آکنه از علت تا درمان

آکنه یک بیمارى مزمن است که پیازهاى مو و غدد چربى پوست را درگیر مى کندغدد چربى پوست یا غدد سباسه در درم (لایه میانى پوست) قرار دارند. در این بیمارى غدد چربى مسدود مى شوند و جوش و کیست به وجود مى آید.

به گزارش نبض ما به نقل از همشهری، بیماری آکنه بسیار شایع است و غالباً در زمان بلوغ شروع مى شود. در این دوره، هورمون هاى جنسى مردانه (آندروژن ها) در پسران و دختران افزایش مى یابند و فعالیت غدد چربى را بالا مى برند. در نتیجه چربى بیشترى تولید مى شود.

چرا بیماری آکنه ایجاد می شود؟

غدد چربى، چربى (سبوم) تولید مى کنند که در حالت طبیعی از راه پیاز یا فولیکول مو به سطح پوست مى آید. اما ممکن است سلول هاى پوست، پیاز مو را مسدود کرده مانع راه یافتن چربى ترشح شده از غدد چربى به سطح پوست شوند. با مسدود شدن پیاز مو، نوعى باکترى پوست به نام “پروپیونى باکتریوم آکنه” در درون آنها رشد مى کند و التهاب را سبب مى شود. بیماری آکنه از راه هاى زیر ایجاد مى شود:

 •  انسداد ناکامل پیاز مو، آکنه سرسیاه را تولید مى کند که یک پلاک نخودمانند سیاه است.
 •  انسداد کامل پیاز مو، آکنه سرسفید را تولید مى کند که یک پلاک نخودمانند سفید است.
 •  عفونت و التهاب، انواع سرسفید را تولید مى کند.

بالاخره، پیازهاى مو مسدود شده، مى ترکند و چربى، سلول هاى پوست و باکترى را بر روى پوست رها مى کنند. بدین ترتیب، جوش و ضایعه بر روى پوست آسیب دیده به وجود مى آید. ضایعه اولیه در آکنه، «کومدو» نام دارد.

بیماری آکنه مى تواند سطحى باشد که در این حالت جوش بدون آبسه داریم و یا عمیق باشد که در این حالت، جوش هاى ملتهب در زیر پوست به وجود مى آیند و کیست هاى پر از چرکى را تولید مى کنند که پاره شده و آبسه هاى بزرگ تر را ایجاد مى کنند.

علل ایجاد بیماری آکنه

افزایش سطح هورمون ها در زمان بلوغ مى تواند تولید آکنه را سبب شود. به علاوه، بیماری آکنه غالباً زمینه ارثى نیز دارد. موارد زیر نیز مى تواند در ایجاد آکنه موثر باشند:

 •  تغییرات هورمونى در دوره عادت ماهیانه در زنان.
 •  برخى داروها مانند کورتیکوستروییدها، لیتیم و باربیتوراتها.
 •  چربى و روغن پوست سر، روغن معدنى یا روغن آشپزى و برخى مواد آرایشى.
 •  فشار و مالش کلاه،کوله پشتى، یا یقه هاى تنگ.
 •  شرایط آب و هوایى (مانند آلودگى یا رطوبت)

علائم آکنه

آکنه، در هر نقطه بدن مىتواند ظاهر شود. اما بیشتر در جاهایى ظاهر می شود که تجمع غدد چربى زیاد باشد، مانند صورت، قفسه سینه، بالاى پشت، شانه ها و گردن. موارد زیر شایع ترین علائم و نشانه هاى بیماری آکنههستند. اما هر نوجوان ممکن است علائم متفاوتى را تجربه کند.

علائم بیماری آکنه مى تواند شامل پشت درد، دانه هاى سرسفید، ضایعات چرکى که مى توانند دردناک باشند، و گره پوستى (برآمدگى سفت پوستى) باشد. علائم آکنه ممکن است مشابه سایر بیمارى هاى پوستى باشد. همیشه براى تشخیص به پزشک مراجعه کنید.

tumblr0

درمان بیماری آکنه

هدف از درمان آکنه به حداقل رسانیدن بافت ترمیمى برجاى مانده و بهبود ظاهر فرد است. درمان خاصى که توسط پزشک انجام مى شود، بر این پایه است:

 •  سن نوجوان، سلامت عمومى و تاریخچه پزشکى وى.
 •  شدت آکنه.
 •  تحمل نوجوان در برابر داروها، روش ها و درمان هاى خاص.
 •  انتظارات درباره سیر بیمارى.
 •  دیدگاه و انتخاب شما.

درمان بیماری آکنه شامل دارو درمانى موضعى و عمومى خواهد بود. بسته به شدت آکنه، داروهاى موضعى (که بر روى پوست مالیده مى شوند) یا عمومى (که به طریق خوراکى مصرف مى شوند) مى توانند توسط پزشک تجویز شوند. در برخى موارد تلفیق دو روش موضعى و عمومى به کار مى رود.

درمان های موضعی

این داروها شامل موارد زیر است:

 •  بنزوئیل پراکساید که باکترى “پروپیونى باکتریوم آکنه”  را مى کشد.
 •  آنتى بیوتیک ها که رشد باکترى “پروپیونى باکتریوم آکنه”  را به تاخیر افکنده یا متوقف مى کنند.
 • کرم  “ترتى نویین” تولید آکنه جدید (کومدون) را متوقف کرده و به تولید سلول  هاى جدید و از بین بردن جوش ها کمک مى کند.
 • ” آدا پالن” که تولید کومدو (ضایعه اصلى آکنه) را کاهش مى دهد.

درمان عمومی بیماری آکنه

داروهاى عمومى یا آنتى بیوتیک هاى خوراکى، غالباً در درمان بیماری آکنه متوسط تا شدید تجویز مى شوند و مى توانند شامل موارد زیر باشند: داکسى سیکلین، اریترومایسین و تتراسیکلین.

درمان آکنه شدید، کیستى یا التهابى

در درمان آکنه شدید کیستى یا التهابى نوجوانان از “ایزوترى تینوئین” استفاده مى شود که یک داروى خوراکى است و از برجاى ماندن بافت ترمیمى جلوگیرى مى کند. ایزوترى تینوئینبا کاهش انداره غدد چربى، تشدید ریزش سلول های پوست، و تاثیر بر روی پیاز مو تولید آکنه را کاهش مى دهد.

 این دارو در نود درصد بیماران، آکنه را از بین مى برد. اما مى تواند عوارض جانبى مهمى داشته باشد. توجه به این نکته ضرورى است که حتماً قبل از استفاده از این دارو با پزشک تان مشورت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم