چگونه از شر افکار وسواسی خلاص شویم؟

این روزها همه وسواس را یکی از بیماری های روانی می دانند که رواج زیادی یافته است. شاید افراد زیادی با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. شیوع آن به قدری است که به محض شنیدن آن بی اختیار یاد کسانی می افتیم که بیش از اندازه شست و شو می کنند.

گردآوری – نبض ما

وسواس یک بیماری است که انواع مختلف دارد و به طور کلی می توان آن را یک بیماری روان پزشکی نامید که منشأ اصلی آن اضطراب است وحتی موجب کاهش طول عمر افراد می شود.

انواع افکار وسواسی

وسواس فکری

در این وسواس افکار وسواسی مزاحم و تکرارشونده در ذهن وجود دارد. گاهی فرد حتی تلاش می کند چنین فکرهایی را از ذهنش بیرون کند، ولی باوجود تلاشش موفق نمی شود. افکار وسواسی در انسان ها وابسته به فرهنگ جامعه است. مثلا در فرهنگ ما افکار وسواسی ـ مذهبی بیشتر شایع است.

وسواس عملی

وسواس عملی ممکن است با زمینه افکار وسواسی توام باشد ولی گاهی هیچ ذهنیت فکری وجود ندارد و فرد به طور تکرارشونده و بدون فکر، عملی را انجام می دهد. اعمال وسواسی تکرار شونده، مزاحم ولی اجباری هستند. این بیماران خود را مکلف و موظف به انجام کاری می کنند.

اعمال وسواسی هم تقسیم بندی دارد که شایع ترین نوع آن در فرهنگ ما نوع شست وشوست. افرادی که وسواس شست وشو دارند، عملکردشان در زندگی داخلی و جامعه دچار اختلال می شود به طوری که دیگران نسبت به کارهای او اعتراض می کنند. مثلا فرد خود را موظف می داند که حتما ۱۰ بار لباسی را بشوید یا چند ساعت زیر دوش حمام بماند تا کاملا تمیز شود.

وسواس قرینگی نیز نوع دیگری است که در آن فرد دارای وسواس، نظم دادن غیرعادی است. یعنی اگر کتابخانه ای داشته باشد همه کتاب ها باید به طور میلی متری کنار هم قرار گیرند و ساعت ها برای این کار وقت صرف می کنند و اگر به کمد لباس آنها نگاه کنیم بندرت بتوان چنین چینش را در بوتیک لباسی پیدا کرد.

وسواس کنترل کردن نیز وسواسی است که در آن بیمار بشدت کنترل گر است. در را قفل می کند ولی چندین بار باید آن را کنترل کند تا خیالش آسوده شود. شیر گاز را بسته ولی چندین بار به آشپزخانه بر می گردد تا شیر گاز را کنترل کند.

معرفی کتاب

رابرت لیهی در مورد این کتاب می گوید:

« كتاب رهايى از افكار وسواسى بهترين كتابى است كه تا به‌حال در اين زمينه ديده‌ام. اين كتاب به شما كمك مىكند تا ابتدا افكار و خيال‌پردازی‌ هاى وسواسى را بشناسيد و سپس خودتان را از شرّ آنها خلاص كنيد. اين افكار و خيال‌پردازىها باعث شده‌اند در زندگى با مشكلات عديده‌اى روبه‌رو شويد. كتاب بسيار ساده نوشته شده است. امّا اين سادگى به معناى ساده‌انديشى نيست.»

همین طور استنلی راکمن نیز درباره این کتاب می گوید:

« اين كتاب را دو نفر از صاحب نظران حوزه افكار وسواسى به رشتۀ تحرير درآورده‌اند. كتاب، ماهيت خوديارى دارد و با قلمى ساده و شيوا نگاشته شده است. هدف كتاب اين است كه به بيماران مبتلا به اختلال وسواس فكرى كمك كند تا گريبان خود را از شر افكار وسواسى نفرت‌انگيز، مزاحم و ناخوشايند رها كنند. تجربۀ سال‌ها كار و پژوهش بالينى من در حوزۀ اختلال وسواسى ـ اجبارى حاكى از آن است كه بسيارى از افراد مبتلا به اختلال وسواس فكرى از اين كتاب سود می برند. توصيه می كنم كه اين كتاب را حتماً مطالعه كنيد»

رهایی از افکار وسواسی توسط کریستین پوردون و دیوید کلارک نوشته شده و دکتر زهرا اندوز و دکتر حسن حمیدپور نیز آن را ترجمه نموده اند. این کتاب توسط انتشارات ارجمند به نشر رسیده است.

 

چگونه از شر افکار وسواسی خلاص شویم؟
4 (80%) 2 رای

ساختمان پزشکان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.