همه چیز درباره درمان خشکی مو و موهای وز

ممکن است دچار خشکی مو شده باشید؛ موهایی وز و  مجعد که بی روح به نظر می رسند و به سختی می توان آن ها را شانه زد و فرم داد. با ما همراه باشید تا به شما بگوییم برای خشکی مو چکار باید کرد، و چطور موهای آسیب دیده را ترمیم کرد.

خشکی مو و مو آسیب دیده بیشتر از وجود موخوره است. در موهای بسیار آسیب دیده ترک هایی در لایه بیرونی (کوتیکول) به وجود می آید. هنگامی که کوتیکول بالا می آید و مو از وسط باز می شود، موی شما در معرض آسیب و شکنندگی بیشتر قرار دارد.

بنابراین آیا شما واقعا می توانید به جای موهای خشک و شکننده ، موهایی درخشان و نرم داشته باشید. نمی توان  در مورد ترمیم موهای آسیب دیده پاسخ قطعی داد. در بیشتر موارد، آسیب مو دائمی است، زیرا مو در واقع مجموعه ای از سلول های مرده است و آن ها را نمی توان ترمیم کرد.

برای درمان موهای آسیب دیده و خشکی مو ، تنها درمان واقعی زمان دادن به مو است، یک جفت قیچی و اقدام های لازم برای جلوگیری از ایجاد آسیب های جدید در آن لازم است.

اما ناامید نشوید، با مراقبت مناسب از مو و چند درمان هدفمند دیگر، می توانید کوتیکول بیرونی را برگردانید و شروع به بهبود ظاهر و احساس موهایتان کنید.

ضخیم شدن مو

آیا می دانید چه راهی را اشتباه رفته اید

گاهی وقت ها نحوه رسیدگی به خشکی مو و موهای آسیب دیده بسیار روشن است. هنگامی که از ابزار حالت دهنده، سفید کننده (از بین بردن رنگ مو به صورت شیمیایی)، رنگ کردن به صورت نامناسب استفاده شود نشانه ای بر چرایی وجود آسیب دیدگی در مو است.

برای یادگیری روش جلوگیری از آسیب دیدگی بیشتر در مو و بر طرف کردن نشانه ها تا زمانی که شما قادر به بریدن موهای آسیب دیده باشید، مطالعه خود را ادامه دهید. گاهی وقت ها نیاز دارید تا سرعت خود را بیشتر کنید تا بتوانید به تمامی نیازهای خود پاسخ دهید.

1- موهایتان خشک و بدون حالت است

علت موی آسیب دیده و خشکی مو اغلب به دلیل کمبود روغن طبیعی و رطوبت است که کوتیکول خارجی را می پوشاند. بدون آن مو درخشندگی خود را از دست می دهد.

چطور می توان از آسیب بیشتر مو خشک جلوگیری کرد؟

موهای خود را کمتر بشویید. شامپو برای حذف روغن های مازاد تولید شده روی مو و ماده های روی پوست سر طراحی شده است. شامپوها علاوه بر انجام وظیفه اصلی خود باعث از بین رفتن روغن طبیعی مو می شوند. سعی کنید برای درمان خشکی مو ، موهای خود را یک روز در میان یا در صورت امکان کمتر بشویید تا از این روغن های روی مو خود مراقبت کنید تا رطوبی مویی شما از بین نرود.

چطور می توان موهای خشک و بدون حالت را ترمیم کرد؟

از یک شامپو یا حالت دهنده فرموله شده برای موهای خشک استفاده کنید. برای درمان خشکی مو ، از شامپوهایی که رطوبت مو را افزایش می دهند و مواد شوینده کمتری دارندمی تواند در جهت انباشته شدن روغن زیاد در ساقه مو کمک کننده باشند و رطوبت را به آن اضافه کنند.

از روغن جوجوبا استفاده کنید. این روغن می تواند به آب رسانی و تقویت موها و درمان خشکی مو کمک کند. این روغن اغلب به حالت دهنده ها اضافه می شود اما شما می توانید مقداری از آن را به حالت دهنده ای که الان در حال استفاده هستید اضافه کنید. هم چنین شما می توانید مقداری از این روغن را وقتی موهایتان مرطوب است به انتهای آن ها بزنید.

روغن جوجوبا

2- مو وز و موهای سوخته و فر شده پیدا کرده است

موهایی که حالت فر پیدا کرده است و تقریبا وز شده است، نشانه ای براین است که کوتیکول مو صاف نیست. هم چنین می تواند بدین معنی باشد که فیبر درونی موهالیتان بدون حفاظ بیرون آمده اند.

چطور می توان از آسیب بیشتر موهای وز و سوخته جلوگیری کرد

سر خود را با آب سرد بشویید. آب داغ لایه بیرونی موهایتان (کوتیکول) را باز می کند ولی آب سردمی تواند به بسته بودن  آن کممک کند. شستشو با آب سرد یا یخ می تواند به حفظ لایه درونی موهایتان کمک کرده و به آب رسانی به آن ها کمک کند.

چطور می توان مو وز و سوخته موجود را ترمیم کرد؟

از محصول مناسب استفاده کنید. یک شامپو قوی می تواند مقدار زیادی از روغن طبیعی موهای شما را از بین ببرد. این امر باعث می شود تا موهایی باقی بماند که به سختی بتوان آن ها را از حالت گره خورده خارج کرد و وقتی خشک شدند فرفری می شوند. به دنبال یک شامپو یا حالت دهنده ای باشید تا بتواند بیشتر به موهایتان رطوبت بدهد.

سرکه سیب (ACV) را امتحان کنید. خواص درمانی سرکه سیب بسیار زیاد است که از جمله آن متعادل کردن ph است. آب و محصول هایی که شما استفاده می کنید می توانند بر سطح pH موهای شما تاثیر بگذارند. در صورتی که pH بسیار بالا باشد می تواند منجر به بالا آمدن کوتیکول و فرفری شدن مو بشود. شستشو سر با سرکه سیب می تواند در تعادل pH مو و پوست سر و هم چنین برگشتن درخشش آن کمک کند.

از روغن آرگان استفاده کنید. این روغن مراکشی مقدار زیادی باعث مرطوب شدن مو می شود و سرشار از ویتامین های A و E است. هم چنین می تواند از شکنندگی مو در صورتی که موهایتان را برس می کشسد یا حالت می دهید جلوگیری کند.به دنبال محصول هایی باشید تا حاوی روغن آرگان باشند یا به طور مستقیم آن را به انتهای موهای خود بزنید.

3- موهایتان شکننده است

موی شکننده می تواند حسی مانند حصیر و شکستن آسان داشته باشد. یکی از سخت ترین نشانه ها برای فرم دادن است و اغلب به طور کلی در موهایی که یک سری فرایند (سشوار، حالت دادن و…) را طی کرده اند به وجود می آید.

تقویت مو

چگونه موهای شکننده را ترمیم کنیم؟

رژیم غذایی متعادلی داشته باشید. یک رژیم شامل تمای مواد غذایی مانند میوه ها، سبزیجات و تمامی حبوبات سرشار از فایده نظیر موهای سالم است. بیوتین، ویتامین های A و C و آهن برای تقویت و خوش حالت کردن مو مهم هستند.

محافظت از آفتاب. تابش زیاد آفتاب می تواند باعث شکننده شدن موهای شما شود. رنگ های روشن تر مانند بلوند و خاکستری بیشتر به نور آفتاب حساس هستند. از یک کلاه برای محافظت در برابر اشعه UV خورشید استفاده کنید.

از استفاده محصول هایی که وقت زیادی در سر باقی می مانند پرهیز کنید. این محصول ها می توانند باعث خشک شدن موهایتان شوند. برس کشیدن یا حالت دادن موها پس از استفاده از آن ها می تواند باعث شکننده شدن موها شود.

از رنگ کردن، از بین بردن رنگ، درمان های شیمیایی و حالت دادن با استفاده از حرارت بپرهیزید. تا زمانی که شکنندگی موهایتان کمتر شود و وضعیت خوبی پیدا کنند به آن ها استراحت کاملی دهید.

چطور خشکی مو و شکنندگی مو را از بین ببریم؟

موهای خود را زمانی که خیس است، با روغن آغشته کنید. برخی از پژوهشگران برای درمان خشکی مو روی این روش قسم می خورند.

به منظور انجام این روش برای درمان شکنندگی و خشکی مو از شامپوها و حالت دهنده به همان روش معمول استفاده کنید. موهایتان را قبل از اضافه کردن حالت دهنده در حوله بپیچید تا خشک شوند. پس از این که حالت دهنده را اضافه کردید مقداری روغن به آن بزنید تا رطوبت را بدست آوردند. این کار باعث می شود تا بتوان آسان تر با موهایتان کار کرد.

4- مشکل از رنگ مو است

این که از رنگ های کم رنگ، آبی – سفید مانند رنگ پری دریایی استفاده کنید یا تنها به منظور پوشیدن کبودی از آن استفاده کنید؛ استفاده از رنگ مو در خانه می تواند عواقبی نظیر ماندگاری بیشتر از رنگ داشته باشد. رنگ شیمیایی می تواند رطوبت طبیعی موهای شما را حذف کند و باعث تبدیل سریع موهای نرم به ضخیم می شود. اگرچه روش‌های جبران آوری مثل پروتز موی سر وجود دارد اما هزینه آن ممکن است بسیار بالا باشد.

رنگ مو

چگونه موهای آسیب دیده را رنگ کنیم؟

در انتخاب سایه روشن دقت کنید

متخصصان توصیه به انتخاب سایه روشن بین سه رنگ مشابه رنگ موهای طبیعی خودتان و شید های با رنگ های تیره تر می کنند تا به موی شما آسیبی نرسد. رنگ های شیمیایی را سخت تر می توان نگه داشت و به طور مرتب باید آن ها را تجدید کرد.

کمتر موهای خود را رنگ کنید

وجود زمان زیاد بین تجدید رنگ مو می تواند به کاهش آسیب دیدگی آن کمک کند. در صورت امکان 8 الی 10 هفته یا بیشتر میان هر تجدید رنگ فاصله باشد.

برای این که این امر برای شما امکان پذیر باشد مرحله های زیر را انجام دهید:

  • موهای خود را کمتر بشویید
  • تنها از شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید
  • شامپو و حالت دهنده را با آب سرد بشویید. آب گرم می تواند باعث باز شدن کوتیکول شود که باعث می شود رنگ دانه ها شسته شوند.

به افراد حرفه ای مراجعه کنید. سالن های آرایشگری می توانند گران باشند اما رنگ کردن اغلب به متخصصان این زمینه سپرده می شود. یک متخصص رنگ کردن می داند، چگونه از محصول های مناسب برای حداقل کردن آسیب  و خشکی مو بهره ببرد.

از رنگ های نیمه دایمی برای موهای خود استفاده کنید. درمان هایی که به صورت دایمی باعث دگرگونی مو می شوند می توانند مو را تا حد زیادی تغییر دهند که تنها راه رفع آن رشد دوباره مو و شروع از اول است.

در هر جلسه آرایشگاه از یک سرویس استفاده کنید. در صورتی که می خواهید موهای خود را به صورت شیمیایی صاف کرده یا حالت دهید بهتر است آن را دو هفته قبل از جلسه رنگ کردن مو انجام دهید. این امر باعث می شود تا به موهای شما مهلتی جهت بهبود بین دو جلسه داده شود.

چگونه مو آسیب دیده رنگ شده را ترمیم کنیم؟

از روغن زیتون استفاده کنید. روغن زیتون که معمولا در آشپزی استفاده می شود برای مراقبت از مو به شدت مشهور است. زیتون باعث می شود تا مو آب رسانی شود و کوتیکول مو نرم شود. در واقع روغن زیتون به نرم کردن و تامین رطوبت مورد نیاز مو بسیار کمک می کند.

به راحتی می توان از آن استفاده کرد و به نسبت ارزان قیمت است.مطمئن شوید تا چند روز از مرحله بعد از رنگ کردن موهایتان گذشته باشد تا بتوانید از روغن زیتون استفاده کنید.

از شامپوها و حالت دهنده های مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید. این محصول ها با pH مناسبی به منظور جلوگیری از تورم ساقه مو بهره می برد و باعث می شود تا به رنگ آسیبی نرسد. رنگ مویتان بیشتر باقی خواهد ماند و موهایتان شاداب تر خواهند بود.

  • شامپو رنگی ماندگار همراه با مواد معدنی
  • حالت دهنده های نرم کننده و آب رسان

5- دکلره و موهای آسیب دیده

در صورتی که رنگ موهایتان روشن تر شده است احتمالا در مورد ضررهای ناشی از بین بردن رنگ مو با استفاده از مواد شیمیایی را می دانید.

به هنگام استفاده از این روش موهایتان متورم می شوند و به قسمت های درونی ساقه موهایتان آسیب می  رسد که باعث حذف ملانین که مسئول تولید رنگ دانه مو است را از بین می برد.

در این فرایند موها خشک، نفوذ پذیر، شکننده و ضعیف می شود. تغییرهای دائمی در ساختار مو می تواند آن را ضعیف تر کند و خاصیت کشسانی آن را از بین ببرد.

رنگ مو

چگونه دکلره کنیم که مو آسیب نبیند؟

کمتر آن را انجام دهید یا اصلا انجام ندهید. از بین بردن رنگ مو همواره دارای ضرر است. هر اندازه کمتر انجام شود بهتر است.

از مرطوب کننده ها استفاده کنید. قبل از انجام از بین بردن رنگ مو توجه بیشتری به افزایش رطوبت موهای خود داشته باشید تا از دیگر فعالیت های آسیب رسان به مو مانند حالت دادن مو برای چند هفته جلوگیری شود.

از ضد آفتاب استفاده کنید. اشعه UV خورشید می تواند به مو آسیب برساند است به خصوص موهایی که رنگ آن ها از بین رفته به این اشعه حساسیت هستند.

از یک کلاه که دور تا دور سرتان را بپوشاند یا محافظ مو برای مراقبت از مو و پوست سرتان استفاده کنید.  شما می توانید از اسپری های محافظ در برابر UV برای موهایی که از زیر کلاه بیرون می آیند استفاده کنید.

توجه زیادی به کلر داشته باشید. کلر علاوه بر تغییر مو به رنگ سبز کم رنگ می تواند رطوبت را از مو حذف نموده و باعث شود که مو شکننده و خشک به نظر برسد.

به منظور جلوگیری از این مورد ها:

  • قبل از استخر رفتن موهای خود را با آب تازه بشویید. این رطوبت در مو باعث می شود تا کلر رنگ موهایتان را تغییر ندهد و باعث خشک شدن ساقه مو نشود.
  • به محض این که از استخر بیرون آمدید موهای خود را به صورت کامل بشویید
  • از آن جا که هر شامپو حالت دهنده و آب رسان مو نباید استفاده شود لذا می توانید از یک شامپو یا حالت دهنده مخصوص شنا استفاده کنید.

چطور موهای دکلره شده آسیب دیده را ترمیم کنیم؟

از روغن بادام استفاده کنید. این روغن خوشبو می تواند در جهت نرم کردن و تقویت موهایتان استفاده شود. قبل از خشک کردن ساقه موها و کاهش اعوجاج مو ها به اندازه یک سکه روغن به انتهای موهایتان بمالید.

با آب برنج موهای خود را بشویید. شاید عجیب به نظر برسد اما پژوهش ها نشان می دهند که آبی که به هنگام آب کشیدن برنج به وجود می آید می تواند به موهای شما کمک کند. نشان داده شده است که اینوستیل، ماده تشکیل دهنده آب برنج، در موهای آسیب دیده نفوذ می کند و از درون باعث ترمیم مو می شود.

5- به دلیل استفاده از سشوار دچار شکنندگی مو شده اید

استفاده از دستگاه های گرم کننده می تواند به فیبرهای مو آسیب برساند و منجر به کوتیکول بالا آمده شود و موها نفوذ پذیر شوند. هم چنین استفاده زیاد از این ابزار یا استفاده از آن در دمای بالا منجر به آسیب بیشتر به موهای شما می شود.

طرز صحیح سشوار کشیدن و جلوگیری از خشکی مو و شکننده شدن مو

سشوار را در فاصله دوری بگیرید. سشوارها برای آسیب رساندن به موها مشهور هستند. خبر خوب این که شما مجبور به ترک همیشگی آن نیستید. یک مطالعه نشان داد که نگه داشتن سشوار در فاصله 15 سانتی متری (حدود 6 اینچ) دور از مو و جابجایی پیوسته آن می تواند آسیب را کمتر کند.

سشوار و اتو مو

از محصول های مراقبت مو از گرما استفاده کنید. این محصول ها از مو محافظت نموده و مانع از مو خوره در فرد می شوند.

دما را کم کنید. هر اندازه که دما بالاتر باشد میزان آسیب بیشتر می شود. دمای شدید می تواند خارج از فاصله قرار گرفتن آن به موهای شما آسیب برساند. از پایین ترین دمایی که محصول می تواند ارایه دهد استفاده کنید و زمان استفاده از دمای زیاد سشوار، اتو مو یا بابلیس را محدود کنید.

خشک شدن خود به خود. از استفاده از خشک کننده ها پرهیز نمایید و به موها اجازه دهید تا به صورت طبیعی خشک شوند.

بدین منظور بعد از حمام موهای خود را کاملا در حوله بپیچید. این امر به خروج آب اضافی از موهایتان قبل از رها کردن آن ها به منظور خشک شدن کمک می کند. هرگز با کشیدن حوله روی موهایتان آن را خشک نکنید زیرا این کار سبب اصطکاک غیر ضروری در مو می شود و به آن آسیب می رساند.

خشک کردن بدون دما می تواند نظر خوبی به هنگام استفاده از اتو موی تخت یا استوانه ای شکل است. متخصصان پیشنهاد می کنند که از ابزارهای گرما دهنده نباید بیش از یکبار در هفته استفاده شود.

طبیعی باشید. سبک موی بدون استفاده از ابزار گرما دهنده نظیر موج دریا در ساحل را بپذیرید یا به بافت طبیعی و حالت موهای خود اجازه دهید تا خودنمایی کند.

چطور می توان آسیب های سشوار را از بین برد؟

از روغن نارگیل استفاده کنید.  این روغن  مخصوص مناطق گرمسیری یک بمب زیبایی است. فایده اصلی آن چیست؟ مولکول های روغن به اندازه کافی کوچک هستند تا بتوانند از کوتیکول بیرونی به درون مو نفوذ کنند و از داخل به آن آبرسانی کنند. هم چنین می تواند روغن های حفاظتی خارج موهای شما را افزایش دهد. این روغن ها باعث می  شوند تا مو در برابر گرما و شکنندگی محافظت شود.

6- ناشی از بی توجهی به تماس آرایشگرتان است

کوتاه کردن منظم مو می تواند راه زیادی در جهت حفظ سلامت موهایتان و نگهداری خوب آن طی کند. فاصله انداختن طولانی آن می تواند منجر به موحوره در فرد گردد. و نمی توانید مانع از ایجاد موخوره در باقی مانده ساقه مو خود شوید.

راه حل اساسی این است که  انتهای موهای مشکل ساز را ببرد. چند چیز وجود دارد که شما قبل از قرار ملاقات جهت کوتاه کردن مو می توانید انجام دهید.

چگونه می توان از آسیب های بعدی جلوگیری کرد

با موهای خود به درستی رفتار کنید. از مراقبت های مویی مناسبی در جهت از بین رفتن آسیب به مو استفاده کنید تا وقتی فاصله زیادی بین کوتاه کردن موهایتان بیفتدعالی به نظر برسند.

آسیب را برطرف کنید. موهای خود را به طور مرتب کوتاه کنید تا موهای خشک و آسیب دیده از بین بروند. شخص آرایش گرتان می تواند شما را در جهت تنظیم زمان مناسب برای کوتاه کردن یاری نماید.

از ماسک مو یا حالت دهنده استفاده کنید. ماسک های مو نمی توانند معجزه کنند اما می توانند در جهت بر طرف کردن موخوره کمک کننده باشند.

7- موهای ژولیده و «شانه نشدنی»

موی آسیب دیده به راحتی ژولیده می شود. کوتیکول های بالا آمده اصطکاک بیشتری ایجاد می کنند و به نسبت کوتیکول های صاف و بسته با دیگر ساقه های مو بیشتر برخورد می کنند. عدم وجود رطوبت در هر ساقه می تواند به مشکل های شما بیافزاید.

جوش هورمونی

چگونه می توان از موهای وز و ژولیده جلوگیری کرد؟

با دقت موهای خود را برس بکشید و آن ها را جدا کنید. از انتهای موهایتان شروع کنید و به آرامی گره ها را با عبور به سمت ساقه مو باز کنید. شروع از بخش فوقانی سر و برس کشیدن با قدرت موها می تواند باعث شکستن موها شود و منجر به افزایش آسیب و مجعد شدن موها شود.

تنها موهای خشک شده را برس بکشید. در صورتی که موهای دارای بافت خاص دارید آن ها را پس از خشک شدن کامل برس بکشید.

شما می توانید از یک شانه با فاصله دندانه زیاد جهت حالت دادن یا از بین برنده گره های مویی خود استفاده کنید اما منتظر بمانید تا موها به خوبی خشک شوند. موهای نم دار آان تر می شکنند و بیشتر مستعد کشیدگی هستند که می تواند باعث آسیب دیدن تمامی ساقه مو شود.

موهای خود را کمتر برس بکشید. بر خلاف روال معمول برس کشیدن باعث آسیب دیدن زیاد مو می شود. قبل از شست و شوی موهایتان آن ها را برس بکشید و ب هنگام ضرورت این کار را انجام دهید.

موهایتان را ببندید. پیش از انجام هر گونه فعالیتی که باعث آشفته شدن موهایتان می شود آن ها را دم اسبی، بافته شده یا دم خرگوشی ببندید. بستن مو ها اغلب در مواردی نظیر رانندگی با پنجره باز انجام می شود.

چه کار کنیم موهای ژولیده و شانه نشدنی ترمیم شوند؟

به رطوبت موهای خود توجه داشته کنید. موهایی که از کمبود روغن طبیعی رنج می برند خشک و خشن هستند و مستعد کاهش کشش وگره خوردن آن می شود. موهایی که به خوبی آبرسانی شده اند کمتر ژولیده و وز می شوند. در صورتی که حالت دهنده نتواند کارساز باشد از یک حالت دهنده ماندگار با صاف کننده در برنامه روزانه خود استفاده کنید

درمان خشکی مو و موهای آسیب دیده زمان بر است

از آن جا که شما یک ماشین زمان ندارید نمی توانید موهای شکننده و آسیب دیده خود را برگردانید. اما می توانید عادت های خود را تغییر داده و به موهای خود عشق بیشتری بورزید.

در صوتی که شاهد نتایج آن پس از چندین هفته نبودید؛ با پزشک یا متخصص مو خود قرار ملاقات بگذارید. آن ها می توان در مورد نشانه های شما نظر داده و شرایط موجود را بهبود دهند.

3.7/5 - (6 امتیاز)
منبع healthline

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید