۷ روش خانگی برای تسکین درد دندان عقل

درد شدید دندان عقل کلافه تان کرده و باعث درد لثه تان شده است. اکثر افراد کشیدن دندان عقل را انتخاب می کنند. حال ببینیم چگونه می توان قبل از کشیدن دندان عقل، درد آن را در خانه تسکین داد؟ با ما همراه باشید تا با چند روش خانگی تسکین درد دندان عقل آشنا شوید.

دندان های عقل آخرین دندان هایی هستند که می رویند. آن ها در عقب دهان روییده. معمولا چهارتا دندان عقل، هر یک در یکی از چهارگوشه بالایی و پایینی لثه ها وجود دارند. درد دندان عقل ممکن است به خودی خود از بین رود، ولی در بعضی موارد نیاز به درمان خانگی، بیمارستانی و جراحی دارد. این مطلب به گزینه هایی برای تسکین دندان درد شدید و علل درد دندان عقل می پردازد.

تسکین درد دندان

روشهای تسکین درد دندان عقل در منزل

دندان های عقل فشرده می توانند سبب درد و حساسیت شوند. کشیدن این دندان ها می تواند مشکل را حل کند. درمان های دارویی بدون نیاز به نسخه پزشک و درمان های طبیعی خانگی هم وجود دارند تا دندان درد شدید را تسکین دهند.

ژل بی حس کننده

ژل بی حس کننده دندان می تواند به کاهش درد در لثه کمک کند. این ژل ها به صورت آنلاین و بدون نیاز به نسخه پزشک در دسترس بوده و حاوی بنزوکائین هستند.

اغلب ژل های دندانی را می توان در طول روز، مستقیما روی لثه های درگیر استفاده کرد. البته مهم است که دستور استفاده از محصول را رعایت کرد. حتی امکان حساسیت به بنزوکائین هم وجود دارد.

ایبوپروفن

ایبوپروفن یک داروی مسکن قوی برای دندان درد است که به کاهش التهاب کمک می کند. استفاده از مقدار توصیه شده روی جعبه به تسکین ناراحتی کمک کرده و التهاب لثه مرتبط با رشد دندان را کم می کند.

ایبوپروفن و سایر ضد التهاب های غیر استروئیدی می توانند تا زمان ملاقات با دندانپزشک و درمان قطعی، درد را کنترل کنند.

قرص مسکن قوی برای دندان درد

استفاده از آیس پک

استفاده از آیس پک روی آرواره می تواند التهاب را کاهش داده و به تسکین درد دندان عقل کمک می کند. استفاده از یخ اثر بی حس کنندگی هم دارد. می توان آیس پک را درون حوله پیچید و به مدت 15 دقیقه روی آرواره قرار داد. آیس پک را با فواصل 15 دقیقه ای روی موضع بگذارید و بردارید تا وقتی که درد فروکش کند.

رفع سریع دندان درد به روش خانگی را در این مقاله بخوانید

شستشو با آب نمک

آب نمک دارای محتویات ضد عفونی کننده طبیعی است. تحقیقی در سال 2010 نشان داد که شستشوی دهان با آب نمک می تواند به کاهش باکتری کمک کند. گاهی تجمع باکتری در لثه اطراف دندان عقل می تواند علت درد باشد. در این مورد، شستشو با آب نمک می تواند به درمان عفونت و کاهش ناراحتی کمک کند.

برای تهیه آب نمک، چند قاشق غذاخوری نمک را درون یک لیوان آب جوشیده تازه حل کرده و وقتی خنک شد، آن را به مدت چند دقیقه درون دهان بچرخانید و بیرون بریزید. می توانید این کار را دو تا سه بار در روز یا تا وقتی که درد کاهش پیدا کرد، انجام دهید.

گل میخک

تحقیقات نتایج مثبتی از تأثیر میخک در کاهش درد دندان عقل نشان داده اند. در تحقیقی در سال 2006 مشخص شد که گل میخک به عنوان یک درمان خانگی برای تسکین درد دندان عقل می تواند به دلیل اثرات بی حس کنندگی موضعی، داشته باشد.

درمان دندان درد با گل میخک

برای استفاده خانگی برای تسکین درد دندان عقل ، می توان از گل میخک یا روغن آن استفاده کرد. میخک را به صورت زیر استفاده کنید.

 • گل میخک را روی دندان عقلی که درد می کند قرار دهید.
 • با بستن آرواره خود، آن را در محل نگهدارید. آن را نجوید.
 • تا کم شدن درد آن را نگه داشته و سپس بیرون بریزید.

در صورت استفاده از روغن گل میخک:

 • چند قطره روغن را روی یک تکه پنبه بریزید.
 • پنبه را روی دندان عقلی که درد می کند قرار دهید.
 • تا وقتی که درد کاهش یابد پنبه را در محل نگه دارید و سپس آن را بردارید.
 • گل میخک و روغن گل میخک را می توان به صورت آنلاین خریداری کرد.

پیاز

تحقیقی در سال 2007 نشان داده است که پیاز دارای خواص ضد التهابی و آنتی باکتریال است و می تواند تورم را کاهش داده و با عفونت باکتریایی مبارزه کند.

ماسک عسل با پیاز

برای استفاده از آن به عنوان درمان خانگی برای تسکین درد دندان عقل باید:

 • تکه از پیاز را برید.
 • پیاز را در سمتی از دهان که درد دارد جوید.
 • چند دقیقه به جویدن ادامه داد تا درد کاهش یابد و سپس آن را بیرون ریخت.
 • این کار باعث می شود که عصاره پیاز وارد لثه شود و التهاب و باکتری را کاهش دهد.

چای کیسه ای

تحقیقی در سال 2016 نشان داد که تانین موجود در چای کیسه ای دارای خواص آنتی باکتریال و ضد التهابی است و می تواند به کاهش تورم کمک کرده و با عفونت های باکتریایی مبارزه کند. چای کیسه ای یک روش خانگی برای تسکین درد دندان عقل است.

برای استفاده از این درمان خانگی باید فنجانی از چای کیسه ای آماده کرده و بدون خارج کردن کیسه، آن را در یخچال قرار دهد. پس از اینکه چای سرد شد، کیسه را خارج و در دهان خود، در محل درد قرار دهد. شیر، خامه و شکر به چای اضافه نکنید.

آیا علائم رویش دندان عقل را می دانید؟ برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید

کشیدن دندان عقل

اگر درمان های خانگی منجر به تسکین درد دندان عقل نشود، باید دندان عقل را کشید. بی حسی موضعی در محل تزریق می شود و پزشک با اعمال فشار، دندان را از جایش خارج می کند. ممکن است برش های کوچکی اطراف دندان ایجاد کنند و قبل از کشیدن، دندان را به تکه های کوچکتری تقسیم کنند.

این عمل چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد، البته گاهی تا بیش از 20 دقیقه هم زمان نیاز دارد. لثه پس از از بین رفتن اثر بی حسی، تا سه روز درد دارد و گاهی درد تا 2 هفته هم طول می کشد.

دندان پزشک

پیشگیری از درد دندان عقل

کارهای که برای پیشگیری از عفونی شدن لثه ها در زمان رشد دندان عقل می توان انجام داد شامل موارد زیر است:

رعایت بهداشت دهان: مسواک زدن دندان ها دوبار در روز، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهان شویه می تواند به کاهش باکتری های عفونت زا در دهان کمک کند.

نوشیدن مقدار کافی آب: این کار به پاکسازی غذا و باکتری از دندان و لثه کمک می کند.

خودداری از مصرف غذاهای قندی: غذاهای شیرین بین لثه گیر کرده و به رشد باکتری می انجامد.

علل

دندان عقل معمولا در سنین 17 تا 21 سالگی شروع به رشد می کند. احساس فشار آوردن دندان به لثه می تواند دردناک باشد. معمولا فضای کافی برای دندان عقل در دهان وجود ندارد، زیرا تا این سن، دندان های بزرگسالان رشد خود را داشته اند.

این کمبود فضا سبب رشد زاویه دار و یا حتی گیر کردن و کامل بیرون نیامدن دندان عقل می شود. در این حالت دندان های عقل فشرده می شوند و لثه را آسیب پذیر می کند، چراکه سطح لثه شکافته شده ولی دندان کاملا بیرون نمی زند. بنابراین غذا و باکتری درون لثه گیر کرده و مشکلاتی از قبیل موارد زیر را ایجاد می کند:

درمان های اشاره شده در این مطلب به کاهش درد ناشی از دندان عقل کمک می کنند و البته راه حل هایی کوتا مدت هستند. برای تسکین بلند مدت، بایستی آن ها را کشید.

امتیاز به مطلب post
منبع www.medicalnewstoday.com

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید