بهترین شیر خشک برای نوزادان چیست

آیا به دنبال یک شیر خشک مناسب برای کودک خود هستید؟ آیا در مورد ویژگی های شیر خشک مناسب، اطلاعاتی دارید؟ اگر به دنبال پاسخ سوالات خود در زمینه تهیه بهترین شیر خشک برای کودک خود هستید، این مقاله را مطالعه کنید.

می دانیم که شیر مادر برای نوزادان، بهترین شیر است و خواص زیادی برای سلامت نوزادان دارد. اما باید گفت که گاهی اوقات و در برخی از موقعیت های خاص، باید نوزاد را با شیر خشک تغذیه کنیم. باید اضافه کرد که، شیر خشک ها دارای فرمول های مختلفی هستند که برای نوزادان، با شرایط مختلف در دسترس هستند.

برخی از انواع شیر خشک، دارای فرمول هایی هستند که به تقویت سیستم ایمنی کودک کمک کرده و برای انتخاب بهترین شیر خشک برای نوزاد خود، نیاز به شناخت ویژگی های آن داریم.

برخی از فرمول های شیر خشک حاوی مواد مغذی هستند که مانع از رشد باکتریهای بیماری زا و همچنین بروز حساسیت های مختلف در نوزاد شده و همچنین سبب تقویت بیشتر کودک و رشد او میشود.

شیر کامل، شیر گاو یا شیر سویا و انواع مختلفی از شیر خشک در داروخانه ها در دسترس هستند. بعضی از فرمول های شیر خشک، حاوی آهن هستند، در حالی که برخی دیگر حاوی اسیدهای چرب ضروری مانند ARA و DHA هستند.

 بعضی از شیر خشک ها، مخصوص نوزادانی با عدم تحمل لاکتوز است، در حالی که برخی از آن ها برای نوزادانی است که نیاز به مواد مغذی بیشتری دارند.

پس چگونه می توانیم بهترین و مناسب ترین فرمول شیر خشک را برای کودک انتخاب کنیم؟ در ابتدا، شما نیاز به درک چند اصول اولیه برای انتخاب بهترین شیر خشک مخصوص نوزاد خود هستید.

انواع مختلف شیر خشک

اگر می خواهید بهترین شیر خشک را برای نوزاد خود انتخاب کنید، ابتدا باید از اشکال مختلف آن مطلع شوید. فرمول های غذایی شیر خشک، در سه انواع آمده است: شیر خشک های فوری و آماده، پودری و مایع .

1- فرمول شیر خشک فوری و آماده

این نوع شیر خشک، نیازی به مخلوط کردن یا اندازه گیری ندارد؛ شما فقط باید درب آن را باز کرده و مصرف کنید. شیر خشک آماده در اندازه ای معین بسته بندی شده و مصرف می شود.

اکثر بیمارستان ها از این نوع شیرخشک ها برای نوزادان استفاده می کنند. این شیرخشک ها، ایمن و بهداشتی هستند و شما دیگر نگران آلودگی آب نخواهید بود.البته این شیر خشک ها، دارای مدت زمان مصرف 48 ساعت هستند.

2- شیر خشک پودری

فرمول شیر خشک پودری ، ارزان و سازگار با محیط زیست است. آماده سازی فرمول های پودری، زمان بیشتری می گیرد و شما باید دستورالعمل های مربوط به آن را دنبال کنید.

3- شیر خشک مایع غلیظ

شیر خشک مایع غلیظ ، نیاز به مخلوط کردن مقادیر مساوی شیر و آب دارد. دستورالعمل استفاده را به دقت بخوانید. این نوع شیر خشک از دیگر شیر خشک ها کمی گران تر از انواع دیگر است.

بهترین نوع شیرخشک برای چاقی صورت

بهترین شیر خشک برای نوزادان با نیاز خاص

فرمول های مختلفی از شیر خشک برای نیازهای ویژه برخی نوزادان یا به صورت تقویتی وجود دارد. برخی از این موارد عبارتند از:

1- شیر خشک با فرمول شیرگاو

در بسیاری از فرمول های شیرخشک، شیر گاو، ماده اصلی آن است. تولیدکنندگان، پروتئین شیر را تغییر می دهند تا هضم آن، برای کودک آسان تر باشد.

2-شیر خشک با فرمول سویا

در این نوع شیر خشک، بر اساس فرمول های سویا، پروتئین گیاهی را تغییر می دهند تا هضم آن بهتر شود. اگر شما گیاهخوار هستید و یا کودک شما در هضم شیر های دیگر، مشکل دارد، پزشک، فرمول های سویا را توصیه خواهد کرد.

3- شیر خشک بدون لاکتوز

عدم تحمل لاکتوز، معمولا به عنوان ناتوانی در هضم لاکتوز، یک بیماری نادر در نوزادان است. بنابراین شیر خشک بدون لاکتوز برای این نوزادان تجویز می شود.

4- شیر خشک با فرمول هیدرولیز

در شیر خشک با فرمول هیدرولیز، پروتئین شیر را به قسمت های کوچک تر تقسیم می کنند تا هضم آن برای نوزادان آسان تر شود. پزشکان این نوع شیر خشک را برای نوزادانی که به شیر های دیگر آلرژی دارند، توصیه می کنند.

5-شیر خشک با فرمول متابولیک

اگر کودک شما بیمار است و نیاز به تغذیه ای خاص دارد، پزشک ممکن است فرمول متابولیک شیر خشک را پیشنهاد کند.

شیر خشک

6- شیر خشک با فرمول هایپوآلرژنیک

در این نوع از شیر خشک، معمولا با هیدرولیزه کردن پروتئین های شیر گاو، هضم شیر برای نوزاد آسان تر می شود. نوزادانی که دارای سیستم گوارشی بسیار حساس هستند، با مصرف این شیر خشک، بهتر می توانند آن را هضم کنند.

برخی از نوزادان به پروتئین های شیر گاو حساسیت دارند و شیر خشک های دیگری مانند شیر خشک با فرمول سویا هم برای آن ها سازگار نیست. بنابراین این نوع از شیر خشک می تواند گزینه مناسبی برای این نوزادان باشد.

7- شیر خشک های آنتی رفلاکس

برخی نوزادان دارای رفلاکس معده هستند و این رفلاکس باعث برگرداندن شیرآن ها می شود. بنابراین، شیر خشک های ضد رفلاکس می تواند برای آن ها مناسب باشد. البته این شیر خشک ها کمی گران تر از انواع دیگر هستند.

8- شیرخشک مخصوص نوزادان نارس

 نوزاد نارس و نوزادان کم وزن که وزن آن ها پایین تر از دو کیلو و پانصد باشد، باید از این نوع شیر خشک تغذیه شوند. این شیر خشک ها می توانند وزن نوزاد را به درجه طبیعی آن برسانند.

9- شیر خشک مخصوص نوزادان حساس

برخی از نوزادان دچار مشکلاتی مانند اسهال ، وزن نگرفتن، حساسیت های پوستی، خون در مدفوع و یا دیگر مشکلات هستند. بنابراین، شیر خشک های مخصوص کودکان حساس، برای این نوزادان مناسب است.

10-شیر خشک حاوی پروبیوتیک ها

این نوع از شیر خشک ها حاوی پروبیوتیک هستند و در نوزادان زیر شش ماه، کلیه نیازهای تغذیه ای نوزاد را فراهم می کند.این نوع شیر خشک، حاوی ترکیبات کولین، چربی، پروتئین و نوکلئوتید است و ترکیبات آن تقریبا مانند شیر مادر است.

در صورتی که به دنبال شیر خشک مناسب برای نوزاد خود هستید، ابتدا به پزشک مراجعه کنید تا پزشک متخصص پس از بررسی نوزاد و طبق شرایط او، شیر خشک مناسب نوزاد را تجویز کند. جالب است بدانید شیرخشک کاربردهای دیگری هم دارد، مثلاً چاقی صورت با شیر خشک بین زنان بسیار مرسوم است.

تیم ترجمه نبض ما

5/5 - (2 امتیاز)
منبع momjunction

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید