علائم ناباروری الیگواسپرمی در مردان

الیگواسپرمی در ناباروری مردان نقش دارد. زمانی که میزان اسپرم کم باشد الیگواسپرمی رخ می دهد. اما با درمان به موقع و مناسب می توان تعداد و کیفیت اسپرم ها در باروری مردان را بهبود بخشید.

نبض ما– اولین اقدام برای تشخیص ناباروری مردان، شمردن تعداد اسپرم هاست. در این صورت اگر فرد میزان کم اسپرم با کیفیت برای باروری داشته باشد به الیگواسپرمی یا کمبود اسپرم دچار است.

آزمایش اسپرم

الیگواسپرمی چیست؟

الیگواسپرمی زمانی تعریف می شود که تعداد اسپرم های مرد پایین باشد. می توان گفت که جنبه های دیگر سلامت جنسی مردان با این وضعیت مرتبط است. از جمله دلایل ناباروری مردان، الیگواسپرمی یا آسیب شناسی اسپرم است که بر تعداد اسپرم مردان تاثیر می گذارد؛ شمارش اسپرم در زمان انزال مردان می تواند در طول زندگی متفاوت باشد.

علاوه بر این، برای باروری مردان هم مقدار اسپرم سالم لازم و ضروری است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) میزان اسپرم را در حالت میانگین بالاتر از ۱۵ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر مایع منی طبقه بندی می کند و بنابراین میزان کمتر از آن به عنوان اولیگواسپرم تشخیص داده می شود.

درمان الیگواسپرمی

در اولیگواسپرم خفیف ۱۰ تا ۱۵ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر وجود دارد و دراولیگواسپرم متوسط ​​، ۵ تا ۱۰ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر و در اولیگواسپرم شدید شمارش اسپرم بین ۰ تا ۵ میلیون اسپرم در میلی لیتر کاهش می یابد.

مشخص نیست چند مرد دارای اسپرم پایین در مایع منی هستند و این یک موضوع نسبی است چرا که این مشکل در همه افراد مبتلا به این بیماری در مراحل اولیه،  تشخیص داده نمی شود. تنها افرادی که دچار مشکل انزال زودرس هستند در رده این اختلال جای می گیرند.

علائم الیگواسپرمی

علائم الیگواسپرمی ممکن است به شکل انزال ناقص یا معکوس باشد. در الیگواسپرمی شدید معمولا در هنگام انزال مایع منی خارج نشده یا میزان آن بسیار کم است. در تشخیص الیگوسپرمی تجزیه و تحلیل اسپرم مرد انجام می شود. این کار شامل تجزیه و تحلیل نمونه منی تحت میکروسکوپ برای ارزیابی پارامترهای مختلف اسپرم، از جمله میزان اسپرم، تحرک اسپرم، مورفولوژی اسپرم و غیره است.

علل الیگواسپرمی

شرایط خاص و سبک زندگی می تواند خطر ابتلا به الیگواسپرمی را افزایش دهد. در برخی موارد ممکن است جریان خون به بیضه ها کاهش یابد و این موضوع  می تواند باعث افزایش دمای بیضه ها شود.

درمان الیگو اسپرمی شدید

هرگونه افزایش دما می تواند در تولید اسپرم تاثیر گذار باشد. واریکوسل حدود ۴۰ درصد از مردان با مشکل تعداد کم اسپرم مواجه هستند. همچنین می توان گفت که ویروس هایی مثل عفونت های جنسی می تواند مقدار اسپرم در مایع منی را کاهش دهد. این مشکل می تواند بر تعداد اسپرم مردانی که مشکل انزال دارند، اثر گذارد.

سایر مواردی که ممکن است با انزال معمول تداخل داشته و باعث کاهش تعداد اسپرم شود عبارتند از:

 • آسیب
 • تومور
 • سرطان
 • سابقه جراحی

در حالت میانگین بالاتر از ۱۵ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر مایع منی وجود دارد و میزان کمتر از آن به عنوان اولیگواسپرم است

داروها

داروهای ضد بتا، آنتی بیوتیک ها و داروهای فشار خون ممکن است باعث مشکلات انزال و کاهش تعداد اسپرم شود.

مشکلات هورمونی 

مغز و بیضه ها هورمون های متعددی را تولید می کند که مسئول انزال و تولید اسپرم هستند. عدم تعادل در هر یک از این هورمون ها ممکن است تعداد شمارش اسپرم را کاهش دهد.  قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین مانند سرب می تواند این مشکل را ایجاد کند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد این بیماری و درمان آن به وب سایت دکتر ولی پور مراجعه نمائید

دکتر ولی پور متخصص ارولوژی
 

نشستن نادرست 

قرار دادن لپ تاپ روی اندام تناسلی و پوشیدن لباس های تنگ می تواند باعث گرمای بیضه ها شود. افزایش دما در اطراف بیضه ها می تواند به طور موقت تولید اسپرم را کاهش دهد.

تاثیر لپ تاپ در باروری مردان

مصرف مواد مخدر و الکل

استفاده از برخی مواد، از جمله ماری جوانا و کوکائین، ممکن است تعداد اسپرم را کاهش دهد. نوشیدن بیش از حد مشروبات الکلی هم همین تاثیر را بر تعداد اسپرم دارد. شمارش اسپرم مردان سیگاری معمولا کمتراز مردان غیر سیگاری است.

مشکلات وزن

 اضافه وزن یا چاقی باعث افزایش خطر ابتلا به کم بودن تعداد اسپرم می شود. وزن بیش از حد می تواند به طور مستقیم میزان اسپرم بدن شما را کاهش دهد. مشکلات وزن ممکن است در تولید هورمون هم دخالت کند.

چاقی شکمی

درمان الیگواسپرمی شدید

همانطور که اشاره شد در الیگواسپرمی شدید تعداد اسپرم ها بسیار کاهش می یابد و درمان الیگواسپرمی شدید می تواند تعداد اسپرم و کیفیت آن را بهبود بخشد. این گزینه های درمان عبارتند از:

جراحی

در مشکل واریکوسل که مشکل پیش آمده در بیضه ها بوده و باعث کاهش تعداد اسپرم می شود، اغلب عمل جراحی نیاز است. در طول درمان، پزشک شما جریان خون را به ورید دیگری هدایت می کند.

داروها

در درمان دارویی داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها، عفونت و التهاب را درمان می کنند. درمان دارویی ممکن است  شمارش اسپرم را بهبود بخشد، اما ممکن است باعث جلوگیری از افزایش تعداد اسپرم شود.

ویتامین

تغییر سبک زندگی

کاهش وزن و حفظ وزن سالم ممکن است باعث افزایش تعداد اسپرم شود. تغییر سبک زندگی و شیوه صحیح زندگی ممکن است خطر بسیاری از بیماری های دیگر را هم کاهش دهد. ممانعت از مصرف برخی داروها، الکل و دخانیات هم توصیه می شود.

درمان هورمونی

انواع داروها، تزریق ها و تغییرات شیوه زندگی می تواند هورمون ها را به سطح سالم بازگرداند. هنگامی که سطح هورمون بهبود می یابد، تعداد اسپرم ها هم ممکن است بهبود یابد. برخی دیگر از روش های درمانی در الیگواسپرمی شدید به صورت اهدای اسپرم است که در این گزینه به منظور کمک به باروری مرد، اسپرم فرد دیگری به فرد بیمار منتقل می شود.

درمان نازایی مردان

راه درمانی دیگر شامل تلقیح داخل سیتوپلاسمی اسپرم است که این مورد هم به منظور درمان ناباوری مردان انجام می شود  که به صورت تلقیح اسپرم به تخمک زن است. این راه درمانی در الیگواسپرمی شدید ارائه شده و تمرکز عمده آن در رفع مشکل ناباروری تحت تاثیر کاهش شدید اسپرم است.

 به طور کلی می توان گفت که در اکثرمواقع و جدا از مشکلات پزشکی و یا سابقه جراحی، شیوه سالم زندگی و مراقبت صحیح ،درپیشگیری از الیگواسپرمی تاثیر مثبتی می گذارد. با دوری از استرس، اضطراب و کمی دقت می توان از این مشکل جلوگیری کرده و از یک زندگی سالم بهره برد.

نبض ما– ترجمه: مهناز ضحاکی

5/5 - (2 امتیاز)
منبع www.healthline.com

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شایان چهارشنبه ۲ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشی خدمت شما پزشک محترم
  من ۲۷ سالمه و بعد از اینکه ازدواج کردم متوجه شدم ک علائم اختلال جنسی دارم تا الان هم روم نشده به پزشک مراجعه کنم و مشکلی ک دارم به این صورته ک در ابتدای نعوذ مشکلی ندارم ولی اگر کاری کنیم به سرعت نعوذ از بین میره و بعد از رابطه برای نعوذ بعدی این قضیه بدتر میشه و اونجوری ک انتظار داریم نعوذ پایدار نمیماند
  ممنون میشم اگر دارویی هست ک بتوانم مصرف کنم راهنماییم کنید یا اگر راه حل گیاهی یا هر چیزی ک عوارض کمتر و بیشترین تاثیر را داشته باشد
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما چهارشنبه ۲ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام اينكه شما توانايي ٢ بار رابطه پشت سر هم را نداريد نكته اي غير معمول نيست
   براي گرفتن دارو به كلينيك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر ارسلان دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام.مجرد هستم و 24 سالمه.
  چند ماهییه در ناحیه اندام تناسلی(کمتر)و شکم و سر(بیشتر)دچار درد میشم ک اکثر اوقات درد شدیده و حتی با حالت تهوع هم همراه.معمولا این اتفاق زمانی میفته از نظر جنسی و عاطفی خیلی بهم فشار میاد که با گذشتن زمان و مصرف قرصای ژلوفن و هم ردیفش و دوش گرفتن و... کم کم دردم از بین میره.البت ب نظرم بیشتر این فشار عاطفیه تا جنسی.
  خود ارضایی هم انجام نمیدم.
  باید ب چ دکتری مراجعه کنم؟
  لازم سراغ روانشناس یا روانپزشک برم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  تشکر
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام ازدواج كن نميتوني صيغه كن اگه بازم نميتوني به روانپزشك مراجعه كن
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۹ بهمن ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  شغل من قضایی بوده و استرس در کار من یک امر معمول میباشد به هیچ عنوان اهل سیگار یا مشروبات الکلی نیستم و از ابتدای ازدواج که حدود 12 سال است بصورت طبیعی جلوگیری از بارداری همسرم نمودم البته یک فرزند داریم ولی ایشان از قرص ضد بارداری استفاده نمیکند و همیشه بنده مجبورم که هنگام انزال جلوی خودم رو بگیرم .لذا این امر باعث شده دچار زود انزالی و بی میلی به نزدیکی ایجاد بشه از طرفی حدود یک سال است که در نعوظ نیز مشکل دارم و آلت تناسلی خیلی زود حساس و خیلی زود غیر فعال میشه و این خود باعث بروز مشکلات زناشویی گردیده .از شما پزشک محترم ابتدا درخواست راهنمایی در این مورد را دارم .

  مورد دوم نیز بنده دوسال قبل دچار واریکسل نوع اول که خفیف هست شدم آیا این در موضوع بالا تاثیر دارد؟

  مورد سوم من حدود 5 هفته است که به علت بالا رفتن اوره خون از ناحیه شصت پای راست دچار درد زیاد بوده که با قرص ضد اوره و عدم مصرف گوشت قرمز تا حدی اوره خون رو پایین آوردم ولی با توجه به درد های گاه و بیگاه ناحیه پهلو حساس میکنم که کلیه های اینجانب دچار عارضه ای شده است البته بنده مصرف مایعاتم بالاست شاید در روز حدود 4 لیترمایعات مصرف میکنم و ادرار نیز در روز 3 بار گاهاً 4 بار در روز دارم و لی مشکلات ایجاد شده برای من در عرض چند ماه خیلی معضل شده لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما پنجشنبه ۱۹ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام،در مورد نعوظ همانطور كه خودتان فرموديد نوع رابطه زناشويي و شغل پر استرس شما موثر است،بهتر است نوع رابطه زناشويي را اصلاح كنيد و استرس خود را كم كنيد،در صورت عدم بهبود به مطب مراجعه كنيد
   واريكوسل خفيف تاثيري در اختلال نعوظ ندارد
   در مورد اسيد اوريك و درد پهلو بهتر است ابتدا آزمايش و سونوگرافي انجام دهيد تا بهتر بتوانيم قضاوت كنيم
 • تصویر کاربر نیلوفر سه شنبه ۲۷ تیر ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  ایا درازمایش پرولاتین اثری از تومور در غده فوق کلیه دیده میشه؟میشه بااین ازمایش متوجه شد ؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما سه شنبه ۲۷ تیر ۹۶( 5 سال پیش)
   پرولاكتين مربوط به غده هيپوفيز مغز است
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۶ تیر ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  جواب سوال رو از کدوم قسمت ببینم
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما جمعه ۱۶ تیر ۹۶( 5 سال پیش)
   كدوم سوال؟؟؟!!!
 • تصویر کاربر مسايخ یکشنبه ۲۸ خرداد ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام من 4٣سالمه يك ساله ازدواج كردم شش ماه قبل يك سقطه هشت هفته داشتم پريوديم منظمه ولي سه ماه هست جلوگيري ندارم وباردارنشدم بايدچكاركنم ممنون
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما یکشنبه ۲۸ خرداد ۹۶( 5 سال پیش)
   به پزشك متخصص زنان مراجعه كنيد تا آزمايشهاي لازم را براي شما بنويسد
   ممكن است قرصهاي تقويت كننده تخمك نياز داشته باشيد
   ممكن است نياز به بررسي تعداد اسپرم همسرتان داشته باشيد و ...
 • تصویر کاربر بیژن پنجشنبه ۷ اردیبهشت ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشی در دوران بارداری از قرص ویتامین فارماتون و یا قرص اومگا 3 میشه استفاده کرد ؟ در هفته چند عدد؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما پنجشنبه ۷ اردیبهشت ۹۶( 5 سال پیش)
   بهتر است استفاده نشود
   فوليك اسيد و قرص آهن كفايت ميكند
 • تصویر کاربر ... شنبه ۵ فروردین ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  آیا مصرف قرص پریناتال و فرفولیک به همراه کلسیم 500 برای خانم باردار ضرر دارد؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما شنبه ۵ فروردین ۹۶( 5 سال پیش)
   خير
   استفاده كنين
 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۳ فروردین ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید...خانمی 35 ساله هستم که حدود 10 سال است که 90 درصد ادرارم داخل مثانم می مونه و نمیتونه دفع بشه و فقط میتونم با گرفتن فشار اب گرم و شدید به محل دفع ادرارم 50 درصد ادرارم رو تخلیه کنم سیستوسکوپی و ارودینامیک 9 سال پیش انجام دادم گفتن مثانت عصبی است ضمن اینکه اگه یه فعالیت شدید ورزشی به مدت 5 ساعت داشته باشم و هم زمان مایعات زیاد مصرف کنم و شاد باشم 60 درصد از ادرارم خودش تخلیه میشه اگه لطف کنین کمکم کنین ممنون میشم چون خیلی اذیت میشم حتی نمیتونم سفر برم
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما پنجشنبه ۳ فروردین ۹۶( 5 سال پیش)
   باقى موندن ادرار در مثانه ميتونه باعث عفونت، سنگ سازى و سرطان بشه
   بايد به هر نخوى تخليه بشه
   شايد بهتر باشه تحت نظر متخصص از سوند مقطعى استفاده كنين
 • تصویر کاربر غزل پنجشنبه ۲۶ اسفند ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  سلام در سونی گرافی من تصویر یک لیتیاز به سایز میلی متر در uvJ چپ رویت شده .وهیدرونفروز خفیف همراه با اتساع حالب چپ تا محل لیتیاز ذکر شده هم مشهود است .می خواستم ببینم آیا مشکل جدی است و راه درمانش چیه من خیلی درد دارم .
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما یکشنبه ۲۲ اسفند ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام
   سايز سنگ رو نفرمودين
  2. تصویر کاربر غزل یکشنبه ۲۲ اسفند ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام نوشته بودم گویا جاافتاده تقریبا
   4( چهار ) میلی متر هست
  3. تصویر کاربر مشاور نبض ما پنجشنبه ۲۶ اسفند ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام
   معمولا زير ٨ ميليمتر كارى نميخواد و خودش ميافته
   مگه هيدرونفروز شديد بده
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات