علائم و درمان خشکی چشم

اشک برای سلامت کلی چشم و دید واضح ضروری است. خشکی چشم در افراد در سنین بالای ۵۰ شایع است. کمبود ترشح اشک در میان زنان به خصوص پس از یائسگی نیز شایع تر است.

به گزارش نبض ما به نقل از همشهری، درمان خشکی چشم بستگی به علت آن دارد. ابتدا پزشک باید تعیین کند آیا علت زمینه ای وجود دارد یا نه. اگر بیماری زمینه ای وجود داشته باشد، این بیماری درمان می شود.

درمان خشکی چشم

اگر دارویی که برای درمان بیماری دیگری مصرف می شود، باعث خشکی چشم شده باشد، پزشک تان ممکن است داروی تان را عوض کند.

اگر لنزهای تماسی باعث خشکی چشم های شما شده باشد، چشم پزشک تان ممکن است استفاده از نوع دیگر از لنز را به شما توصیه کند، یا از شما بخواهد ساعت های استفاده از لنزتان را کاهش دهید.

چشم پزشکان برای حل مشکل خشکی چشم ممکن است از عمل بستن منافذ خروجی اشک در گوشه های داخلی پلک ها که اشک را به درون بینی می فرستند، استفاده کنند. “پلاگ های اشکی”(lacrimal plugs) یا “پلاگ های پونکتوم”(punctual plug)، وسیله ظریفی است که به طور موقت یا دائمی در منفذ مجرای اشکی قرار داده می شود.

در برخی از موارد هم عمل جراحی “کوتری پونکتوم” (سوزاندن منفذ خروجی اشک با کوتر) توصیه می شود که به طور دائم منافذ خروجی اشک را می بندد. قطره های چشمی استروئیدی نیز ممکن است مورد استفاده قرار بگیرند، اما معمولا برای درمان درازمدت توصیه نمی شوند. سایر گزینه های درمانی ممکن است شامل پمادها، ژل ها و اینسرت ها باشد.

اسیدهای چرب امگا ممکن است به تخفیف علائم خشکی چشم کمک کنند. اسیدهای چرب امگا در غذاها و مکمل ها وجود دارند. همیشه پیش از مصرف مکمل های غذایی با دکترتان مشورت کنید.

یک بررسی جدید که در جورنال معتبر Cornea منتشر شده است نشان می دهد که مصرف مکمل های غذایی حاوی اسیدهای چرب اومگا علائم خشکی چشم را تسکین می دهند. این بررسی بوسیله دکتر استفن فلاگفلدر در کالج پزشکی بیلور بر روی 38 زن در دوران پس از یائسگی که دچار اختلال کارکرد اشکی در هر دو چشم بودند، انجام شد.

فلاگفلدر می گوید: “پیش از بررسی، شواهد بالینی چندانی دال بر مفید بودن مکمل های غذایی در درمان خشکی چشم در دست نبود. اما یافته های این بررسی نشان داد که پس از سه ماه، گروهی از زنان که با مکمل درمان شده بودند، تحریک چشمی کمتری را تجربه کردند، و پیشرفتی به سمت التهاب یا مشکلات قرنیه در آنها مشاهده نشد. در زنان گروه شاهد که دارونما دریافت می کند، علائم خشکی چشم در طول این مدت بررسی بدتر شد.

5/5 - (2 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید