جلوگیری از چسبندگی پلاکت خون با شکلات

دوستداران شکلات هنگام صحبت درباره مزایای آنتی اکسیدانی این مواد غذایی خوشحال می شوند اما مهم است که بدانند همه شکلات ها از نظر خواص و فواید همتراز و برابر نیستند و به عنوان نمونه، شکلات های بسیار شیرین حتی ممکن است برای سلامتی، مضر هم باشند.

به گزارش نبض ما به نقل از سلامت آنلاین، سوزان استاینبوم، متخصص قلب و عروق از بیمارستان لنوکس هیل نیویورک می گوید: وقتی دنبال یک میان وعده خوشمزه هستید، یک مربع کوچک شکلات تیره ممکن است سالمترین انتخابتان باشد زیرا با خواص درمانی نهفته در آن می تواند سلامت قلب و بهبود کارکرد مغز و افزایش مقاومت در برابر بیماری را برای شما در پی داشته باشد.

حفاظت از شما در برابر رادیکال های آزاد بیماری زا

یکی از مزایای خوب شکلات های تیره توانایی آنها در مبارزه با رادیکال های آزاد است. رادیکال های آزاد ترکیباتی نامتعادلند که در فرایندهای سلولی بدن ایجاد می شوند. آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که تصور می شود اثر رادیکال های آزاد را خنثی می کنند و از بدن در برابر آسیب های ناشی از آنها محافظت می کنند. یکی از ویژگی های قابل توجه شکلات تیره این است که حاوی مقادیری بالا از آنتی اکسیدان است و به همین دلیل به سیستم ایمنی بدن در این مبارزه کمک می کند. فلاوونوئیدها و پلیفنول ها دو گروه از آنتی اکسیدان های موجود در شکلات تیره را تشکیل می دهند.

کمک به حفظ سلامت قلب

فلاوانول ها نوع اصلی فلاوونوئیدهای موجود در شکلات را تشکیل می دهند. بر اساس تحقیقات کلینیک کلیولند، بررسی ها نشان داده که فلاوانول اثر بسیار مثبتی بر سلامت قلب دارد. این سلامتی از راه کمک به کاهش فشار خون بالا و بهبود جریان خون به سمت قلب و مغز پدید می آید. همچنین فلاوانول های موجود در شکلات تیره می توانند از چسبندگی پلاکت خون تا حد زیادی بکاهند و از لخته شدن آنها جلوگیری کنند. خطر لختگی خون باعث افزایش احتمال وقوع سکته مغزی می شود.

۲-پیشگیری از احتمال ابتلا به سرطان

ممکن است باور چنین ادعایی سخت اشد اما این شکلات های تیره خوشمزه، به شما در مبارزه و پیشگیری از ابتلا به سرطان کمک می کنند.

سرطان مثانه

بر اساس گزارش موسسه تحقیقات سرطان امریکا، با توجه به این که شکلات منبعی غنی از فلاوونوئیدها به شمار می رود، محققان بررسی هایی انجام داده اند تا ببینند آیا این مواد نقشی هم در پیشگیری از سرطان دارند یا نه. نتایج، به رغم محدود بودن شواهد در این زمینه، خواص محافظتی کاکائو را در پیشگیری از ابتلا به سرطان تایید کرده است.

۴-تقویت قوای شناختی و عملکرد بهتر مغز

شکلات تیره از جمله مواد غذایی مناسب برای افزایش تمرکز و تقویت حافظه محسوب می شود. حتی تحقیقات پیشین هم نشان داده اند مصرف کاکائوی غنی از فلاوانول سبب افزایش جریان خون به سمت ماده خاکستری مغز می شود و در شرایطی که کاهش رسیدن خون به این بخش های مغز سبب زوال عقل می شود، همین خونرسانی عملکرد بهتری را برای مغز فراهم می آورد و از کاهش قوای شناختی جلوگیری می کند.

مطالعات جدید روی بیش از ۲ هزار شرکت کننده با سنین ۷۰ تا ۷۴ ساله هم موید آن است که مصرف شکلات و چای که غنی از فلاوونوئیدها هستند با بهبود عملکرد شناختی مغز در ارتباط است.

4/5 - (1 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید