آیا همیشه احساس خستگی می کنید؟

احساس خستگی مداوم پدیده ای است که از زندگی مدرن ناشی شده است. در جوامع پیشرفته امروزی، افراد مختلفی دچار آن می شوند.

به گزارش نبض ما به نقل از تبیان با رعایت توصیه های بهداشتی ساده ای که در زیر می آید، می توانیم از این عارضه پیشگیری کنیم.

آنچه بین پزشکان به بیماری حومه نشینان شهرت پیدا کرده چیست؟

در اینجا منظور از حومه نشین شخصی است که در حومه ی شهر سکنی گزیده ولی در مرکز شهر کار می کند. او مجموعاً حداقل دو تا سه ساعت برای رفت و برگشت صرف می کند؛ به علاوه معمولاً گرفتار راه بندان هم می شود و از این طریق اعصابش ناراحت می شود.

او نسبت به همکاران خود یک ساعت زودتر از منزل خارج می شود و یک ساعت دیرتر می رسد. بنابراین دچار احساس خستگی مداومی است که به آن بیماری حومه نشینان گفته می شود. این خستگی می تواند در درازمدت منجر به حمله ی قلبی یا زخم معده شود. اهمیت آن نیز به همین جهت است.

برای برطرف کردن احساس خستگی چه کنیم؟

باید از یک برنامه روزانه منظم تر پیروی کرد. این کار، هم ساده تر و هم مؤثرتر است تا استفاده از دارو. فردی که دچار چنین عارضه ای است باید شب زودتر به بستر برود تا حداقل هشت ساعت بخوابد و تا حدی جبران انرژی از دست رفته خود را بنماید.

همچنین برنامه ی غذایی خود را به گونه ای تنظیم کند که صبحانه ای مفصل و مقوی، نهاری سبک و در عین حال انرژی زا در محل کار و شامی مغذی میل کند. صبحانه مقوی پیشاپیش جبران کالری هایی را می کند که فرد در آخر روز، هنگامی که خسته است، می سوزاند.

نهار سبک برای این است که فرد بتواند پس از صرف آن به کار خود ادامه دهد و احساس خستگی و سنگینی نکند و شام مغذی از این جهت است که فرد تنها در آن ساعت از روز است که وقت کافی برای خوردن غذا دارد و در جویدن عجله نمی کند.

stilltiredaf

آیا استفاده از مواد انرژی زا توصیه می شود؟

مواد طبیعی انرژی زایی وجود دارند که در دسترس همه هستند و عموماً از داروها ارزان تر هم هستند. ضمن این که استفاده ی مداوم از  داروهای انرژی زا به هیچ وجه صلاح نیست. بنابراین ضمن رعایت برنامه ی غذایی فوق الذکر و تنظیم وقت خواب برای داشتن حداقل هشت ساعت خواب، فرد دچار خستگی می تواند از مواد غذایی چون شیر و آب میوه استفاده کند.

یک لیوان شیر، مقدار متناسبی ویتامین و مواد معدنی و همین طور کالری به بدن ما  می رساند. خوردن دو تا سه لیوان آب میوه در طول روز هم بسیار مفید و مؤثر است ؛ زیرا تمام میوه ها دارای ویتامین ث هستند که “ویتامین تلاش” لقب گرفته است. برای اشخاص خسته، افزودن یک قاشق عسل که یک شیرینی طبیعی است به آب میوه، توصیه می شود.

اشخاص دیگری هم در معرض احساس خستگی قرار دارند

از جمله ی آنان مادران خانواده هستند. می توان گفت از هر ده  بیمار خانمی که به پزشک مراجعه می کنند، دو نفرشان دچار چنین مشکلی است. مادر خانواده، اگرچه در خانه است و از مقررات بخصوصی تبعیت نمی کند، اما به طور مداوم از صبح تا شب، مشغول کار است؛ اگر چه کار او ممکن است به نظر همسر و فرزندانش نیاید.

راهکار رفع خستگی

مادر خانواده بداند که یک مکث کوتاه در کار و قدری استراحت مابین فعالیت های مختلف می تواند برای او بسیار مفید باشد. اگر دو ساعت یک بار به مدت ده دقیقه از کار دست بکشد و کاملاً استراحت کند و یک فنجان چای یا یک لیوان آب میوه بنوشد، می توان گفت به نتیجه ی مطلوب تری خواهد رسید. (توجه کنید: قهوه در این مورد توصیه نمی شود زیرا محرک اعصاب است) زیرا پس از این وقفه ی کوتاه هم با انرژی و شادابی بیشتری به کار خواهد پرداخت و هم در انتهای روز کمتر احساس خستگی خواهد نمود.

این ده دقیقه نه تنها تلف نشده، بلکه در جای دیگر جبران خواهد شد. برای این که اهمیت این مطلب روشن تر شود، باید یادآوری کرد که احساس خستگی مداوم و کار زیاد ممکن است در زنان اختلالات هورمونی در پی داشته باشد. در ضمن قدردانی و تشکر همسر و فرزندان به مادر خانواده نشان می دهد که همه او را عزیز می دارند. او بدین ترتیب با علاقه ی بیشتری به کارهای یکنواخت خانه رسیدگی خواهد کرد و کمتر احساس خستگی خواهد نمود.

امتیاز به مطلب post

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید