اگر همکار تنبلی دارید، بخوانید

تنبلی يعنی به آينده موکول کردن کارهايی که تصميم به انجام آن ها در زمان مشخصی گرفته ايم يا حذف هدف هايی که به دليل نداشتن تلاش کافی به آن ها نرسيده ایم.

نبض ما– برای همه ما پیش آمده كارهایمان را از امروز به فردا می اندازیم. دلایل زیادی هم می توانیم برای این تصمیم مان بیاوریم. از سردرد گرفته تا مشغله های روزانه اما این دلایل فقط به یك نقطه ختم می شوند؛ تنبلی !

علل تنبلی

يکی از مهم ترين دلايل تنبلی ، نداشتن اولويت بندی در زندگی برای رسیدن به اهداف بلند مدت و کوتاه مدت است. اگر فردی برای انجام کارهايی که قرار است در يک روز انجام دهد، اولویت بندی درستی نداشته باشد به احتمال زیاد از انجام یک یا چند کار مهم باز خواهد ماند.

يکی از دلايل ديگر تنبلی ، حس لذت جويی است. بعضی افراد با اين تفکرات اشتباه که الان را باید غنیمت شمرد و از آن لذت برد به انجام کارهای ديگر تمايلی ندارند. جالب است بدانيد که کمال گرايی هم يکی از دلايل تنبلی است. بعضی افراد به این دلیل که دوست دارند هر کاری که انجام می دهند، بی عيب و نقص باشد از انجام کارهایی که فکر می کنند ممکن است در انجام آن ها ضعف هايی داشته باشند، دست برمی دارند.

تنبلی ذهنی

لجبازی هم عامل ديگری برای تنبلی است؛ به طور مثال بعضی افراد به دلیل دلخوری از فرد ديگری، به طور آگاهانه و به خاطر لجبازی از انجام بعضی کارهای مهم و تاثير گذار در زندگی شان سر باز می زنند که اين هم يک نوع تنبلی محسوب می شود. درشت نمای و ريز نمای کارها هم باعث تنبلی در انجام کارها می شود.

بعضی افراد انجام بعضی کارها را در ذهن شان آن قدر بزرگ می کنند که از مواجه شدن با آن وحشت می کنند و گاهی هم بعضی کارها را آن قدر کم اهميت و ساده می بینند که مدام زمان انجام آن را به عقب می اندازند که اين هم نوعی تنبلی محسوب می شود.

در خور ذکر است که بعضی پدر و مادرها با رفتارهای شان، فرزندشان را تنبل بار می آورند. وقتی والدين، هيچ گاه به فرزندان شان مسئوليتی نمی دهند فرزندانی تنبل و تن پرور تحويل جامعه خواهند داد. تنبلی يک نوع عادت است و وقتی پدر و مادری همه امکانات رفاهی را برای فرزندشان مهيا کنند، در اصل او را به تنبلي ترغيب مي کنند.

ريشه اهمال كاری وتنبلی كردن را می توان در خود فريبی و فرار از قبول مسئوليت دانست در  اينجا مهمترين بازده های مسامحه كاری را ذكر می كنيم.

1- تعويق هرامر به شما امكان می دهد تا از فعاليتهای ناخوشايند فرار كنيد.

2- از راه خود فريبی می توانيد احساس آرامش كنيد.

3- تا زمانی كه به تعلل ورزی خويش ادامه می دهيدمی توانيدپيوسته همانگونه كه هستيد باقی بمانيد .

4- با احساس ملال ، كسی ياچيزی را موجب اندوه خود دانسته وسرزنشش می كنيد . تا مسئوليت را از دوش خود برداريد ومتوجه امر كسالت آور بيرونی كنيد.

5- با انتظار بهترشدن اوضاع می توانيد بنشينيد و دنيا رابه خاطر اندوه خود سرزنش كنيد اما اوضاع هيچگاه به نفع شما تغییرنمي كند، اين يك شيوه عالی برای اجتناب از كاركردن است.

6- با دوری گزيدن از فعاليتهايی كه مستلزم مخاطره است برای هميشه از احتمال شكست دوری می كنيد.

7- آرزو می كنيد كه خواسته هايتان خودبه خودبرآورده شوند.

8- ابراز همدردی ديگران و دلسوزی شخص خودتان را جلب می كنيد تا به خاطر احساس اضطراب شما كه ناشی از انجام ندادن كارهايی است كه نتواسته ايد بكنيد همواره دلسوزتان باشند .

9- با اجتناب از كار می توانيد از موفقيت فرار كنيد در نتيجه ازاحساس آدم خوب و لايق بودن و پذيرش بلكه مسئوليتهایی كه موفقيت به همراه دارد نيز احتراز خواهيد كرد.

تنبلی

تنبلی در درس خواندن

علل گوناگون مشکلات درسی کودکان چنین است:

  1. مشکلات جسمی: ممکن است فرزند شما در بینایی یا شنوایی ضعف داشته یا به بیماری مزمنی مبتلا باشد. مراجعه به متخصص، نگرانی شما را از این جهت از بین می برد.
  2. مشکلات روحی: فشارهای روحی ناشی از اختلاف پدر و مادر، حسادت به فرزند تازه متولد شده، تبعیض و مقایسه ی کودک با دیگران، سرزنش و توبیخ و… به طور قطع در رشد تحصیلی او اثر منفی دارد و او را از انجام امور درسی باز خواهد داشت.
  3. اختلال در یادگیری: اختلال در یادگیری یا ناتوانایی های یادگیری که 80 درصد به صورت اختلال در خواندن خود را نشان می دهد، یکی از عوامل مشکلات درسی و عدم انجام تکالیف است.کودکان مبتلا به این اختلال از جهت هوش، متوسط رو به بالا هستند؛ پس برخلاف تصور برخی، اختلال در یادگیری، به معنای عقب ماندگی ذهنی نیست. مشکلات این گونه کودکان، مربوط به ادراک، تمیز، حافظه و توالی دیداری و شنیداری است و به طور معمول در تشخیص کلمات مشابه چون دوز و زود و غاز و زاغ، روز و زور، و… مشکل دارند.
  1. خستگی: بازی و فعالیت های فیزیکی بیش از حد، سبب خستگی فراوان و در نتیجه، عدم انجام تکالیف خواهد شد؛ پس این گونه فعالیت ها نیز باید حساب شده و براساس برنامه باشد.
  2. حواس پرتی: برخی کودکان، وقتی تنها هستند، حواسشان پرت می شود؛ پس باید زمینه ای فراهم شود که یا مادر در اتاق کودک باشد یا کودک در محل فعالیت مادر (آشپزخانه) به تکالیفش برسد تا در صورت حواس پرتی، مادر به او کمک کند.
  3. هوش فوق العاده: در مواردی (گرچه اندک)، هوش بهر بالای کودک، مانع از انجام تکالیف است؛ زیرا از دید او، انجام تکالیف، بسیار بچگانه است. برای چنین کودکی می توانید با هماهنگی با معلم، برنامه ی ویژ ه ای را ترتیب دهید.

تست روانشناسی تنبلی

در صورتی که موارد زیر در مورد شما صدق می کند می توانید برای غلبه بر تنبلی خود اقدام کنید.

شما جزو كدام دسته از تنبل ها هستید؟

اصولا كسانی كه در انجام كارهایشان موفق نمی شوند، بهانه های زیادی می آورند.

1. دوست ندارم این كار را انجام بدهم.

اگر شما جزو گروه اول هستید، پس شما فردی هستید كه میل به پذیرفتن حقایق ندارد و به قول معروف از شنیدن حرف راست ناراحت می شوید. بیشتر در رؤیا زندگی می كنید و دوست دارید اصولا همه چیز طبق میل شما پیش برود. روحیه حساسی دارید و اهل جنگ و بحث نیستید و به دنبال یك زندگی آرام و بی دغدغه هستید.

2. حالا حوصله ندارم انجام بدم.

اگر جزو گروه دوم هستید، پس شما از آن دسته آدم هایی هستید كه احتیاج به یك نیروی محركه برای پیشرفت دارد. علاقه زیادی به ایجاد زندگی مشترك ندارید اما زندگی مشترك می تواند همان نیروی محركه ای باشد كه به آن نیاز دارید. به آینده فكر نمی كنید و بیشتر در زمان حال زندگی می كنید. خاطرات تان را به راحتی فراموش می كنید، زیاد می خوابید و از غذا خوردن لذت می برید.

3. سرم درد می كند

اگر جزو گروه سوم هستید، پس شما خیلی احساساتی هستید. عاشق رنگ های شاد و طبیعت هستید. زندگی ماشینی با روحیات شما خیلی سازگاری ندارد، انسان مهربانی هستید اما باید مراقب باشید تا از مهربانی شما سوء استفاده نشود. به اطرافیانتان بیش از حد توجه می كنید و این توجه باعث ایجاد نگرانی در شما می شود. حضورتان به دیگران آرامش می دهد اما خودتان این آرامش را تنها از طبیعت می توانید دریافت كنید.

4. فعلا سرم شلوغ است

اگر جزو گروه چهارم هستید، پس خیلی آدم مورد اعتماد و كمی هم دم دمی مزاج هستید. اطرافیان، شما را انسانی خودخواه می نامند اما شما به هیچ عنوان با این نظر موافق نیستید تا جایی كه بتوانید به دیگران كمك می كنید اما به شرطی كه به كارها و برنامه ریزی تان لطمه ای وارد نشود. مدیریت قوی دارید و می توانید در آن واحد، چندكار را انجام دهید.

5. هنوز فرصت دارم

اگر شما جزو گروه پنجم هستید، پس ذاتا بدقول هستید و به قول معروف همه كارهایتان را در دقیقه 90 انجام می دهید. حس مسئولیت پذیری دارید اما این حس خیلی پررنگ نیست. انسانی اجتماعی هستید و مورداعتماد. جلب رضایت اطرافیان برایتان اهمیت دارد، اصولا خوش لباس هستید، از هیجان خوش تان می آید و ترجیح می دهید زندگی تان كمی مهیج باشد اما به شرطی كه برایتان ایجاد تنش نكند، در مطلب بعد نشانه های دیگری از افراد تنبل را خواهیم گفت.

مبارزه با تنبلی و بی حوصلگی

بهتر است در ابتدا يک يا چند راهکار را عملی کنيد و در مراحل بعد به سراغ بقيه راهکارها برويد تا برای هميشه از دست اين عادت ناپسند رهایی يابيد.

مقدمات را آماده کنيد

پيش از شروع هر کاري، مقدمات آن را فراهم کنيد. هر قدر درباره کاری، بيشتر آگاهی داشته باشيد و از قبل مقدمات آن را آماده کرده باشيد، تسلط شما برای انجام آن کار بيشتر خواهد بود و سرعت عمل شما بيشتر می شود.

موانع روانی را شناسایی کنید

شما بايد موانع روانی فعاليت های خود را شناسایی کنيد و پيش از شروع هر فعالیتی انرژی روانی خود را تقويت کنيد. کارهایی مانند يک استراحت کوتاه يا خوردن غذای مورد علاقه تان و … می تواند انرژی احساسی شما را برای جديت بيشتر در انجام کارهای تان تقويت کند.

برای خودتان پاداش تعیین کنید

پس از انجام هر بخشی از کار، به خودتان پاداش کوچکی بدهيد. در خور ذکر است که بايد حتما به قول يا پاداشی که برای خودتان در نظر گرفته ايد، عمل کنيد زيرا به اين شکل مکانيسم لذت و پاداش در هنگام انجام کارها در ذهن شما فعال می شود.

افکار منفی را دور کنید

افکار مثبت غير واقع بينانه و داشتن انتظارات بيش از حد از خود، نيز مانند افکار منفی می تواند تنبلی را تشديد کند. برنامه روزانه تان را خيلی شلوغ نکنيد. فهرست کارهایی را که بايد انجام دهيد بيش از ظرفيت جسمی خود در نظر نگيريد.

دوستی

قدم اول را محکم برداريد

کار را از هر نقطه ای که برای تان راحت تر است، آغاز کنيد؛ زيرا همين که قدم اول را برداريد نيمی از راه را پيش رفته ايد. پس چند قدم ديگر به جلو برداريد. وقتی درگير کار شديد ديگر برای تان سخت است که آن را نيمه کاره رها کنيد.

کار را با موفقيت تمام کنيد

کاری را که شروع کرده ايد بايد تمام کنيد. با اين حال و اگر خسته هستيد استراحتی کوتاه داشته باشيد اما کار را متوقف نکنيد. هيچ چيز خسته کننده تر از ناتمام گذاشتن کارها نيست اما وقتی کاری را با موفقيت به پايان می رسانيد موجی از انرژی و اعتماد به نفس، يک باره به سوی شما باز می گردد.

به لذت پايان کار فکر کنيد

وقتی قصد انجام کاری را داريد ولی مدام آن را به تعويق می اندازيد دائم درباره آن احساس گناه می کنيد. هرگاه ذهن شما تمايل به تسليم در برابر لذت های زودگذر و کوچک ناشی از توقف انجام فعاليت را داشت، لذت های عميق حاصل از پايان يافتن کار را در ذهن خود برجسته و با جزئيات کامل آن را مرور کنيد.

محدوديت زمانی تعیین کنيد

برای انجام کارهای مهم خود، يک ضرب الاجل زمانی تعیین کنيد و با تمام وجود به آن متعهد باشيد. همچنين شما بايد چشم اندازهای بزرگ اما اهداف کوچک داشته باشيد. اهداف بزرگ وقتی محقق می شوند که به مجموعه ای منسجم از اهداف کوچک تبديل شوند.

خودتان را مجبور نکنيد

به جای استفاده از واژه «بايد» برای انجام کارها، سعی کنيد مزايای ملموس و منطقی آن کار را در ذهن خود برجسته کنيد. ذهن ناخودآگاه شما از حس تحکم و اجبار بيزار است.

در انجام کار متعهد باشيد

به هيچ وجه به کارهای غيرضروری نپردازيد. اين جا تنها جایی است که کمی تنبلی در آن مفيد است. البته به شرطی که برای انجام آن، تاريخ مشخصی را در آينده مشخص کنيد و به آن تاريخ متعهد باشيد.

نبض ما– گردآوری

منابع

فکرنو، تبیان، تابناک، برترین ها

 

اگر همکار تنبلی دارید، بخوانید

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.