خواص درمانی و مضرات شاه پسند

شاه پسند در قديم به نام گياه صليب(Herb of the Cross) معروف بوده است زيرا گفته می شود كه آن را روي زخم هاي مسيح ريختند و خونريزي قطع شد. در واقع داراي خاصيت ضد خونريزي است.

نبض ما– اين گياه در نواحي جنوب آسيا، آفريقا و اروپا در حاشيه جاده ها و دشت ها و مزارع مي رويد و در ايران در مناطق شمال ايران و اطراف تهران، فارس و نواحي جنوب يافت مي شود.

قسمت مورد استفاده اين گياه، برگ ها و سر شاخه هاي سبز آن است در اثر مالش دادن بوي مطبوعي در تمام قسمت هاي اين گياه منتشر مي شود ولي طعم آن گس و تلخ است.

اين گياه گونه هاي مختلفي دارد که متجاوز از صد نوع مي باشد، ما در ايران بيشتر نوع تزئيني آن که شاه پسند درختي نام دارد را مي شناسيم اما نوع دارويي آن نيز در ايران وجود دارد که ما در اين مطلب بيشتر به آن نوع مي پردازيم.

تركيبات شيميايي شاه پسند

شاه پسند داراي مواد شيميايي مختلفي نظير تانن ،‌موسيلاژ ، ساپونين ، وربي نالين Verbenalin ، بتاكاروتن و ماده اي تلخ مي باشد.

شاه پسند برای رفع مشکلات گوارشی

شاه پسند مشکلاتی از قبیل نفخ و احساس سنگینی را برطرف کرده و به بهبود عملکرد کبد کمک می‌کند. این گیاه برای برطرف کردن حالت تهوع و یا استفراغ نیز مفید است.

نتایج پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهد که عصاره‌ی روغنی یا همان افشره‌ی خوراکی شاه پسند لیمویی به دفع هلیکوباکترپیلوری کمک می‌کند به خاطر اینکه این باکتری نمی‌تواند در برابر ترکیبات شاه پسند مقاومت کند.

تهوع

روش مصرف

یک ساشه از این گیاه (معادل حدود یک قاشق غذاخوری) را در یک فنجان آب جوش ریخته و اجازه دهید به مدت 10 دقیقه دم بکشد. می‌توانید روزانه تا 2 فنجان از این دمنوش را بعد از وعده‌های اصلی میل کنید.

همچنین می‌توانید 2 قطره از روغن گیاهی یا همان افشره‌ی خوراکی این گیاه را در یک قاشق غذاخوری روغن زیتون یا عسل چکانده و در دهان بگذارید. بهتر است این کار را بعد از غذا، یا صبح به صورت ناشتا و یا هر زمانی که به مشکل بر می‌خورید انجام دهید.

توجه داشته باشید که مصرف روغن گیاهی برای خانم‌های باردار و شیرده منع مصرف دارد. بچه‌های کوچک و همچنین خانم‌هایی که در چهار ماهه‌ی اول بارداری هستند نباید از روغن‌های گیاهی خوراکی استفاده کنند.

شاه پسند برای خواب راحت و آرام بخش

شاه پسند آرامبخش است و باعث خواب راحت می‌شود. شاه‌پسند برای مقابله با استرس و اضطراب فوق‌العاده است. می‌توانید زمانی که تحت فشارهای روحی روانی هستید و یا بی‌خوابی به سرتان میزند از آن استفاده کنید.

روش مصرف

2 تا 3 قاشق غذاخوری شاه پسند خشک را در یک لیتر آب جوش ریخته و به مدت 10 دقیقه دم کنید. می‌توانید به مدت 10 روز، روزانه دو فنجان از این دمنوش میل کنید.

حمام شاه پسند

اگر بیخوابی منشأ روحی داشته باشد یعنی اگر استرس و فشارهای روحی بی‌خوابتان کرده است می‌توانید از حمام شاه‌پسند نیز استفاده‌ی لازم را ببرید.

برای این کار لازم است 200 گرم برگ و گل شاه پسند را در یک لیتر آب به مدت 10 دقیقه بجوشانید و محلول را صاف کرده و به آب وان اضافه کنید. توجه داشته باشید که استفاده از این گیاه برای خانم‌های باردار توصیه نمی‌شود.

شاه پسند برای مقابله با کمردرد و روماتیسم

گیاه شاه پسند خواص ضدالتهابی دارد و برای تسکین دردهای روماتیسم و کمردرد مفید است.

روش مصرف

دو مشت گیاه شاه پسند را خرد کنید و در یک فنجان سرکه سیب به مدت 10 دقیقه بجوشانید. ترکیب را در یک پارچه تمیز پهن کرده و شب‌ها به مدت 15 دقیقه روی مناطق دردناک بگذارید. بهتر است مرهم تان تا حدامکان گرم باشد.

شاه پسند برای شفافیت مو

تقویت، جلا بخشیدن و شفافیت موی سر نیز با استفاده از دَم کرده گل شاه پسند حاصل می شود.رنگ مو

روش مصرف

یک پیمانه از برگ هاي خشك شده ي اين گياه را در يك ليتر آب جوش ريخته و بگذاريد به مدت ۵ دقيقه به آرامي بجوشد سپس آن را صاف كنيد.

شاه پسند در طب سنتی

شاه پسند از نظر طب قديم ايران سرد و خشك است.

 • قابض و ضد تشنج است.
 • براي از بين بردن آب آوردگي بدن مفيد است و بدين منظور بايد آن را با ملاس چغندر خورد.
 • براي تقويت قلب مفيد است.
 • خون را تميز و تصفيه مي كند.
 • عرق آور است.
 • مقدار شير را در مادران شيرده زياد مي كند.
 • كرم معده را كشته و از بين مي برد.
 • خلط آور است.
 • براي برطرف كردن سرماخوردگي مفيد است.
 • براي درمان ناراحتي هاي پوستي مفيد است.
 • بيماري زردي را برطرف مي كند.
 • براي رفع خونريزي لثه مفيد است.
 • سنگ كليه و مثانه را خارج مي سازد.
 • براي ورم مخاط دهان و گلو، جوشانده آن را غرغره كنيد.
 • كمپرس آن را روي ضرب ديدگي بگذاريد.
 • زخم و بريدگي ها را با ضماد آن درمان كنيد.

مضرات شاه پسند

خوردن زياد این گیاه ضربان قلب را كم مي كند و باعث تحريك روده ها و رحم مي شود. بنابراين كساني كه ناراحتي قلبي دارند و يا خانم هاي باردار بايد در خوردن آن احتياط كنند.

نبض ما– گردآوری

منابع:

تبیان،دکتر سلام،پارسی طب

خواص درمانی و مضرات شاه پسند
5 (100%) 1 رای

ساختمان پزشکان

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.