با استرس شوخی کنید

فردا امتحان دارم و فکر نمی کنم به خوبی از پسش بربیایم، پروژه ای را در اداره به من سپرده اند که اصلا از آن سر درنمی آور، «مادرِهمسرم برای ناهار فردا مهمان ماست و ممکن است غذا را خراب کنم…

به گزارش نبض ما به نقل از تبیان، داشتن کمی استرس، بد نیست و باعث افزایش انگیزه و انرژی برای انجام کار مدنظر می شود اما امان از اینکه استرس از حد خود پا را فراتر بگذارد. آن وقت است که علائمی مثل نگرانی، از دست دادن تمرکز، ناامیدی و کج خلقی، احساس سردرد یا درد در سایر نقاط بدن، اختلال خواب و… یک به یک به ما هجوم می آورد و سلامتی ما را تحت الشعاع قرار می دهد. ما در اینجا راهکارهایی را برای برطرف کردن و کاهش استرس های کوتاه مدتی که با علت مشخص به وجود می آید ذکر می کنیم.

پیدا کردن یک جفت گوش خوب و مؤثر

با یک دوست خوب و مطمئن که احساس می کنید شما را می فهمد، تماس بگیرید و موقعیت تنش زای خودتان و احساس و نگرانی هایی که دارید را برای او شرح دهید. گاهی حین استرس، قضاوت و افکار ما اجازه درست دیدن را به ما نمی دهد. صحبت با چنین فردی می تواند در یافتن راه حل های کاهش استرس و پیدا کردن دید و نگاه درست به مسئله، به ما کمک کند.

مهارت نه گفتن

یکی از عوامل استرس، داشتن مقدار زیادی کار در وقت محدود است. اگر در شرایط شلوغ پلوغ زندگی تان هنوز هم مسئولیت های جدیدی را قبول می کنید، سراغ آینه بروید و به خودتان بگویید که باید یاد بگیرم به درخواست های غیرمهم و اضافی، نه بگویم! البته رفع نیازهای اطرافیان موهبتی الهی است اما بدقولی شما، به خودتان و طرف مقابل ضربه می زند. بنابراین برای زمانتان اولویت بندی داشته باشید و به درخواست کارهای غیرمهم بگویید: «متأسفم ولی نمی توانم قول بدهم که این کار را انجام می دهم چون هم اکنون اولویت های مهم دیگری دارم»، «دوست دارم این کار را انجام بدهم اما الان وسط انجام کار دیگری هستم، ولی می توانم این کار را روز یکشنبه برایتان انجام دهم».

کاوشگری و اکتشاف در استرس

خیلی خوب است اگر بتوانید رویدادهای استرس زا و نشانه های آن را برای خودتان ثبت کنید یا حتی هنگام بروز، آنها را در حافظه تان مرور کنید. آن وقت ببینید چه خودگویی های منفی ای در حال افزایش استرس های شماست؛ یعنی جملاتی را که دارید به خودتان می گویید و با آنها نگرانی تان را افزایش می دهید، پیدا کنید،

آن وقت دنبال گزاره های مثبت جایگزین بگردید. لازم نیست غیرواقعی باشید، همیشه مسئله، جنبه های مثبت و مؤثری برای شما دارد که می توانید از آن زاویه نگاه کنید. راه حل های مؤثری که برای برآمدن از پس شرایط دارید را تکرار کنید. این تصویر سازی ذهنی ِهدایت شده، شما را برای مدیریت و کاهش استرس توانا می کند.

stress-word-blurr

دعای کارساز برای کاهش استرس

اعتقاد داشته باشیم آن که کارساز است، کس دیگری است و خدایی داریم که قادر مطلق است. دعا کردن به ما آرامش می دهد و بدن را از چنگال تنش های فیزیکی ناشی از استرس رهایی می بخشد و به کاهش استرس کمک می کند.

از میان ذکرها و دعاهای مختلف، ذکر یا دعایی را برای خودتان انتخاب کنید که حالتان با آن بهتر می شود و احساس نزدیکی بیشتری با محتوای آن می کنید. هنگامی که استرس سراغ تان می آید به آن ذکر و دعاها متوسل شوید تا قلب و دلتان آرام شود و در نتیجه روی جسم تان هم اثر بگذارد.

شوخ طبعی و خنده!

هنگام استرس مسائلی برای خندیدن پیدا کنید. گاهی می توانید حتی با مشکل خود شوخی و بازی کنید. اما به هرحال خندیدن به مسائل غیرمرتبط با موضوع استرس زا هم به کاهش استرس کمک می کند.

زمانی برای رهایی

حین انجام دادن مقدمات یک کار استرس زا، چند دقیقه به خودتان استراحت بدهید و به کار دیگری مشغول شوید؛ کاری که این دیدگاه را به شما بدهد که مغلوب استرس مدنظر نیستید. این به معنی فرار از کار استرس زا نیست بلکه صرفا یک زمان برای بازگشت قوی تر به آن است و به کاهش استرس شما کمک می کند.

به خودتان برسید

خواب مناسب و کافی، رژیم غذایی سالم و پرهیز از الکل و مواد مخدر، ازجمله عوامل مؤثر در کاهش استرس هستند. پس اصلاح سبک زندگی تان را جدی بگیرید. یک راه حل بسیار مهم، ورزش کردن منظم است که تحقیقات نشان می دهد علاوه بر بدن، برای ذهن هم مفید و مؤثر است.

گاهی 20دقیقه پیاده روی، شنا و یا تمرینات دیگر بدنی، به کاهش استرس کمک می کند و استرسی را که ممکن است ساعت ها آثار خود را حفظ کند خیلی زود برطرف می کند.

بر خودتان مسلط شوید

«از بس استرس دارم مغزم درست کار نمی کند!» متأسفانه گاهی این جمله درست است؛ استرس بیش از حد گاهی باعث می شود که قضاوت و فهم غلطی از موقعیت داشته باشیم یا به اصطلاح از کاه، کوهی بسازیم.

در این موقعیت سعی کنیم با بازگشت به آرامش، از بیرون به موقعیت نگاه کنیم و ابعاد آن را دوباره بسنجیم؛ مثلا اگر قرار است هفته بعد کنفرانسی در کلاس داشته باشید اینکه مدام به استرس تان فکر کنید و به آن دامن بزنید هیچ کمکی به شما نمی کند اما برعکس اگر به خودتان مسلط شوید و قدم به قدم برای خودتان برنامه بریزید، این کار هم به کاهش استرس کمک می کند و هم اینکه احتمال موفقیت تان چندبرابر می شود.

یادمان باشد که اگر قدمی برای مدیریت و کاهش استرس هایمان برنداریم، مقدار بیش از حد و طولانی مدت آن، منجر به بیماری هایی مثل اختلال اضطرابی، درد ماهیچه، فشارخون، چاقی و کاهش سیستم ایمنی بدن می شود.

امتیاز به مطلب post

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید