زاویه دار کردن صورت با جراحی فک

جراحی فک از انواع جراحی‌های زیبایی است که به علت عوارض بسیار آن کمتر متقاضی دارد. اما این جراحی در ناهنجاری‌های شدید مادرزادی نوعی ضرورت بشمار آمده و بیمار را از عوارض این ناهنجاری رها می‌کند.

نبض ما– برای آشنایی بیشتر با جراحی فک و عوارض آن به سراغ دکتر حمید عارف، فوق تخصص جراحی زیبایی رفته‌ایم با نبض ما همراه شوید.

هزینه زاویه دار کردن فک از طریق پروتز

انواع روش‌های جراحی فک کدامند؟

جراحی فک سه نوع است:

– نوع اول جراحی‌های اورتوگناتیک است که در این حالت فک بالا یا پایین و یا هردو با یکدیگر تطابق ندارد که درجات خفیف،متوسط و شدید دارد.

در برخی از افراد فک بالا جلو است و در برخی فک پایین جلو است. در مواردی فک پایین و چانه رشد نکرده است به همین دلیل پایین صورت خیلی کوچک است که در اصطلاح “صورت پرنده‌ای” نامیده می‌شود.

این افراد اختلالات رشد فکی دارند. رشد فک خیلی مهم است به خصوص فک پایین زیرا صفحات رشد آن خیلی به ضربات حتی ضربات کوچک حساس است و اگر آسیب ببیند رشد فک مختل می‌شود.

زمانی که فرد بالغ می‌شود رشد فک خود را به شکل ناهنجاری فکی نشان می‌دهد ناهنجاری فک هم بر روی شکل صورت اثر می‌گذارد و زیبایی و هارمونی چهره را به هم می‌زند.

جراحی فک

– نوع دوم جراحی فک به علت نقص زیبایی انجام می‌شود، به طوری که به طور مثال اگر فک بالا جلو باشد، بینی خیلی جلو آمده و برجسته می‌شود.

رشد فک بالا تأثیر زیادی بر مراجعه کنندگان اعمال زیبایی بینی دارد افرادی که فک بالای جلو آمده داشته باشند حتی اگر بینی کوچک داشته باشند این بینی بزرگ نشان داده می‌شود و به همین منظور برای عمل بینی مراجعه می‌کنند بی آنکه نسبت به اصل مشکل خود آگاه باشند.

از طرفی اگر فک پایین که در نیمرخ صورت نقش دارد، رشد نکند، در واقع چانه رشد نمی‌کند و کوچک می‌ماند و در عکس‌های نیم رخ نافرم بودن  به خوبی مشخص است و زمانی که این افراد پروتز چانه می‌گذارند مشکل برطرف می‌شود.

در برخی از موارد برای زیبایی فک و زاویه دار کردن صورت از پروتز استفاده می‌کنند که این روزها بسیار مد شده و طرفدار دارد.

جراحی فک در چه سنی مناسب است؟

معمولا در سنین بعد از بلوغ در زمانیکه رشد استخوان فک کامل شده است می‌توان این جراحی را انجام داد. با پیشرفت علم پزشکی تا قبل از بلوغ می‌توان با بستن سیم یا آرک بسیاری از مشکلات فک را برطرف کرد.

ارتودنسی

عوارض جراحی عقب بردن فک بالا چیست؟

در کل جراحی فک تطابق دندان‌ها را بر هم می‌زند. بطور طبیعی دندان‌های فک بالا دو تا سه میلی متر جلوتر از فک پایین است بنابراین فک پایین داخل فک بالا می‌افتد. در واقع زمانی که فک بالا را عقب می‌بریم تطابق برهم می‌ریزد و دهان کامل بسته نمی‌شود.

به بیان دیگر آسیبی که به دندان‌ها و لثه‌ها می‌رسد خیلی زیاد است برای همین منظور قبل از عمل عقب بردن فک بیمار ارتودنسی می‌شود تا بتوانند عدم انطباقی که حاصل از فرم فک در حالت جدید است، اصلاح کنند.

جراحی زیبایی فک

اردتونسی باعث می شود،  دندان‌های بالا و پایین با هم مماس شوند و باعث سائیدگی هم نشوند و جویدن را مشکل نکرده و مانع از صدمه به مفصل فک شوند.

همچنین بعد از عمل هم نیاز به یک مرحله ارتودنسی وجود دارد به همین علت با توجه به عوارض عمل معمولا استقبال از آن کم است بخصوص اگر تنها به دلیل زیبایی باشد.

در عمل عقب بردن فک سه عارضه وجود دارد اول تطابق دندانی برهم می‌ریزد دوم اینکه لب بالا نسبت به لب پایین عقب می‌رود و سوم بیمار نیاز به ارتودنسی پیدا می‌کند.

عوارض جراحی فک پایین چیست؟

اگر فک پایین جلو باشد فک را شکسته و به حالت کشویی داخل می‌برند و اگر چانه هم جلو باشد جداگانه عمل کرده تا عیب را برطرف کنند. عوارض این عمل همانند فک بالا برهم خوردن ردیف دندانی است و فرد نیاز به یک تا دو سال ارتودنسی دارد.

عوارض جراحی فک پایین

زمان نقاهت این جراحی چقدر است؟

دوره نقاهت جراحی فک طولانی است به این دلیل که فک بیمار باید پیچ و پلاک شود. همچنین ممکن است صورت بی حسی پیدا کند البته به مرور بهبود می‌یابد.

بنابراین اگر فرد به علت ناهنجاری مادرزادی نیاز به این عمل داشته باشد، عمل بسیار خوبی است و نتیجه خوبی دارد اما به دلیل عوارض آن به صرف زیبایی توصیه نمی‌شود.

نقاهت جراحی فک

بعد از جراحی چه مراقبت‌هایی ضروری است؟

دندانها و فک مدتی بعد از عمل بسته می‌شود تا فک جابجا نشود و در این مدت بیمار باید تنها با نی غذا بخورد و بهداشت دهان و دندان به دلیل سیم ارتودنسی مشکل است و مرتب باید دهان را شستشو دهند.

به این علت که نمی‌توانند مرتب مسواک بزنند باید با دهان شویه‌های مختلف دهان را بشویند تا دندانها دچار آسیب نشوند و زخمهای داخل دهان بهبود یابد. معمولا غذا خوردن برای این بیماران مشکل است.

عوارض جراحی فک پایین

هزینه جراحی فک چقدر است؟

هزینه این عمل نسبت به سایر روش‌های زیبایی بیشتر است. هزینه و قیمت جراحی فک پایین حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون است و در فک بالا هم هزینه و قیمت به همین صورت است و اگر جفت فک ها نیاز به عمل داشته باشد هزینه دو برابر است. هزینه زاویه دار کردن فک از طریق پروتز هم حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان است.

نبض ما– گفت و گو: اعظم صفایی

زاویه دار کردن صورت با جراحی فک
4.1 (82.86%) 7 رای
از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

تمامی پرسش‌های ثبت شده به سرعتو با دقت ویژه توسط پزشکان متخصص نبض‌ما دقیق پاسخ داده می‌شوند.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛
همچنین لطفاً درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر