انواع سلول های سرطانی را بشناسید

سرطان اصطلاحی برای اطلاق به گروهی از بیماری ها است که در آن سلول های غیرطبیعی بدون کنترل تقسیم می شوند. سلول های سرطانی همچنین می توانند از طریق خون و دستگاه لنفاوی به سایر نقاط بدن گسترش پیدا کنند.

به گزارش نبض ما به نقل از همشهری، سرطان یک بیماری منفرد نیست، بلکه بسیاری از بیماری ها را شامل می شود. بیش از 100 نوع متفاوت سرطان وجود دارد. رده های اصلی سرطان ها بر حسب نوع سلولی اینها هستند:

کارسینوم

این نوع سرطان در پوست یا در بافت هایی آغاز می شود که سطوح اندام های داخلی را می پوشانند.

سارکوم

سرطانی است که در استخوان، غضروف، چربی، عضله، عروق خونی، یا سایر بافت های همبند یا پشتیبان آغاز می شود.

لوسمی

لوسمی سرطانی است که در بافت های خون ساز مانند مغز استخوان شروع می شود و باعث شمار زیادی از سلول های خونی غیرطبیعی تولید شوند و به خون وارد شوند.

لنفوم و میلوم

سرطانی که در سلول های دستگاه ایمنی آغاز می شود.

سرطان های دستگاه عصبی مرکزی

سرطان ها یی که در بافت های مغز و طناب نخاعی آغاز می شود.

منشاء سرطان

همه سرطان ها در سلول ها، واحد پایه ای بدن آغاز می شوند. بدن از انواع بسیاری از سلول ها ساخته شده است. این سلول ها به شیوه ای کنترل شده رشد می کنند و تقسیم می شوند تا سلول های بیشتری تولید کنند که برای سالم نگهداشتن بدن لازم است.

هنگامی که این سلول ها پیر یا آسیب دیده می شوند، می میرند و با سلول های جدید جایگزین می شوند. اما گاهی این فرآیند منظم به هم می خورد. ماده ژنتیکی یا DNA سلول ممکن است آسیب ببیند یا تغییر کند و در آن جهش های رخ دهد که بر رشد و تقسیم طبیعی سلول اثر بگذارد.

هنگامی که این واقعه رخ می دهد، این سلول ها هنگامی که بایست بمیرند، نمی میرند، و سلول های جدیدی تشکیل می شوند که بدن به آنها نیازی ندارد. این سلول های اضافی ممکن است توده ای بافت را تشکیل دهند که تومور نامیده می شود.

همه تومورها سرطانی نیستند؛ تومورها ممکن است خوش خیم یا بدخیم باشند.

توموهای خوش خیم سرطانی نیستند. آنها را در اغلب موارد می توان برداشت، بدون اینکه عودکردنی در کار باشد. سلول ها در تومورهای خوش خیم به سایر نقاط بدن منتشر نمی شوند.

تومورهای بدخیم سرطانی هستند. سلول های این تومورها می توانند به بافت های مجاور تهاجم کنند و به سایر بخش های بدن گسترش یابند. این گسترش سرطان از یک بخش بدن به بخش دیگر “متاستاز” نامیده می شود.

اغلب سرطان ها بر حسب اندام یا نوع سلولی که از آن منشأ می گیرند نامگذاری می شوند. برای مثال سرطانی که از معده آغاز می شود،سرطان معده نامیده می شود.

برخی از سرطان ها تومور تشکیل نمی دهند، مثل لوسمی که سرطان مغز استخوان و خون است.

5/5 - (2 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم