از گل پرخاصیت بابونه غافل نشوید

بابونه کوچک داراي بوئي معطر كه در چمنزارها و اراضي شني مي رويد. بابونه به دلیل دارا بودن خواص آرامش بخشی، به خواب راحت کمک می کند. این گیاه کاهش دهنده استرس است و به دکتر گیاهان معروف است.

گردآوری – نبض ما

بابونه گياهي است دائمي و كوچك به ارتفاع تقريبا ۳۰ سانتيمتر داراي بوئي معطر كه در چمنزارها و اراضي شني مي رويد. ساقه آن به رنگ سبز مايل به سفيد، برگهاي آن كوچك متناوب و داراي بريدگي هاي باريك و نامنظم و پوشيده از كرك است.

گلهاي آن مجتمع در يك طبق كه بطور منفدر در انتهاي ساقه گل دهنده در تابستان ظاهر مي شود . در هر طبق گلهاي سفيد در اطراف و گلهاي زرد در قسمت وسط قرار دارند. گلهاي آن داراي اسانس روغني آنته مين، تانن، فيتوسترول و همچنين ماده اي تلخ بنام اسيد آنته ميك مي باشد .

خواص بابونه

این گل را می‌توان به صورت موضعی یا خوراکی و برای درمان چند بیماری رایج مانند بیماری‌های زیر مورد استفاده قرار داد.

  • بیخوابی و اختلالات دیگر خواب
  • اضطراب و حملات عصبی
  • درد ماهیچه‌ها
  • زخم، سوختگی و خراش
  • بیماری‌های پوستی مانند سوریاس، اگزما، آبله‌مرغان و جوش‌های ناشی از سوختگی ادرار در نوزادان
  • بیماری‌های معده مانند انقباض عضلات به هنگام عادت ماهیانه، آنفولانزا و زخم معده

روشن کردن پوست

این گیاه رنگ پوست را روشن می‌کند. ۲ چای کیسه‌ای بابونه در ۲ لیتر آب جوش بیندازید. سپس صورت خود را در معرض بخار آب قرار دهید. استفاده از این چای در آب وان نیز به روشن شدن پوست کمک می‌کند.

بهبود سوختگی و خراش

این گیاه در درمان سوختگی و خراش نیز تأثیر دارد. کافی است روزی یک‌بار مقدار کمی از روغن بابونه را به آرامی روی ناحیه سوختگی بمالید. همچنین می‌توانید ۳ چای کیسه‌ای بابونه را در یک فنجان آب جوش بیندازید و پس از خنک شدن آب، پارچه تمیزی را به آن آغشته کنید و روی محل سوختگی یا خراش بگذارید.

درمان خانگی برای انقباضات معده

این گیاه دارای ترکیبات ضدالتهاب و ضداسپاسم قوی است. در نتیجه برای درمان انقباضات روده و معده مؤثر است. کافی است یک فنجان چای بابونه آماده کرده و روزی دو بار بنوشید.

فرآورده های بابونه

اسانس بابونه

حدود ۰٫۸ تا ۱ درصد اسانس در اين گياه وجود دارد كه بوسيله تقطير با بخار آب بدست مي آيد. رنگ اين اسانس آبي روشن است ولي در اثر كهنه شدن برنگ زرد مايل به قهوه اي در مي آيد. بوي اين اسانس بسيار قوي و طعم آن معطر و سوزانده است. اسانس بابونه در عطر سازي و براي معطر كردن غذاها بكار مي رود .

 چاي بابونه

براي درست كردن چاي بابونه يك قاشق چايخوري از این گیاه خشك را در يك فنجان آب جوش ريخته و بمدت ۵ دقيقه بگذاريد دم بكشد .

روغن بابونه با روغن زيتون

گل خشك این گیاه را با برابر وزنش روغن زيتون مخلوط كرده و روي آتش ملايم بگذاريدتا دم بكشد (نبايد بجوشد) و گهگاه آنرا هم بزنيد. سپس آنرا از روي آتش برداريد و بگذاريد تا مدت ۲۴ ساعت بحال خود بماند . سپس آنرا از صافي با فشار در كرده و در شيشه اي دربست نگهدري كنيد (براي نفخ شكم و قولنج آنرا روي شكم بماليد).

روغن بابونه

براي تهيه روغن بابونه مقدري از گل خشك این گیاه را با چهار برابر وزن آن روغن كنجد مخلوط كرده و سپس باندازه دو برابر گل بابونه بآن آب اضافه كنيد . آنرا روي چراغ گذاشته و بگذاريد بجوشد تا اينكه آب آن بكلي تبخير شود و فقط روغن باقي بماند البته بايد دقت كرد كه روغن نسوزد .

عوارض جانبی

بهتر است به هنگام استفاده از تمام گیاهان دارویی، محتاطانه عمل کنید و میانه‌رو باشید. یکی از عوارض جانبی چای بابونه عبارت است از خواب‌آلودگی، در نتیجه اگر می‌خواهید رانندگی کنید یا اپراتور یک دستگاه خاص هستید، از این چای استفاده نکنید.

میزان زیاد این گیاه می‌تواند باعث ایجاد تحریک پوستی در برخی افراد شود. اگر به گرده گیاهان رگ وید حساسیت دارید یا دچار تب یونجه هستید، بهتر است از این گیاه استفاده نکنید.

استفاده از بابونه در دوران بارداری پیشنهاد نمی‌شود؛ زیرا این گیاه باعث سقط جنین می‌شود. همچنین اگر در حال حاضر از داروهای رقیق‌کننده خون استفاده می‌کنید، هرگز از این گیاه مصرف نکنید؛ زیرا این گیاه دارای ماده‌ای به نام کومارین است که یک رقیق‌کننده خون محسوب می‌شود.

موارد منع مصرف

  1. از مصرف بابونه و فرآورده های آن در اطراف چشم پرهیز باید کرد.
  2. به علت موارد نادر حساسیت در استفاده به صورت موضعی با مقدار کم درمان شروع گردد.

تداخلات دارویی

اثر داروهای ضدانعقادی را افزایش می دهد.

مصرف در بارداری

 به علت اثرات سقط آوری که البته به خاطر اجزاء دیگر گیاه می باشد مصرف مقادیر زیاد آن در ماه های اول بارداری ممنوع است.

مصرف در شیردهی

در مقادیر معمول و غیر درمانی مجاز می باشد.

از کجا تهیه کنم؟

این گیاه را می‌توانید به صورت گلبرگ‌های خشک‌شده، چای، عصاره مایع، روغن، تنتور، کرم و پماد تهیه کنید. چای کیسه‌ای رایج‌ترین نوع این گیاه است و در اکثر سوپرمارکت‌ها و داروخانه‌‌ها به فروش می‌رسد.

 

از گل پرخاصیت بابونه غافل نشوید
3.7 (73.33%) 3 رای

ساختمان پزشکان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.