بیماریهای مرگ آور در کمین الکلی ها!

الکل سیستم مغزی را سرکوب می کند و الکلی ها کنترل و عقلانیتشان را از دست می دهند و خلق و خویشان به تدریج تغییر می کند؛ یعنی الکلی ها ممکن است وارد یک فاز عمیق افسردگی شوند.

به گزارش نبض ما، دكتر علی فرهودیان، روانپزشک با حضوردر برنامه «مجله پزشکی» شبکه رادیویی سلامت با بیان اینکه اختلالات خلقي مجموعه اي از اختلالات روانپزشكي هستند كه علامت اصلي آنها، روحيات و خلقيات فرد است؛ گفت: كه اين علامت ها مي تواند رو به پايين و افسردگي باشد و يا به سمت علائم مانيا و شيدايي يا خلق هاي بالا و یا تركيبي از اين ها باشد.

وی با تاکید بر اینکه اختلالات خلقی دارای انواع و اقسام مختلف است، ادامه داد: هرچند كه مشخصه اصلي اختلالات خلقي، تغييرات در خلق و خو است؛ اما مي تواند عوارض و تغييراتي را در مورد تفكر فرد ايجاد كند. به طور نمونه افرادي كه علائم افسردگي پيدا مي كنند اصولا نسبت به دنيا بدبين و نااميد مي شوند؛ یا مي تواند موجب تغييرات حركتي و كندي در حركت يا حرف زدن شود.

این روانپزشک در ادامه افزود: ممكن است فرد مبتلا به اختلالات خلقی، دچار بي قرار شود و علائم بيش فعالي و تحركي را در او مشاهده کنید. از طرفي اختلالات خلقي دارای علائم حياتي هستند مثلا تغييراتي كه در خواب يا اشتهای فرد ايجاد مي شود. البته بسته به نوع اختلالات خلقي و انواع آن، اين تغییرات مي تواند متفاوت باشد.

وی با بیان اینکه در هرصورت هر اتفاقي كه در اختلالات خلقي رخ دهد يك مشخصه واحد دارد، گفت: مشخصه واحد اختلالات خلقي اینست كه عوارض آن به شكل تغييرات در عملكردهاي شغلي، اجتماعي، تحصيلي و يا خانوادگي ايجاد مي شود و اختلالاتي روي مي دهد. پس فرد زمانی دچار اختلالات خلقي شده است كه تغييرات عملكردي در حوزه هاي مختلف داشته باشد و خلق و خوش وی نیز تغيير كرده باشد.

فرهودیان با بیان اینکه خلق بالا يا خلق پايين بخشي از طبيعت انسان است، ادامه داد: همه ما درجاتي از افسردگي، خشم و… را تجربه مي كنيم و اين طبيعي است؛ اما گاهی بيماري رخ مي دهد و افسردگش علامت اصلي آن است. در صورتي كه اين علائم افزایش یاید، باید به متخصص مربوطه مراجعه شود تا بیماری تشخيص و درمان شود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه اختلالات خلقی در بسیاری از مواقع یک اختلالات خلقی نیستند یعنی یک دلیل دیگری غیر از دلیل مغزی برایش وجود دارد؛ گفت: یعنی عامل دیگری وجود دارد که می تواند یک اختلال را تولید کند. منظور این است که اگر در فردی تشخیص دادیم که یک اختلال خلقی اتفاق افتاده است باید خیلی حساس باشیم که شاید یک عامل بیرونی یا جسمی غیر از یک اختلال تعادل اولیه مغزی وجود دارد.

پیشگیری از افسردگی

اختلالات خلقی الکلی ها

این روانپزشک یکی از مهم ترین عللی که می تواند اختلالات خلقی ایجاد کند را مصرف الکل و مواد دانست و تاکید کرد: وقتی الکل به میزان زیاد در الکلی ها مصرف شود خلق و خوی فرد را تغییر می دهد؛ با وجود اینکه الکل به ظاهر علائم هیجانی ایجاد می کند اما الکل سرکوب کننده سیستم مغزی است؛ یعنی نه تنها مغز را تحریک نمی کند بلکه به شدت سرکوب می کند.

وی در پایان دربارع اختلالات خلقی الکلی ها اظهارداشت: دلیل رفتارهای فردی الکلی ها این است که الکل سیستم مغزی را سرکوب می کند در نتیجه فرد مهار، کنترل و عقلانیتش را از دست می دهد و خلق و خوی فرد به تدریج تغییر می کند؛ یعنی فرد ممکن است وارد یک فاز عمیق افسردگی شود اما فردی که الکل را ترک کند بعد از درمان دیگر افسرده نخواهد بود.


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم