مادران بچه دار و مراسم عزاداری

در ایام محرم و عزاداری امام حسین(ع) حضور کودکان در هیئت های مذهبی و مجالس روضه به یکی از دغدغه های اصلی مادران تبدیل می شود.

به گزارش نبض ما به نقل از تبیان خیلی از مادران به خاطر كودكانشان ترجیح می دهند در خانه بمانند، برخی دیگر دست در دست فرزندانشان به هیئت می روند و عده ای نیز دلشان می خواهد در این مراسم ها شركت كنند ولی از برخوردهای اطرافیان نگران هستند. اگر شما نیز با چنین مسائلی مواجه هستید بهتر است به راهكارهای دكتر فروغ نیلچی زاده، استاد حوزه و دانشگاه و مشاور خانواده توجه كنید تا با استفاده از این روش ها بتوانید از برنامه های معنوی محرم امسال بهره ببرید.

ظرفیت كودك تان را بشناسید

مادران باید تا سن 7 سالگی یعنی تا پایان سن سیادت فرزندان، برنامه شركت در مراسم مذهبی ، خصوصا عزاداری را مطابق با اندازه تحمل و ظرفیت فرزند خود پیش بینی و تنظیم كنند. یعنی اگر فرزند شما بعد از حدود 20دقیقه شروع به ابراز خستگی، سروصدا، بازیگوشی می كند، شما باید برای خود تعریف كنید كه «من در این مراسم فقط برای 20دقیقه حضور پیدا می كنم.» توجه داشته باشید كه ظرفیت كودكان با ظرفیت ما خیلی متفاوت است؛ زود خسته می شوند و نیازهای عادی برای آنها پیش می آید.

دست به دست هم بدهید

در روزهای تاسوعا و عاشورا كه مناسبت های ویژه است و دلتان می خواهد بیشتر در مراسم عزاداری شركت كنید، بهتر است از بین افراد فامیل، خانواده یا همسایه یعنی آنها كه بیشتر باهم ارتباط نزدیك دارید، تعاملی داشته باشید تا شركت در عزاداری ها براساس این همراهی و همدلی برایتان آسان تر شود؛ مثلا چند همسایه ای كه در كنار هم هستند و فرزندان كوچك دارند به صورت نوبتی بین خود برنامه ریزی كنند. هر دفعه یكی از این افراد مسئولیت سایر بچه ها را به همراه فرزند خود به عهده بگیرد و مابقی مادرها این امكان را داشته باشند كه در مجالس شركت كنند و این مسئله به صورت چرخشی ادامه پیدا كند. كسی كه این كار را برعهده می گیرد به تعداد افرادی كه به مراسم عزاداری رفته اند كارت معنوی اش شارژ می شود.

روضه خانوادگی برپا كنید

مادران باید در خانه مجلس عزاداری و روضه خوانی  خانوادگی داشته باشند؛ یعنی مادر و بچه ها با هم مراسم روضه خوانی برگزار كنند به این صورت كه تلویزیون و رادیو را خاموش كرده و جلسه روضه را گاهی اوقات در خانه برپا كنند. مادر برای این كار باید كتابی را متناسب با فهم و درك فرزندانش و مناسب با سن او؛ چه كودك و چه نوجوان تهیه كند و برای آنها از روی آن كتاب بخواند. گاهی اوقات اجازه دهد كه بچه ها نیز بخوانند. در حقیقت اینگونه بچه ها فرصت پیدا می كنند كه روی مراسم عاشورا اندیشه كنند.

پسرها را به عهده مردها بگذارید

برای حضور پسر بچه ها در مجالس زنانه به این نكته توجه كنید كه اگر پسر بچه های ما كوچك هستند و تفاوت میان زن ها و مرد ها را به صورت جدی نمی دانند و دقتی روی آن ندارند حضورشان در مجالس عزاداری زنانه اشكالی ندارد. ولی این امكان را فراهم كنید كه حتما پسربچه ها با پدر، عمو، دایی و یا با پدربزرگ های خود نیز در مجالس عزاداری حضور پیدا كنند و به نوعی حتما در مجالس مردانه نیز شركت كنند و فقط همراه مادر نباشند.

بداخلاقی با بچه ها،خیانت به اهل بیت

درست است كه پچ پچ های بچه ها و سروصدا و فعالیت آنها ممكن است مزاحم شما باشد و حال تان را تغییر دهد ولی با خودتان فكر كنید كه ده ها سال دیگر شما نیستید اما این بچه ها وجود دارند و قرار است مجلس ذكر اهل بیت(ع) را حفظ كنند. مبادا با رفتارهای غیرمهربانانه به اهل بیت خیانت و كسی را با دل شكستگی از خیمه امام حسین(علیه السلام) بیرون كنید. شما باید ظرفیت بچه ها را با محبت كردن بالا ببرید. به خاطر خدا هوای بچه های كوچك را در مسجد و حسینیه ها و مجالس ذكر اهل بیت داشته باشید. وقتی می خواهید به هیئت بروید در كیفتان شكلات و خوراكی بگذارید تا اگر بچه ای در مراسم عزاداری گریه كرد از این طریق او را آرام كنید.

عكس یادگاری بگیرید

از بچه ها كمك بگیرید و در نمای خانه تان و در ورودی به سمت كوچه تغییر محرمی ایجاد كنید. بچه ها می توانند روی دوش شما بروند و پرچم نصب كنند. دختر یا پسر بودن مهم نیست؛ می توانید به دنبال دوختن یك لباس خاص كه رنگ مشكی دارد،باشید یا سربند با اسامی خانواده امام حسین(علیه السلام) را برای آنها تهیه كنید. احترام گذاشتن به محرم را به آنها یاد بدهید. هر چقدر بتوانید مفاهیم ماه محرم را با بازی های كودكانه یا جنب و جوش گره بزنید به حس دینی بچه ها كمك می كنید.
درست كردن كاردستی با قسمت انتهایی بطری های نوشابه برای جا شمعی در دسته ها یا درست كردن پرچم و… كه ایده های هنری است تا خرید طبل كوچك، زنجیر و سقاكردن بچه ها می تواند به شما كمك كند تا محرم ویژه ای برای آنها بسازید. همچنین از بچه ها در دسته های عزاداری عكس یادگاری بگیرید تا پایه انس و الفت آنها برای محرم های سال های بعد شود.

نذری با کمک بچه ها

شما می توانید با یك نذری  كوچك مثلا كمك دسته جمعی اعضای خانواده برای درست كردن ساندویچ نان و پنیر و سبزی و یا سایركمك های مشابه، زمینه خوبی برای ابراز وجود بچه ها فراهم كنید كه به اعتماد به نفس و هویت یابی آنها كمك می كند. در خانه قانون جدید وضع كنید؛ مثلا استفاده از موسیقی شاد تا پایان دهه اول ممنوع است. این قانون را می توانید روی برگه بنویسید و در مكان های قابل دید نصب كنید اما دنبال تذكردادن و تنبیه كردن برای اجرا نكردن آن نباشید. از محرم برای شناسایی بعضی استعداد های فرزندانتان كمك بگیرید.مثلا كتاب نوحه ای به فرزندتان هدیه كنید، شاید صدای خوبی داشته باشد.

سوالات محرمی

وقتی در هیئت هستید ممكن است كودكان از گریه شما ناراحت شوند و از شما بپرسند چرا گریه می كنید؟
در جواب به بچه ها بگویید كه «آدم های بد، امام حسین (علیه السلام) را كه خیلی مهربون بود، شهید كردند. حالا هركی برای امام حسین(ع) گریه كنه خدا اون رو خیلی دوست داره و كلی ثواب می كنه» و حتی اگر لازم شد كمی بخندید تا بچه ها نگران نشوند.
سوالات نوجوانان و جوانان با كودكان خیلی فرق دارد. گاهی نوجوان یا جوان سوالاتی می پرسد كه اگر عجولانه با آن برخورد شود، ممكن است به نظر شما بوی بی اعتقادی بدهد اما اینطور نیست؛ تفكر انتقادی و شبهه های شبكه های ماهواره و… امروز به مسائل جزئی دامن می زند تا افراد را از مسائل مهم غافل كند. پس در جواب این سوالات صبورباشید، از فرزندتان بخواهید هرچه خود می داند بگوید، اگر اطلاع داشتید جواب بدهید.دینی كه با سوال و تحقیق به دست بیاید برای جوان و نوجوان ماندنی می شود.
بزرگ ترهایی كه عزادار امام حسین(علیه السلام) هستید، تمرین صبر كنید تا به كوچك ترهای مجلس امام حسین(علیه السلام) سخت نگذرد. مبادا كه در مجلس امام حسین(علیه السلام) با بچه ها بداخلاقی کنید.

چطور فرزندان را با محبت امام حسین(علیه السلام) آشنا كنیم؟

سهم شما در انتقال نسل به نسل فرهنگ عاشورا به خانواده تان چیست و چطور می خواهید محبت امام حسین(علیه السلام ) را به خانواده تان منتقل كنید؟ محبتی كه به دنبال آن محبت ،خیلی از چیز های خوب دیگر هم می آید.
هر خانواده ای به تناسب سن فرزندان خود، می توانند به دنبال پرورش حس دینی یا باور دینی باشند. برای یاد دادن هر آموزه دینی اگر در كنار معرفت، شور و محبت هم باشد می توانید به ماندگاری تربیت تان امیدوار باشید.

مادران بچه دار و مراسم عزاداری

امتیاز شما :


ساختمان پزشکان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.