چگونه انتقاد پذیر باشیم

با انتقاد بلافاصله از کوره در نروید، شاید این انتقادات به این دلیل باشند که شما پیشرفت کنید. اگر شما در برابر انتقادهای وارده نمی توانید آرامش خود را حفظ کنید شاید به این دلیل باشد که می ترسید چیزی را از دست بدهید. چه چیزی؟ آیا واقعا ترس شما بجاست؟

به گزارش نبض ما به نقل از تبیان، اغلب اوقات افراد نمی دانند منشأ و علت انتقادهایی که از آنان می شود چیست. اگر شما به راستی دلیل آن را ندانید هرگز نمی توانید آن مشکل را حل کنید، پس در ابتدا سعی کنید ریشه انتقادات را کشف کنید. در مدت زمانی که از شما انتقاد می کنند سعی نکنید به دفاع از خود برخیزید و صحبت های طرف مقابل را به منظور دفاع از خویش قطع کنید. وقتی کسی احساس می کند طرف مقابل به حرف هایش گوش نمی دهد جدی تر و سختگیرتر می شود.

لطف بزرگی که در حق شما می شود

در اغلب موارد انتقادهایی که از ما می شوند در واقع لطف بزرگی در حق ما به شمار می روند؛ به ویژه وقتی بدانیم که این انتقاد کردن ها سعی در بیان حقیقت دارند. فرد انتقاد پذیر به جای موضع گرفتن و انکار حقیقت از طرف مقابل تشکر می کند و انتقادهایی که از او می شود را با روی خوش پذیرا می شود.

شما می توانید بگویید

1- من متوجه هستم که این موضوع شما را ناراحت کرده است. پیشنهاد می کنم در فرصت دیگری با هم صحبت کنیم.
2- محدوده های روانی خود را مشخص کنید و در صورتیکه نیاز است آن ها را به انتقادگر تذکر دهید.
3- از انتقادگر بخواهید در حل مشکل کمک کند. بپرسید انتقاد کردن آن ها چگونه مشکل را حل خواهد کرد لطفا بیشتر توضیح دهید.
4- متاسفم که ناراحت شدی.
5- به نظر شما این یک اختلاف نظر بین ماست و یا یک روش اشتباه برای حل مشکل؟!

چگونه انتقاد کنیم

– شروع نرم

وقتی از فردی درخواست تغییر در رفتارش می کنید، سعی کنید با جملات نرم و ملایم شروع کنید. انتقاد کردن را با استفاده از پیغام های نرم آغازین، دوباره برای خود بازگو کنید. برای نمونه بگویید: «وقتی بعضی وقت ها ناهار با هم هستیم، من خیلی خوشحال می شوم، من برای چنین مواقعی واقعا دلم تنگ شده است»

– درباره احساساتتان صحبت کنید

وقتی از کسی می خواهید که تغییر کند، اغلب این احساسات ناخوشایندتان است که شما را ترغیب می کند درباره این موضوع صحبت کنید. شما می خواهید احساسات بهتری را تجربه کنید. انتقاد کردن می تواند به راحتی بر احساسات سخت مثل عصبانیت و انزجار متمرکز شود.

– تبدیل انتقاد به ارتباط

اگر این گونه احساس می کنید که «ریسک انتقاد کردن از دیگری را به جان خریده اید» و یا «فرد مقابل هرکاری می خواهد انجام دهد، در هر حال تغییر بسیار خوب است»؛ لازم است بدانید داشتن این نوع احساسات می تواند برای شما معنی خاصی داشته باشد. این معنی که دوستان یا افرادی که عاشقشان هستید ممکن است متوجه این نشوند که چرا شما در آنچه آنها انجام می دهند، این قدر سخت می گیرید.

اگر انتقاد کردن به شما فشار آورد

انتقاد کردن از دیگران نوعی هوشمندی است. انتقاد کردن همچون حرکت روی لبه تیز چاقوی سازندگی در مقابل انتقام است. گاهی وقتی فردی ما را  مورد انتقاد قرار می دهد، ممکن است چون نتوانسته ما را به آرامی مورد خطاب قرار دهد، کمی ناراحت شویم. اگر کمی عصبی و دلخور شدید، می توانید با استفاده از روشهای زیر خود را ارام کنید.

– پیاده روی تند

بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند افراد به هنگام عصبانیت به پیاده روی تند بپردازند که این مسئله می تواند در کاهش استرس و اضطراب در افراد موثر باشد. فعالیت ورزشی، به  ویژه پیاده روی شیوه فوق العاده موثری برای برطرف کردن فشار روحی است. پیاده روی، بهترین و ارزان ترین راه برای کنترل فشار روحی است. پیاده روی، صرف نظر از سرعت گام ها، به طور طبیعی میزان استرس را کم می کند. فعالیت های ورزشی مناسب، به طور قابل توجهی در مقابله با استرس نقش دارند.

– دوش آب سرد بگیرید

دوش آب سرد نیز از دیگر راه های مقابله با فشارهای روحی و روانی است. سرگرم کردن خود به کار یا مطالعه نیز می تواند در شرایط خاص به  آرامش افراد کمک کند؛ البته ایجاد احساس آرامش تنها به این عوامل بستگی ندارد و بیشتر به خود فرد و خواست وی برای رسیدن به آرامش و تمرینات روحی و روانی که وی برای رسیدن به این مقصود انجام می دهد، وابسته است.

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سروش سه شنبه ۱۰ اسفند ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر من ی رابطه ی جنسی داشتم.بعدرابطه هرروز اینترنت درباره ی بیماریهای مراقبتی سرچ میکنم.ازرابطم نزدیک به1سال میگذره.وخداروشکرهیچ مشکلیم نگرفتم.ولی تواین یکسال یه روزم نشدکه بی استرسو اضطراب باشم همش فکراین بودم که نکنه ی چیزم شده باش.این استرس واظطراب تواین یه سال باعث شدسیستم گوارشم تحریک پذیربش هم رودم هم معدم.باعث شد سیستم ادراریم تحریک پذیربش.مثانم عصبی وتحریک پذیرشد.هردکترگوارش ومجاری ادراریم رفتم هردارویی دادن واس این مشکلام خوب نشدم.به نظرشمامن چیکارکنم که اعصابم راحت بش تارودمو معدم مثانم ازتحریک پذیری دربیان.اخه دکترام گفتن مشکل توافسردگی روانی.اینومتخصص مغزواعصابم گفت.حالامن چیکارکنم به نظرتون؟؟فوق العاده درونم آشوبه.هنوزم که هنوزع فکرمیکنم ی چیزیم هس.این فکرا ولم نمیکنه.من همش19سالمه.هرجام میرم منومیبندع به ی مشت قرص بی تاثییر.کمکم کنیدلطفا.مرسی
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما سه شنبه ۱۰ اسفند ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام
   لطفا آزمايش ايدز و هپاتيت بي و سي داده شود
   پس از اطمينان از منفي بودن اين تستها داروي كلورديازپوكسايد ٥ ميلي گرم روزانه دوبار مصرف شود
درحال دریافت اطلاعات