آنتی اسیدها را با داروی آزیترومایسین مصرف نکنید

داروی آزیترومایسین یک آنتی بیوتیک است که برای گلودرد استرپتوکوکی، برونشیت، برخی انواع سینه پهلو (پنومونی)، و عفونت های  کلامیدیایی تجویز می شود.

گردآوری- نبض ما

داروی آزیترومایسین برای درمان طیف گسترده ای از عفونت های باکتریایی استفاده می شود این دارو از گروه ماکرولیدها است و سبب متوقف کردن رشد باکتری ها کار می شود. در درمان عفونت های مجاری تنفسی، التهاب گوش میانی، عفونت های پوست و بافت های نرم استفاده می شود

این دارو برای عفونت های ویروسی ( مانند سرماخوردگی، آنفلوآنزا) موثر نیست استفاده غیر ضروری و یا سوء استفاده از هر گونه آنتی بیوتیک می تواند به کاهش اثربخشی آن منجر شود.

داروی آزیترومایسین از راه دهان معمولا یک بار در روز همراه با غذا یا بدون غذا استفاده می شود این دارو ممکن است با غذا اگر ناراحتی معده رخ دهد استفاده شود دوز بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان تعیین می شود. این دارو را به طور کامل (طبق نسخه) مصرف کنید حتی اگر علائم پس از چند روز ناپدید شوند. متوقف کردن دارو خیلی زود، ممکن است اجازه دهد باکتری ها به رشد ادامه دهند که ممکن است منجر بازگشت عفونت شود.

چگونگی مصرف داروی آزیترومایسین

داروی آزیترومایسین باید با شکم خالی خورده شود، حداقل1 ساعت قبل یا 2ساعت بعد از غذا. این دارو برای بعضی از عفونت ها به صورت تک نوبتی تجویز می شود یا در سایر موارد به  شکل روزی یک نوبت برای 5 روز. مهم است که دارو سر وقت و به طور کامل مصرف شود، حتی در صورت احساس بهبودی.

چنانچه پیش  از مصرف تمام دارو آن را قطع کنید. علایمتان  ممکن  است  برگشت  کنند. اگر یک  نوبت را فراموش کردید، به مجردی که آن را به یاد آوردید مصرفش کنید. البته اگر تقریباً موقع نوبت بعدی رسیده است، این نوبت فراموش شده را رها کرده ، به برنامه منظم دارویی تان بازگردید.

اشکال دارویی داروی آزیترومایسین

  • کپسول 250 و 500 میلی گرمی
  • قرص 250 و 500 میلی گرمی
  • پودر و محلول 2 گرمی
  • پودر و برای سوسپانسیون 200 mg در5 ml و 100mg  در 5 ml

azithromycin

مراقبت های حین مصرف

آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم یا منیزیم، اگر همزمان مصرف شود ممکن است جذب داروی آزیترومایسین را کاهش دهد اگر شما یک آنتی اسید که حاوی آلومینیوم یا منیزیم است مصرف می کنید حداقل 2 ساعت قبل یا بعد از مصرف داروی آزیترومایسین صبر کنید.

اگر مشکوک به مصرف بیش از حد هستید بلافاصله با یک مرکز کنترل مسمومیت و یا اورژانس تماس بگیرید. اگر شما یک دوز از دارو را فراموش کردید به محض به یاد آمدن مصرف کنید و اگر در نزدیکی زمان دوز بعدی هستید دوز را دوبرابر نکنید. در دمای اتاق دور از نور و رطوبت نگهداری کنید تمام داروها را دور از دسترس کودکان نگه دارید. همچنین در صورت نارسایی کبدی مصرف نشود.

عوارض جانبی و علائم هشدار داروی آزیترومایسین

در صورت بروز هریک از علایم زیر، مصرف داروی آزیترومایسین را قطع کرده، با پزشکتان تماس بگیرید: اسهال، دردهای  شکمی، تهوع  و استفراغ، زخم های دهانی یا زبان، خارش یا ترشح واژن، پلاک های سفید در دهان یا روی زبان، تب، درد مفصلی یا بثورات جلدی.

یک پاسخ حساسیتی نادر به آنتی بیوتیک ها آنافیلاکس است که نیازمند توجه و مراقبت فوری پزشکی می باشد. از آنجایی که آنافیلاکس به سرعت پیشرفت می کند، در صورت بروز تورم لب ها و دور چشم، کهیر یا تورم های پوستی، غش ناگهانی، ضربان قلب تند یا خس خس سینه یا مشکل در تنفس، مصرف دارو را قطع کرده بلافاصله با یک مرکز خدمات اضطراری پزشکی تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید