نکاتی برای زندگی سالم در محل کار

زندگی و کار در محیط اداری، نیاز به رعایت نکات خاص و ظریفی است که رعایت آنها کمک می کند تا شما به دلیل اشتباهات کوچک مجبور به انجام اقدامات بزرگ و صرف انرژی زیاد نداشته باشید.

به گزارش نبض ما به نقل از تبیان تحقیقات نشان می دهد که ساعات اول حضور در محل کار بهتر است کارهایی را برای بهره وری بهتر فعالیت مان انجام ندهیم. در این زمینه ۱۰ تا از رایج ترین اشتباهاتی که در ۱۰ دقیقه اول کار کارمندان انجام می دهند را نام می بریم و سپس لیست کارهای ممنوعه را در محل کار عنوان می کنیم.

دیر رسیدن به محل کار

شما ممکن است قبل از این که حتی ساعت کاری تان شروع شود با یک روند اشتباه روز خود را شروع کرده باشید. تحقیقات نشان داده است که رئیس ها به کارمندانی که دیرتر به محل کار می آیند بیشتر توجه می کنند و حتی آنهایی که زمان بیشتری را در محل کار خود سپری کنند،حقوق کمتری به آن ها تعلق پیدا می کند.

سلام نکردن به همکاران

با صحبت کردن و معاشرت کردن با همکارانتان می توانید روز خوب و دلنشینی برای خود و همکاران ایجاد کنید. اگر شما رئیس نباشید و کارمند عادی شرکت باشید و سلام و احوال پرسی با کارمندان دیگر نداشته باشید، در کار خود مطرح نخواهید شد.

جلسه داشتن

جلسات صبح می تواند وقت شما را تلف کند و صبح ها باید برای کار های عقب مانده و نوشتن بگذارید. جلسات باید زمانی باشد که همراه با خستگی رفع کردن باشد و کم انرژی باشد. زمان های پر انرژی و اصلی برای کارهای دیگر بگذارید.

پاسخ دادن به تمامی ایمیل ها

وقتی که پشت میز خود می نشینید اولین موضوعی که با آن روبه رو می شوید با انبوهی از ایمیل و مسیج هایی است که در طول شب به شما داده شده است مواجه می شوید و وقت زیادی را باید صرف آن کنید. ولی تحقیقات نشان می دهد که ۱۰ دقیقه اول کار خود را فقط سریع به ایمیل ها نگاه کردن و اگر مطلب مهمی دیده شد برای بقیه روز برنامه ریزی کردن صرف کنید و در طول روز زمان های که سرتان خلوت تر شد ایمیل های خود را چک کنید.

imagen6

بدون برنامه ریزی کاری

قبل از آنکه به کار خود شروع کنید باید حتما یک برنامه فرضی در ذهن خود داشته باشید که این برنامه شامل نوشتن کار های روزانه تان اولویت بندی کردن آن ها می شود. تقویم خود را چک کنید و ببینید که در روز مشخصی چه کار هایی را انجام داده و چه مسئله هایی مانده و باید انجام دهید.

کار های آسان را اول انجام دادن

هرچه از زمان کاری شما بگذرد انرژی تان کمتر می شود و پس نباید اول کار های آسان را انجام دهید و در زمان خستگی کار های مشکل و سخت تان را موکول کنید.

در افکار منفی غوطه ور شدن

شاید شب قبل با خانواده دعوای تان شده باشد یا اتفاق منفی برایتان افتاده باشد ولی نباید این مسئله را به کار خود وارد کنید و با انرژی منفی وارد محل کارتان شوید.

روزمرگی را رعایت نکرده اید

اگر در اول روز خود وقت تان را برای فکر کردن و تصمیم گرفتن راجع به اینکه چه کاری را اول انجام دهد و روتینی در کار خود نداشته باشید بیشتر وقت خود را تلف خواهید کرد. روزمرگی به مغز انسان آزادی می دهد که به موضوعی که واقعا اهمیت دارد بپردازد.

لیست کارهای ممنوعه

در ارتباط با کار و همکاران عدم رعایت مسائلی، شما یا سایرین را دچار مشکل خواهد ساخت. در واقع محل کار یک فضای خاص یا یک اجتماع کوچک با فرهنگی خاص است. بعضی کارها نباید در اداره انجام شوند. اگر خواستار سلامت و اعصاب آرام در محل کار هستید با عدم انجام کارهایی محل کار را برای خود و همکارانتان لذت بخش می کنید.

لباس مناسب

قبل از هر چیز لباس شما باید مناسب محیطی که در آن کار می کنید باشد. از پوشیدن لباس های نامناسب با رنگ های جیغ اجتناب کنید. پوشیدن لباس های تنگ و کوتاه نه تنها شرایط کار را بر شما سخت خواهد کرد، بلکه تحمل فشار تنگی لباس برای ساعت های طولانی برای سلامتی شما خطرناک است. لباس های فرم و یک شکل بهترین نوع لباس برای محل کار است.

عطر تند ممنوع!

از عطر تند در محل کار استفاده نکنید. استفاده از خوش بو کننده های بدن یک ضرورت است. با این وجود زدن عطر های تند که باعث اذیت و آزار همکاران در محل کار است، خودداری کنید. عطر های ملایم و آرام بخش بهترین گزینه هستند و هیچ ضرورتی برای استفاده از این همه عطر های تند (بخصوص ادکلن های مردانه) برای خوش بو کردن بدن نیست.

همزمان چندکار را انجام دادن

چون اول صبح انرژی زیادی دارید شاید حس کنید می توانید چندین کار را انجام دهید ولی چند کار را در یک زمان انجام دادن به کیفیت کار تاثیر می گذارد شاید کمیت بالا باشد ولی کیفیت به همان اندازه پایین می آید.

نگاه های مرموز نداشته باشید

به گونه ای ساده و راحت برخورد کنید. حد و حدود خود را بشناسید و آن را رعایت کنید. رفتار های مشکوک و پنهانی، صمیمیت بیش از اندازه، شوخی های زننده، طعنه زدن ها، قهر کردن، نگاه های مرموز و خیره و… همه باعث ایجاد شبه و شایعاتی در باره شما خواهند شد. بهتر است، راحت، صریح و آشکارا برخورد کنید تا از ایجاد هر گونه شبه و شایعه جلوگیری کنید.

آرام باشید

چهره و رفتار شما در محل کار باید شاد و آرام باشد. محل کار جای ناله کردن، نشان دادن خشم و غم نیست. مشکلات خارج از اداره به اداره و کارکنان آن مربوط نیست. اینکه همکاران شما مجبور هستند هر روز چهره عبوس و ناله و شکایات شما را بشنوند، کار پسندیده ای نیست. شما باید بتوانید مشکلات روحی یا جسمی خود را کنترل کنید.

سر و صدای ناهنجار ایجاد نکنید

هنگام کار تولید سرو صدا نکنید، یعنی به عادت با انگشت روی میز نزنید. یا وقتی در حال فکر کردن هستید، در یک محیط بسته راه نروید. توجه کنید که هنگام راه رفتن پاشنه کفش تان صدا ندهد و… همه اینها، منجر به بهم ریختن اعصاب و پرت شدن حواس سایر همکاران خواهد شد. هنگام صحبت با تلفن صدای خود را کنترل کنید. حتما،سعی کنید صدای شما و تلفن شما مزاحمتی برای همکاران بوجود نیاورید.
نکته آخر اینکه بعضی از افراد شناخت و درک درستی از محل کار ندارند. آنها فضای کار را با خانه شخصی خود اشتباه گرفته و هر کاری که دلشان می خواهد، انجام می دهند که این کار باعث می شود دیگران نگاه خوبی به آنها نداشته باشند.

امتیاز به مطلب post

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید