افزایش قدرت باروری با ترک این عادت ها

چگونه قدرت باروری را افزایش دهیم؟ با ما همراه باشید تا عادت هایی که باعث ناباروری میشوند، بررسی کنیم و به شما بگوییم افزایش قدرت باروری در زنان و مردان چگونه با راهکارهای ساده امکان پذیر است.

شاید تا به حال به این موضوع فکر نکرده باشید که دلایل عدم بارداری در یک زوج سالم مواردی بسیار ساده و قابل حل است. در این مطلب شما متوجه میشوید که با کنار گذاشتن برخی عادت ها، افزایش قدرت باروری صد در صد است.

1-دیر خوابیدن در شب را متوقف و خواب خود را تنظیم کنید.

مطالعات ارتباط هایی بین عادت های خواب نامناسب و قاعدگی نامنظم پیدا کرده اند. قاعدگی نامنظم می تواند نشانه ای برای ناباروری باشد. مطالعه کوچکی نشان داد که افزایش میزان سقط در پرستاران شیفت شب داشته اند، بیشتر بوده است.

عادت های خواب نامناسب ممکن است منجر به مشکلات تناسب وزن در مردان و زنان شود. حتی کمی اضافه وزن می تواند به مشکلات عضلانی برای زنان منجر شود. چاقی منجر به کاهش اسپرم های سالم در مردان می شود. افزایش قدرت باروری با تنظیم کردن خواب دیگر رویا نیست.

اختلال خواب

چه کاری درباره آن انجام دهیم؟

افراد به دلایل مختلفی دیر می خوابند. پیدا کردن دلیل این مساله در کنار گذاشتن این عادت به شما کمک می کند. اگر برای تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه تان است، آن را ضبط کنید و ساعت دیگری تماشا کنید. اگر به دنبال ساعات خلوت و آرامش هستید، زود بیدار شدن انتخاب سالم تری است. اگر دیر خوابیدن به دلیل عادت شما نباشد و نتوانید بخوابید، مسئله متفاوت است. بی خوابی ممکن است نشانه ای از افسردگی باشد. درمان های ذهنی و بدنی برای کاهش استرس، مشاوره و ایجاد آرامش برای زمان خواب در بهبود خواب کمک می کند.

2-بیش از حد کافئین مصرف نکنید.

اگرچه مصرف یک فنجان قهوه یا چای برای باروری مضر نیست، اما مصرف چند فنجان در روز ممکن به آن صدمه بزند.

برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف روزانه بیش از 300 میلی گرم کافئین ممکن است باروری شما را کاهش داده و خطر سقط جنین را افزایش می دهد.

بیش از 300 میلی گرم معادل دو فنجان قهوه یا شش فنجان چای سنگین است.

تنفس بهتر با قهوه

چه کاری درباره آن انجام دهیم؟

اگر کافئین را برای غلبه بر عادت های نامناسب خواب مصرف می کنید، اصلاح عادت بد خوابیدن به شما کمک می کند که اعتیاد به کافئین را کنار بگذارید. حتی اگر به اندازه کافی بخوابید، طبیعی است که در بعد از ظهر احساس خستگی کنید.

خوردن یک ناهار سبک تر (کربوهیدرات کمتر، پروتئین و سبزیجات بیشتر) می تواند به جلوگیری از خواب آلودگی در بعد از ظهر کمک کند. یک خواب کوتاه 15 الی 20 دقیقه ای هم می تواند انرژی شما را افزایش دهد.

برای افزایش قدرت باروری ، اگر تمایل بالایی برای مصرف این محصولات دارید، به چای گیاهی، چای بدون کافئین یا قهوه بدون کافئین فکر کنید.

3-به اندازه کافی ورزش کنید.

همه ما می دانیم که برخی ورزش ها برای سلامتی مفید هستند. ورزش برای قلب، ریه ها و سیستم ایمنی بدن مفید است. ورزش منظم می تواند به شما در حفظ وزن سالم و در نتیجه داشتن باروری بهتر کمک کند.

کار کردن بیش از حد می تواند به باروری شما آسیب برساند. باروری در مردان و زنان با تمرینات شدید کاهش پیدا می کند. به همین دلیل معمولا ورزشکاران مشکل ناباروری دارند.

برای افزایش قدرت باروری ، بیش از یک ساعت ورزش در روز یا بیش از هفت ساعت تمرین شدید در هفته برای سلامتی باروری شما مناسب نیست.

ورزش منظم

چه کاری درباره آن انجام دهیم؟

اکثر افراد در بیرون خیلی کم کار می کنند. در حالت ایده آل، باید حداقل سه بار در هفته و هر بار حداقل 30 دقیقه ورزش کنید.

انتخاب های مناسب برای باروری سالم می تواند شامل پیاده روی، یوگا، شنا و ایروبیک آرام باشد. همیشه قبل از شروع تمرین، با پزشک خود صحبت کنید.

با اهداف کوچک شروع کنید و برای مثال برای 5 دقیقه پیاده روی کنید. به احتمال زیاد این کار را ادامه خواهید داد. اگر ورزشکار هستید، با پزشک خود در مورد چگونگی متعادل کردن برنامه تمرین خود، بدون آسیب رساندن به باروری صحبت کنید.

تمرین یا ورزش اجباری بیش از حد، چیزی بیش از یک عادت بد است و ممکن است ناشی از مشکلات سلامت ذهنی باشد.

4-از پرخوری و مواد غذایی ناسالم دوری کنید.

پرخوری و مصرف مواد غذایی ناسالم می تواند منجر به ایجاد مشکلاتی در وزن شما شود. مشکلات وزنی می تواند مشکلات باروری ایجاد کند.

همچنین، خوردن مقدار زیادی مواد غذایی ناسالم می تواند ناگهان قند خون را بالا ببرد. طبق نظریه ای انسولین و باروری با هم ارتباط دارند و این مساله برای سلامت باروری شما مناسب نیست.

یکی دیگر از مشکلات پرخوری و مصرف مواد غذایی ناسالم این است که آنها اغلب به دنبال تلاشی دیوانه وار برای کاهش وزن از طریق رژیم غذایی آمده اند. رژیم ناپیوسته مفید نیست و به طور معمول، کاهش وزن ناشی از آن باقی نمی ماند.

عکس مواد غذایی سرطان زا

چه کاری درباره آن انجام دهیم؟

پرخوری اغلب ناشی از یک مساله احساسی یا راحتی است. مسئله اینجاست که راحتی فقط برای یک لحظه باقی می ماند و به سرعت با پشیمانی جایگزین می شود. به جای پرخوری به دنبال راه های سالمی مانند درمان های ذهنی، مشاوره یا تکنیک های کاهش استرس برای مقابله با استرس باشید.

نگاهی به رژیم غذایی خود بیندازید. آیا بعضی وعده ها را مصرف نمی کنید؟ در رژیم غذایی خود بیش از حد محدودیت  دارید؟ افرادی که صبحانه می خورند، سه وعده غذایی سالم دارند، کمتر به پرخوری دچار می شوند.

[bs-quote quote="برای اطلاعات بیشتر در مورد این بیماری و درمان آن به وب سایت دکتر ولی پور مراجعه نمائید" style="style-23" align="center" author_name="دکتر ولی پور" author_job=" متخصص ارولوژی" author_avatar="https://nabzema.com/wp-content/uploads/2020/08/dr-valipoour.jpg" author_link="http://bit.ly/drvalipournabzema"][/bs-quote] 

برای افزایش قدرت باروری ، سعی کنید برای یک هفته خود غذا انتخاب کنید. غذاهای آسان و مورد علاقه خود را انتخاب کنید. هرچه طرح شما سالم تر باشد، احتمال دنبال کردن آن بیشتر است.

5-به تعویق انداختن را کنار بگذارید و با پزشک خود تماس بگیرید.

اقدام دیر هنگام برای تشکیل خانواده می تواند موجب ناباروری شود. باروری زنان در سن 27 سالگی کاهش می یابد و در سن 35 سالگی شیب آن تندتر می شود. باروری در مردان پس از 40 سالگی کاهش می یابد.

به دلیل تاثیر سن بر باروری، اگر بیش از  6 ماه تا یک سال است که در سن 35 سالگی یا بالاتر برای بارداری تلاش می کنید، باید با پزشک خود صحبت کنید.

با این حال، بعضی افراد در نوبت گرفتن برای پزشک و انجام آزمایش های باروری تعلل می کنند. در این صورت توجه داشته باشید که وقت گرانبها بر ساعت بیولوژیکی شما در حال گذر است.

رابطه جنسی

چه کاری درباره آن انجام دهیم؟

بفهمید که چرا انجام این کار را به تعویق می اندازید. شاید به دلیل ترس از وجود مشکل باشد. اما اگر ندانید مشکلی وجود دارد نمی توانید آن را حل کنید. شاید می خواهید مدت بیشتری تلاش کنید یا برخی از روش های ذهنی یا درمان های دیگر را امتحان کنید.

ناباروری می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی سلامتی باشد و حداقل باید یک آزمایش اولیه خون بدهید.

علاوه بر این، پزشک می تواند سطح FSH و AMH را بررسی کند، هورمون هایی که می توانند کم شدن ذخایر تخمدان را نشان دهند. اگر سطح FSH بالاتر از حد طبیعی باشد، ممکن است زمان زیادی برای ادامه تلاش نداشته باشید.

بعضی افراد چون نمی خواهند IVF انجام دهند، درمان ناباروری را به تعویق می اندازند. اما IVF در کمتر از 5 درصد موارد استفاده می شود. روش های زیادی برای درمان باروری وجود دارد.

6-بیش از حد نوشیدنی های الکلی مصرف نکنید.

در یک مطالعه تحقیقاتی اسپرم مردان الکلی ارزیابی شد. این افراد تنها 12 درصد اسپرم طبیعی و سالم داشتند. (در افراد غیر الکلی و غیرسیگاری 37 درصد اسپرم طبیعی سالم وجود داشت.)

مطالعه دیگری نشان داد زنانی که در هفته سه بار یا بیشتر از نوشیدنی های الکلی استفاده می کنند، زمان بیشتری طول می کشد تا باردار شوند.

آزواسپرمی

7-سیگار را ترک کنید.

سیگار بر باروری زنان و مردان تاثیر می گذارد.

سیگار کشیدن در زنان خطرات جدی تری به همراه دارد:

 • مشکلات لوله های فالوپ، از جمله افزایش خطر حاملگی خارج رحم
 • افزایش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم
 • آسیب رسیدن به تخمک ها در زمان توسعه در تخمدان
 • افزایش خطر سقط جنین

در مردان سیگار کشیدن باعث کاهش سطح اسپرم می شود و سطح هورمون غیرطبیعی را افزایش می دهد که می تواند بر باروری تاثیر منفی داشته باشد.

همچنین در نظر داشته باشید که دود سیگار می تواند باروری شریک زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. بعضی تحقیقات نشان داده است که دود سیگار، باروری زن را کاهش می دهد.

سیگار

چه کاری درباره آن انجام دهیم؟

سیگار کشیدن یک اعتیاد است و ترک آن آسان نیست. اما شما می توانید با داشتن پشتیبان این کار را انجام دهید.

با پزشک خود درباره راه های ممکن صحبت کنید. برای برخی افراد هیپنوتیزم و شرکت در گروه های حمایتی مفید بوده است. ترک سیگار سخت است، اما ارزش آن را دارد.

8-رابطه جنسی نامطمئن نداشته باشید.

بیماری های منتقله از راه جنسی (STDs) می تواند منجر به ناباروری شود. در واقع، STD ها یکی از علل قابل پیشگیری از ناباروری هستند.

STD ها همچنین می تواند منجر به ناباروری در مردان شود، هرچند احتمال کمتری دارد. به طور معمول مردان علائم STD ها را به سرعت نشان می دهند و می توانند آن را درمان کنند.

اما ممکن است زنان بدون هیچ گونه نشانه ای مدت طولانی عفونت داشته باشند که برای باروری مضر است.

بعضی از STDها، از جمله سیفلیس و تبخال، می توانند حاملگی یا نوزاد را در هنگام تولد به خطر بیندازند. در بدترین حالت، این STD ها می توانند منجر به سقط جنین یا مرگ نوزاد شوند.

یک رابطه

چه کاری درباره آن انجام دهیم؟

از کاندوم استفاده کنید. روش های کنترل بارداری هورمونی ممکن است از حاملگی جلوگیری کنند، اما از  STD ها جلوگیری نمی کنند.

نکات پایانی برای عادات بد

ترک عادت های بد سخت است و ممکن است در هر لحظه قبل از شروع ناامید شوید. با این حال، هر گام به سمت عادت های سالم تر تفاوتی ایجاد می کند.

تلاش خود را ادامه دهید و خود را به زندگی سالم تر متعهد کنید. در هر لحظه بر روی یک عادت کار کنید. اهداف بزرگ را به گام های کوچک و عملی تقسیم کنید. ارزش تلاش دارد. شما می توانید این کار را انجام دهید.

4.9/5 - (7 امتیاز)
منبع verywellfamily

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. لادن می‌نویسد

  با عرض سلام و خسته نباشید،
  سه روز پیش عمل IUI انجام دادم، البته برای اولین بار(۴۰ ساله هستم)، الان هیچ مشکلی ندارم و در خال انجام امورات به روال گذشته، آیا میتونم شنا هم برم؟ چون میدونم ورزش سخت نباید انجام بدم، اما شنا قورباغه و راه رفتن در اب ورزش سنگینه؟

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۹ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۲۲ سالمه مجرد هستم تبلی تخمدان دارم چند هفته پیش سونوگرافی انجام دادم پریودی ام دوباره یا تاخیر چند روزه شروع میشه درد های زیادی در روز اول دارم حتی کارم به بیمارستان هم کشیده میشه در روز های سوم و ۴ گاهیی اوقات درد دارم علت رو نمیدونم و اینکه تنبلی تخمدان یعنی کلا نازایی ؟گاهیی اوقات بعد از دوران پریودی هم درد های خیلی کوچیکی زیر شکمم احساس میکنم چند وقته احساس سنگینی سمت چپ شکمم میکنم نفخ دارم .
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان یکشنبه ۹ دی ۹۷( 5 سال پیش)

   سلام

   تنبلی تخمدان به معنی نازایی نیست حتما تحت نظر یک متخصص زنان به صورت پیگیر باشید تا نتیجه بگیرید.

 • تصویر کاربر الهام جمعه ۴ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 160 مشاهده پرسش
  با سلام میخواستم بدونم لیزر مونالیزا و همچنین لیزر کل بدن در زمان شیر دهی امکان پذیر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان جمعه ۴ آبان ۹۷( 5 سال پیش)

   سلام.هنوز تحقیقات در زمینه عوارض لیزر در شیر دهی کامل نشده بنابر این بهتر است به بعد از شیر دهی موکول شود.

 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  با سلام
  چند وقت پیش درد در ناحیه کلیه و مثانه داشتم . با مراجعه به پزشک و آزمایش کشت ادرار مشکلی نبود. سونوگرافی مشاهده FULLNESS در کلیه چپ و ابعاد و حجم پروستات بیشتر از نرمال را گزارش کرده. 40*44*31 و 29cc حجم پروستات میباشد. 32 سال سن اینجانب هست. دکتر قرص سیپروفلوکساسین را تجویز کرده فقط. آیا نیاز به پزشک دیگر و اقدام دیگر هست؟ دلیل بزرگی چیست؟ سونوگرافی بررسی psa و پیگیری پروستاتیت احتمالی را توصیه کرده ؟ این یعنی چی؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 5 سال پیش)

   با سلام سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲_۳ انجام بدین و سپس به متخصص ارولوژی مراجعه کنید

 • تصویر کاربر میلاد پنجشنبه ۳ آبان ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  با نامزدم رابطه جنسی داشتم. اما تمایل به دخول نداشتیم. ولی کمی با قسمت جلو اندام تناسلی دست زدیم. یک غشا که چند نکه خون لخته شده در داخل آن بود مشاهده شد. آیا این علامت پاره شدن پرده بکارت است یا متعلق به جای دیگری است؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان پنجشنبه ۳ آبان ۹۷( 5 سال پیش)

   سلام.تنها با معاینه میتوان فهمید .

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  سلام.
  من 29 سالمه.شب ها قبل خواب کامل مثانم را خالی میکنم.بع دو ساعت خواب با احساس پرشدگی مثانه از خواب بیدار میشم.که اصلا مثانم پر نیست و خودم اینو کامل احساس میکنم که انگار چند قطره ادرار اومده تو لوله مجاری ادراریم و احساس پرشدگی مثانه بهم دست میده.و مجبورم برم دستشویی و بعد رفتن دستشویی مقدار خیلی خیلی خیلی جزیی ادرار دارم.دوباره میام بخوام و بعد دو ساعت دوباره احساس پرشدگی بهم دست میده.الان طوری شده که تنظیم خوابم بهم خورده.آزمایش کشت ادرار و خون دادم و هیچ علایمی از عفونت ادراری و سنگ کلیه و مثانه ندارم.دکتر هیچگونه دردی هم در پهلوهام ندارم.در روز این مشکل کمتره.خودم احساس میکنم اون چیزی که جلوی ادرار از مثانه به لوله مجاری ادرار را میگیره شب خوب کار نمی کنه.دکتر شب ها این احساس فشار پرشدگی مثانه را در لوله مجاری ادراری احساس میکنم.
  حالا کپسولی یا قرصی هست که بخورم مشکلم رفع بشه.ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 5 سال پیش)

   با سلام نمیدونم خانم هستید یا آقا ولی قرص VSOL رو ۵ میلی گرم شب امتحان کنید

 • تصویر کاربر سپیده سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  ببخشید یه سوال داشتم خدمتتون
  بنده 27 سالمه 4 سال پیش خیلی دچار یبوست می شدم و بعصی درد و خونریزی داشتم.جدی نمی گرفتم.تا اینکه یه سال پیش دکتر رفتم و گفت فیشر هست کرم و قرض داد بعد یه ماه خوب نشد دکتر گفت باید عمل شی.منم از ترسم عمل نکردم
  الان یه ساله نه درد دارم و نه خونریزی فقط یه زائده گوشتی همین جوری مونده و اذیت میشم .
  خواستم بدونم راه حلی هست بدون عمل خوب میشه?
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 5 سال پیش)

   با سلام به متخصص جراح عمومی مراجعه کنید من ارولوژیست هستم

 • تصویر کاربر احمدی سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  چند روزه ازدواج کردم و شب زفاف هنگام نزدیکی خیلی درد داشتم الت تناسلی همسرم بیشتر دوسانت داخل واژنم نشد ولی بخاطر میزان فشار درد ادامه ندادم و خون دیدم بعد دوروزم حتی انگشت هم ک داخل واژن کنم خونریزی پیدا میکنم علتش چیه؟از نزدیکی دوباره میترسم
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   باید حتما مراجعه به متخصص داشته باشید شاید دیواره های واژن پاره شده ولی نگران نباشید وبه مرور خوب میشود.

   دکتر مریم عباسیان چوری
   متخصص زنان و زایمان
 • تصویر کاربر ساراصدیقی دوشنبه ۱۲ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 233 مشاهده پرسش
  سلام من ۲۷ساله هستم از اول مشگل پریودی داشتم ‌ازواج کردم از اول. جلوگیری نداشتم حامله هم نمی شم واینکه متخصص زنان رفتم گفته هیچ مشگلی نداری فقط سه ماه قرص یاز استفاده کردم بد نبود ولی بد مدتی بازم نامرتب هست پریودی واینکه من باشگاه می رفتم تستسرون زدم که اشتباه کردم حالا از حدش بالا رفته واینکه گفتن ای سی جی بزنم حالا بهتر چه موقعه بزنم که بهتره ‌امپور زدم دیگه قرص یاز نخورم
  1. تصویر کاربر ساراصدیقی سه شنبه ۱۶ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   i
  2. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان دوشنبه ۱۲ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   با توجه به شرایط شما حتما زیر نظر یک فوق نازایی درمان را ادامه دهید چون در داروهای نازایی زمان بسیار مهم است باید هرچه گفتند اجرا کرد .

   دکتر مریم عباسیان چوری
   متخصص زنان و زایمان
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر نرگس یکشنبه ۴ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  سلام.فشار خون من چند وقت بالاست حدود ۱۴تا ۱۷.سابقه فشارخون ندارم و دارو مصرف نمیکنم.مدتی است ضربان قلبم هم بالای ۹۰است.در زیر شکم خودم احساس ورم میکنم.ممکن است علت اون رو برای من بگویید.البته چند روزی است که سردم است.آیا ممکن است عفونتی در بدنم باشد؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان یکشنبه ۴ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   برای فشار خون بالا باید متخصص قلب مراجعه کنی.و باید حتما توسط متخصص زنان معاینه شوی و علایم گفته شده نمیتوان به تشخیص رسید.

   دکتر مریم عباسیان چوری
   متخصص زنان و زایمان
 • تصویر کاربر neda شنبه ۳ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  با سلام من حدود ٢هفته ميشه كه خونريزي شديد دارم رفتم دكتر برايم سونو رحم و تخمدان نوشت كه اين جوابشه ميشه كمكم كنيد خيلي ميترسم ضخامت اندومتر ١١بده؟
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان شنبه ۳ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   حتما باید سن را ذکر می کردید.در مجموع با توجه به خون ریزی بعد از اتمام خون ریزی بهتر است نمونه برداری انجام شود.ولی جای نگرانی نیست.

   دکتر مریم عباسیان چوری
   متخصص زنان و زایمان
درحال دریافت اطلاعات