سفید کردن دندان روش قابل اعتمادی است؟

داشتن دندان های سفید و درخشان یک برتری و عامل مهمی در زیبایی فرد محسوب می شود و کمتر کسی را می توان یافت که چنین آرزویی نداشته باشد.

برای رسیدن به این آرزوی دوست داشتنی برخی به سراغ روش های خانگی می روند و مثلاً پوست موز یا توت فرنگی را امتحان می کنند؛ برخی دیگر نیز به دنبال روش های جدید علمی و دندانپزشکی می روند.

به گزارش نبض ما به نقل از روزنامه ایران، این در حالی است که همواره این سؤال مطرح می شود که آیا این روش ها که مستلزم پرداخت هزینه و صرف زمان هستند و تا به امروز نیز توانسته اند طرفداران بسیاری برای خود دست و پا کنند، تا چه حد تأثیر گذار و قابل اعتماد خواهند بود؟

تفاوت جرم گیری با سفید کردن دندان

دکتر فاخته فرشچی، می گوید: سفید کردن دندان روشی است برای تغییر رنگ دندان اما معمولاً برخی از بیماران این شیوه درمانی را با جرم گیری اشتباه می گیرند. درحالی که این دو درمان دارای نتایج کاملاً متفاوت هستند.

این جراح دندانپزشک می افزاید: در این شیوه درمانی به طور استاندارد 2 تا 3 درجه رنگ دندان ها سفیدتر می شود اما باید بدانید که به مرور زمان، مقداری جزئی از این سفیدی کاسته می شود.به گفته دکتر فرشچی، میزان سفید شدن دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد که از میان آنها می توان به جنس دندان، سن بیمار، نوع بدرنگی، میزان استفاده از سیگار و حتی رژیم غذایی بیمار اشاره کرد. به همین دلیل این شیوه درمانی زیبایی در همه بیماران نتیجه یکسانی نخواهد داشت.

وی در ادامه با اشاره به شیوه های سفید کردن دندان ها، عنوان می کند: به طور معمول دندان ها به چند روش سفید می شوند. شیوه نخست در داخل مطب و توسط دندانپزشک انجام می شود.

سفید کردن دندان

در شیوه دوم سفید کردن دندان ، دندانپزشک وسایلی را در اختیار بیمار قرار می دهد تا در داخل خانه با استفاده از آنها بتواند به رنگ مطلوب و مورد علاقه برای دندان هایش دست یابد.اما استاندارد ترین روش برای سفیدکردن دندان بهره گیری از روش مختلط است.

طی این روش در یک جلسه یک ساعته داخل مطب، دندانپزشک اقدام های لازم برای تغییر رنگ دندان را انجام می دهد و پس از آن مواد مخصوص سفید کردن دندان در داخل خانه و قالبی را که از دندان های بیمار تهیه کرده است در اختیار وی قرار می دهد. بیمار بعد از سفید کردن دندان در مطب می تواند به مدت 4 ساعت در روز برای مدت یک هفته سفید کردن دندان را در خانه ادامه دهد.

ادامه سفید کردن دندان در خانه به ماندگاری بیشتر رنگ روشن ایجاد شده در دندان منجر می شود.دکتر فرشچی تأکید می کند: سفید کردن دندان ها در بیماران دارای حساسیت دندانی، بیماران با لثه های تحلیل رفته یا مبتلایان به مشکلات گوناگون لثه توصیه نمی شود، چراکه این شیوه درمانی برای این دسته از بیماران عوارض شدیدتری به همراه خواهد داشت.

دلایل تیره شدن دندان

این جراح و دندانپزشک در خاتمه با اشاره به اینکه سفید کردن دندان درمان دائمی نیست، خاطرنشان می کند: ممکن است به دلایل مختلف رنگ سفید دندان ها کمی تیره شود و بیمار سالی یک بار نیاز به تجدید درمان ضعیف تری داشته باشد. از میان دلایل تیره شدن رنگ دندان می توان به دلایلی چون استفاده از نوشیدنی های تیره رنگ مثل قهوه و نوشابه و همچنین استعمال سیگار اشاره کرد.

5/5 - (1 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید