای رفع آکنه

اکثر افراد این تجربه را داشته اند که روی پوست صورت خود با جوش های متعددی مواجه شده و با ترکاندن آن یا استفاده از داروهای غیرنسخه ای با این مشکل مقابله کرده اند.

به گزارش نبض ما به نقل از ایسنا، اما گاهی به رغم راهکارها و اقدامات متعدد، این جوش های ظاهر شده روی پوست تشدید شده و این پرسش مطرح می شود که چگونه می توان از این بثورات جلدی یا همان آکنه رهایی پیدا کرد؟

آکنه شایع ترین بیماری پوستی است و برآورد شده که ۸۰ درصد تمامی مردم در دوره ای از زندگی شان به این مشکل روبرو شده اند. آکنه زمانی شکل می گیرد که مو، سبوم (غدد چربی پوست) و سلول های پوست در کنار هم جمع می شوند. باکتری موجود در این محل موجب تورم می شود و زمانی که مواد انباشت شده در کنار یکدیگر تجزیه می شود جوش ظاهر می گردد.

انواع بسیاری از جوش وجود دارد که معمول ترین آنها شامل موارد زیر می شود: جوش سرسفید، سرسیاه، کیست، سفت دانه (پاپول). همچنین تشخیص نوع جوش بهترین درمان برای رفع آکنه را مشخص می کند.

اغلب به افراد توصیه می شود برای پیشگیری از ظاهر شدن آکنه، به دفعات پوست صورت شست و شو داده شود اما آکنه بر اثر کثیفی یا چربی های طبیعی بوجود نمی آید. همچنین شست و شوی زیاد، موجب تحریک شدن پوست شده و سلامت آن را بیشتر از بین می برد. بهترین راه برای رفع آکنه کاهش فاکتورهایی است که در کنار یکدیگر موجب ظاهر شدن آنها روی پوست می شوند.

چرا جوش را دستکاری نکنیم؟

پزشکان ترکاندن جوش را پیشنهاد نمی کنند زیرا باعث می شود آلودگی از فولیکول مو خارج شود و به پوست اطراف محل تورم هم سرایت کند که میزان حساسیت و التهاب افزایش می یابد و در نتیجه درمان آن سخت تر انجام می شود.

درمان های پیشنهادی برای آکنه به دنبال کاهش تولید سبوم، توقف انباشت سلول های پوست از بین رفته، پیشگیری از رشد باکتری و کاهش التهاب است. داروهای بدون نسخه موضعی به طور معمول در رفع آکنه موثر است. “بنزوئیل پرواکسید” ترکیب شیمیایی موثر برای از بین بردن باکتری ها است. “اسید سالیسیلیک” یکی دیگر از داروهای بدون نسخه رایج است که باکتری ها را از بین نمی برد اما مانع از تکثیر آنها می شود.

رفع آکنه با آنتی بیوتیک

در آکنه های التهابی درمان های دیگری به کار گرفته می شود و باید فرد دارو مصرف کند. آنتی بیوتیک ها که برای درمان عفونت های باکتریایی کاربرد دارند در درمان و رفع آکنه هم موثر است.”رتینوئید” که ترکیب مرتبط با ویتامین A است نیز به رفع آکنه کمک می کند. قرص های پیشگیری از بارداری هم در کاهش تولید سموم موثر است.

به گزارش نبض ما به نقل از مدیکال دیلی، آکنه های کیستی هم گاهی اوقات روی پوست، زخم به جا می گذارند اما روش هایی برای کاهش آن وجود دارد. این روش ها موجب درمان یا پیشگیری از آن نمی شود هر چند می تواند اثر زخم به جامانده از آن را کاهش دهد.

لایه برداری پوست نیز روش درمانی است که بر اثر آن لایه های پوست آسیب دیده از آکنه کیستی برداشته می شود هر چند در درمان افرادی با پوست روشن تر کارساز است.

5/5 - (2 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید