آیا نمک درمانی واقعا موثر است؟

نمک درمانی یا هالو تراپی به نوعی درمان جایگزین گفته می شود که در آن هوای نمک دار تنفس می شود. به گفته برخی، نمک درمانی در درمان بیماری های تنفسی مثل آسم، برونشیت مزمن و آلرژی ها موثر است.

نبض ما- دیگر فواید نمک درمانی (هالو تراپی) عبارتند از:

پیدایش این نوع درمان به قرون وسطی برمی گردد، با این وجود محققان به تازگی اقدام به مطالعه فواید آن کرده اند.

روش های نمک درمانی (هالو تراپی)

با توجه به نوع استفاده نمک، دو شیوه درمان خشک و تر در نمک درمانی وجود دارد.

روش های خشک

این روش معمولا در یک غار نمک عاری از رطوبت که به دست افراد ساخته شده است، انجام می گیرد. دمای غار حدود 68 درجه فارنهایت (20 درجه سلسیوس) و خنک باشد. هر جلسه از درمان بین 45-30 دقیقه طول می کشد.

دستگاهی به نام ژنراتور نمک، ذرات بسیار ریز نمک را پودر کرده و در هوای اتاق پخش می کند. با هر تنفس، مواد مخرب، آلرژن ها و سم های سیستم تنفسی فرد جذب ذرات نمک شده و به گفته برخی با شکستن مخاط و کاهش التهاب، راه تنفسی فرد را پاکسازی می کند.

همچنین گفته می شود که ذرات نمک اثر مشابهی روی آلودگی های پوستی داشته و با جذب باکتری ها و دیگر ناخالصی ها، بسیاری از بیماری های پوستی را مداوا می کند.

تصور بر این است که نمک یون های منفی را کم می کند. این امر قاعدتا باعث می شود بدن سروتونین بیشتری تولید کند. قابل ذکر است که سروتونین همان هورمون شادی است. خیلی از افراد به خاطر فواید یون های منفی، لامپ های نمکی هیمالیا در خانه هایشان دارند. البته شواهدی وجود دارد که تایید کند این لامپ ها به جز ایجاد یک فضای خاص، فایده دیگری داشته باشند.

خواص نمک درمانی یا هالو تراپی

روش های تر

نمک درمانی یا هالو تراپی گاهی با استفاده از ترکیب نمک و آب انجام می شود. این روش ها به شرح زیر اند:

  • غرغره کردن آب نمک
  • نوشیدن آب نمک
  • دوش اب نمک
  • استفاده از اب نمک برای ناراحتی های بینی
  • تانک های شناور آب نمک

مطالعات علمی  و مقالات علمی در مورد فواید نمک درمانی چه می گویند؟

نمک درمانی هنوز چندان سوژه مطالعات علمی نشده است. تحقیقات انجام شده روی این موضوع بسیار کم اند. برخی از مطالعات نظر مثبتی روی این نوع درمان داشته، البته بیشتر آن ها بی نتیجه و مبهم اند.

در قسمت زیر به نتایج برخی از این تحقیقات می پردازیم:

– در یکی از مطالعات انجام شده در سال 2007، افرادی که بیماری مزمن انسدادی ریه داشتند، بعد از نمک درمانی بهبود یافته و کیفیت زندگی مطلوب تری داشتند. با این حال مرکز درمان ریه این روش را توصیه نمیکند، چرا که هنوز راهنمای پزشکی برای آن وجود ندارد.

– طبق یک بررسی در سال 2014، بیشتر مطالعات انجام شده روی تاثیر نمک درمانی در انسداد ریه همراه با خطا بوده است.

– در سال 2013 مطالعه ای صورت گرفت که نشان می داد نمک درمانی بهبود عملکرد ریه در تست های ریوی را در پی نداشته و کیفیت زندگی بیماران دارای برونشیت تاسیس فیبروزیس غیر کیستی را بهتر نکرده است. بیماری ذکر شده مربوط به حالتی است که در آن مخاط از ریه پاک نمی شود.

– مطابق با نتایج تحقیقی در سال 2014، نمک درمانی باعث واکنش های ضد التهابی و ضد آلرژی در بیماران آسم برونشیال و برونشیت مزمن شده است.

سرفه خلط آور

تقریبا تمام بررسی های موجود از نقش نمک درمانی در کاهش افسردگی و بیماری های پوستی حالت حکایت دارند و بیشتر بر اساس تجربه های شخصی مردم بوده است.

آیا نمک درمانی خطری هم دارد؟

نمک درمانی برای اکثر افراد روش امن است، البته مطالعاتی در این زمینه انجام نشده و با توجه به اینکه محل انجام درمان در چشمه آب معدنی و مراکز درمانی داوطلبانه انجام می شود و کادر پزشکی متخصص برای موقعیت های اضطراری آنجا حضور ندارند، باید در مورد آن بیشتر تحقیق کرد.

نکته دیگر اینکه در کنار درمان کردن آسم، نمک درمانی ممکن است راه های تنفسی را در برخی بیماران آسمی دچار مشکل کرده و باعث سرفه، خس خس صدا و نفس تنگی شود. برخی از افراد از داشتن سردرد بعد از نمک درمانی شکایت کرده اند.

نمک درمانی یک درمان مکمل محسوب می شود که قرار است کنار درمان اصلی شما قرار گیرد. بنابراین پزشک خود را در جریان این شیوه درمانی تان قرار داده و بدون مشورت با پزشک دارو های خود را قطع نکنید.

عکس اتاق هالو تراپی یا نمک درمانی

طرفداران نمک درمانی بر این باورند که این روش درمانی خطری برای زنان باردار و کودکان ندارد. البته تحقیقات علمی برای ثابت کردن این فرضیه هنوز موجود نیست. طبق مطالعه ای در سال 2008، تنفس محلول سه درصد نمک در نوزادان برونشیتی مفید است. البته معیار دقیق و استانداردی برای استفاده از میزان نمک در کلینیک های نمک درمانی موجود نبوده و میزان استفاده از آن در محل های مختلف متفاوت است.

حرف آخر

هالو تراپی یک روش درمانی شل کردن عضلات در چشمه های آب معدنی است. اما هنوز شواهد کافی برای اثر گذاری آن وجود ندارد. برخی مطالعات استفاده از آن را در بهبود بیماری های تنفسی و افسردگی موثر می دانند. و خیلی از پزشکان هنوز این درمان را تایید نمی کنند.

در صورتیکه مایل به انجام این روش درمانی هستید، حتما قبل از آن با پزشک خود مشورت کنید.

هالو تراپی یا نمک درمانی در ایران

تکنیک و روش درمانی نمک درمانی ( Halotherapy ) را در اتاق نمک دهکده توریستی گنجنامه در استان همدان  می توانید تجربه کنید.

تیم ترجمه نبض ما

4.5/5 - (2 امتیاز)
منبع www.healthline.com

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید