افزایش قدرت باروری با ترک این عادت ها

چگونه قدرت باروری را افزایش دهیم؟ با ما همراه باشید تا عادت هایی که باعث ناباروری میشوند، بررسی کنیم و به شما بگوییم افزایش قدرت باروری در زنان و مردان چگونه با راهکارهای ساده امکان پذیر است.

شاید تا به حال به این موضوع فکر نکرده باشید که دلایل عدم بارداری در یک زوج سالم مواردی بسیار ساده و قابل حل است. در این مطلب شما متوجه میشوید که با کنار گذاشتن برخی عادت ها، افزایش قدرت باروری صد در صد است.

1-دیر خوابیدن در شب را متوقف و خواب خود را تنظیم کنید.

مطالعات ارتباط هایی بین عادت های خواب نامناسب و قاعدگی نامنظم پیدا کرده اند. قاعدگی نامنظم می تواند نشانه ای برای ناباروری باشد. مطالعه کوچکی نشان داد که افزایش میزان سقط در پرستاران شیفت شب داشته اند، بیشتر بوده است.

عادت های خواب نامناسب ممکن است منجر به مشکلات تناسب وزن در مردان و زنان شود. حتی کمی اضافه وزن می تواند به مشکلات عضلانی برای زنان منجر شود. چاقی منجر به کاهش اسپرم های سالم در مردان می شود. افزایش قدرت باروری با تنظیم کردن خواب دیگر رویا نیست.

اختلال خواب

چه کاری درباره آن انجام دهیم؟

افراد به دلایل مختلفی دیر می خوابند. پیدا کردن دلیل این مساله در کنار گذاشتن این عادت به شما کمک می کند. اگر برای تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه تان است، آن را ضبط کنید و ساعت دیگری تماشا کنید. اگر به دنبال ساعات خلوت و آرامش هستید، زود بیدار شدن انتخاب سالم تری است. اگر دیر خوابیدن به دلیل عادت شما نباشد و نتوانید بخوابید، مسئله متفاوت است. بی خوابی ممکن است نشانه ای از افسردگی باشد. درمان های ذهنی و بدنی برای کاهش استرس، مشاوره و ایجاد آرامش برای زمان خواب در بهبود خواب کمک می کند.

2-بیش از حد کافئین مصرف نکنید.

اگرچه مصرف یک فنجان قهوه یا چای برای باروری مضر نیست، اما مصرف چند فنجان در روز ممکن به آن صدمه بزند.

برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف روزانه بیش از 300 میلی گرم کافئین ممکن است باروری شما را کاهش داده و خطر سقط جنین را افزایش می دهد.

بیش از 300 میلی گرم معادل دو فنجان قهوه یا شش فنجان چای سنگین است.

تنفس بهتر با قهوه

چه کاری درباره آن انجام دهیم؟

اگر کافئین را برای غلبه بر عادت های نامناسب خواب مصرف می کنید، اصلاح عادت بد خوابیدن به شما کمک می کند که اعتیاد به کافئین را کنار بگذارید. حتی اگر به اندازه کافی بخوابید، طبیعی است که در بعد از ظهر احساس خستگی کنید.

خوردن یک ناهار سبک تر (کربوهیدرات کمتر، پروتئین و سبزیجات بیشتر) می تواند به جلوگیری از خواب آلودگی در بعد از ظهر کمک کند. یک خواب کوتاه 15 الی 20 دقیقه ای هم می تواند انرژی شما را افزایش دهد.

برای افزایش قدرت باروری ، اگر تمایل بالایی برای مصرف این محصولات دارید، به چای گیاهی، چای بدون کافئین یا قهوه بدون کافئین فکر کنید.

3-به اندازه کافی ورزش کنید.

همه ما می دانیم که برخی ورزش ها برای سلامتی مفید هستند. ورزش برای قلب، ریه ها و سیستم ایمنی بدن مفید است. ورزش منظم می تواند به شما در حفظ وزن سالم و در نتیجه داشتن باروری بهتر کمک کند.

کار کردن بیش از حد می تواند به باروری شما آسیب برساند. باروری در مردان و زنان با تمرینات شدید کاهش پیدا می کند. به همین دلیل معمولا ورزشکاران مشکل ناباروری دارند.

برای افزایش قدرت باروری ، بیش از یک ساعت ورزش در روز یا بیش از هفت ساعت تمرین شدید در هفته برای سلامتی باروری شما مناسب نیست.

ورزش منظم

چه کاری درباره آن انجام دهیم؟

اکثر افراد در بیرون خیلی کم کار می کنند. در حالت ایده آل، باید حداقل سه بار در هفته و هر بار حداقل 30 دقیقه ورزش کنید.

انتخاب های مناسب برای باروری سالم می تواند شامل پیاده روی، یوگا، شنا و ایروبیک آرام باشد. همیشه قبل از شروع تمرین، با پزشک خود صحبت کنید.

با اهداف کوچک شروع کنید و برای مثال برای 5 دقیقه پیاده روی کنید. به احتمال زیاد این کار را ادامه خواهید داد. اگر ورزشکار هستید، با پزشک خود در مورد چگونگی متعادل کردن برنامه تمرین خود، بدون آسیب رساندن به باروری صحبت کنید.

تمرین یا ورزش اجباری بیش از حد، چیزی بیش از یک عادت بد است و ممکن است ناشی از مشکلات سلامت ذهنی باشد.

4-از پرخوری و مواد غذایی ناسالم دوری کنید.

پرخوری و مصرف مواد غذایی ناسالم می تواند منجر به ایجاد مشکلاتی در وزن شما شود. مشکلات وزنی می تواند مشکلات باروری ایجاد کند.

همچنین، خوردن مقدار زیادی مواد غذایی ناسالم می تواند ناگهان قند خون را بالا ببرد. طبق نظریه ای انسولین و باروری با هم ارتباط دارند و این مساله برای سلامت باروری شما مناسب نیست.

یکی دیگر از مشکلات پرخوری و مصرف مواد غذایی ناسالم این است که آنها اغلب به دنبال تلاشی دیوانه وار برای کاهش وزن از طریق رژیم غذایی آمده اند. رژیم ناپیوسته مفید نیست و به طور معمول، کاهش وزن ناشی از آن باقی نمی ماند.

عکس مواد غذایی سرطان زا

چه کاری درباره آن انجام دهیم؟

پرخوری اغلب ناشی از یک مساله احساسی یا راحتی است. مسئله اینجاست که راحتی فقط برای یک لحظه باقی می ماند و به سرعت با پشیمانی جایگزین می شود. به جای پرخوری به دنبال راه های سالمی مانند درمان های ذهنی، مشاوره یا تکنیک های کاهش استرس برای مقابله با استرس باشید.

نگاهی به رژیم غذایی خود بیندازید. آیا بعضی وعده ها را مصرف نمی کنید؟ در رژیم غذایی خود بیش از حد محدودیت  دارید؟ افرادی که صبحانه می خورند، سه وعده غذایی سالم دارند، کمتر به پرخوری دچار می شوند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد این بیماری و درمان آن به وب سایت دکتر ولی پور مراجعه نمائید

دکتر ولی پور متخصص ارولوژی
 

برای افزایش قدرت باروری ، سعی کنید برای یک هفته خود غذا انتخاب کنید. غذاهای آسان و مورد علاقه خود را انتخاب کنید. هرچه طرح شما سالم تر باشد، احتمال دنبال کردن آن بیشتر است.

5-به تعویق انداختن را کنار بگذارید و با پزشک خود تماس بگیرید.

اقدام دیر هنگام برای تشکیل خانواده می تواند موجب ناباروری شود. باروری زنان در سن 27 سالگی کاهش می یابد و در سن 35 سالگی شیب آن تندتر می شود. باروری در مردان پس از 40 سالگی کاهش می یابد.

به دلیل تاثیر سن بر باروری، اگر بیش از  6 ماه تا یک سال است که در سن 35 سالگی یا بالاتر برای بارداری تلاش می کنید، باید با پزشک خود صحبت کنید.

با این حال، بعضی افراد در نوبت گرفتن برای پزشک و انجام آزمایش های باروری تعلل می کنند. در این صورت توجه داشته باشید که وقت گرانبها بر ساعت بیولوژیکی شما در حال گذر است.

رابطه جنسی

چه کاری درباره آن انجام دهیم؟

بفهمید که چرا انجام این کار را به تعویق می اندازید. شاید به دلیل ترس از وجود مشکل باشد. اما اگر ندانید مشکلی وجود دارد نمی توانید آن را حل کنید. شاید می خواهید مدت بیشتری تلاش کنید یا برخی از روش های ذهنی یا درمان های دیگر را امتحان کنید.

ناباروری می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی سلامتی باشد و حداقل باید یک آزمایش اولیه خون بدهید.

علاوه بر این، پزشک می تواند سطح FSH و AMH را بررسی کند، هورمون هایی که می توانند کم شدن ذخایر تخمدان را نشان دهند. اگر سطح FSH بالاتر از حد طبیعی باشد، ممکن است زمان زیادی برای ادامه تلاش نداشته باشید.

بعضی افراد چون نمی خواهند IVF انجام دهند، درمان ناباروری را به تعویق می اندازند. اما IVF در کمتر از 5 درصد موارد استفاده می شود. روش های زیادی برای درمان باروری وجود دارد.

6-بیش از حد نوشیدنی های الکلی مصرف نکنید.

در یک مطالعه تحقیقاتی اسپرم مردان الکلی ارزیابی شد. این افراد تنها 12 درصد اسپرم طبیعی و سالم داشتند. (در افراد غیر الکلی و غیرسیگاری 37 درصد اسپرم طبیعی سالم وجود داشت.)

مطالعه دیگری نشان داد زنانی که در هفته سه بار یا بیشتر از نوشیدنی های الکلی استفاده می کنند، زمان بیشتری طول می کشد تا باردار شوند.

آزواسپرمی

7-سیگار را ترک کنید.

سیگار بر باروری زنان و مردان تاثیر می گذارد.

سیگار کشیدن در زنان خطرات جدی تری به همراه دارد:

 • مشکلات لوله های فالوپ، از جمله افزایش خطر حاملگی خارج رحم
 • افزایش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم
 • آسیب رسیدن به تخمک ها در زمان توسعه در تخمدان
 • افزایش خطر سقط جنین

در مردان سیگار کشیدن باعث کاهش سطح اسپرم می شود و سطح هورمون غیرطبیعی را افزایش می دهد که می تواند بر باروری تاثیر منفی داشته باشد.

همچنین در نظر داشته باشید که دود سیگار می تواند باروری شریک زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. بعضی تحقیقات نشان داده است که دود سیگار، باروری زن را کاهش می دهد.

سیگار

چه کاری درباره آن انجام دهیم؟

سیگار کشیدن یک اعتیاد است و ترک آن آسان نیست. اما شما می توانید با داشتن پشتیبان این کار را انجام دهید.

با پزشک خود درباره راه های ممکن صحبت کنید. برای برخی افراد هیپنوتیزم و شرکت در گروه های حمایتی مفید بوده است. ترک سیگار سخت است، اما ارزش آن را دارد.

8-رابطه جنسی نامطمئن نداشته باشید.

بیماری های منتقله از راه جنسی (STDs) می تواند منجر به ناباروری شود. در واقع، STD ها یکی از علل قابل پیشگیری از ناباروری هستند.

STD ها همچنین می تواند منجر به ناباروری در مردان شود، هرچند احتمال کمتری دارد. به طور معمول مردان علائم STD ها را به سرعت نشان می دهند و می توانند آن را درمان کنند.

اما ممکن است زنان بدون هیچ گونه نشانه ای مدت طولانی عفونت داشته باشند که برای باروری مضر است.

بعضی از STDها، از جمله سیفلیس و تبخال، می توانند حاملگی یا نوزاد را در هنگام تولد به خطر بیندازند. در بدترین حالت، این STD ها می توانند منجر به سقط جنین یا مرگ نوزاد شوند.

یک رابطه

چه کاری درباره آن انجام دهیم؟

از کاندوم استفاده کنید. روش های کنترل بارداری هورمونی ممکن است از حاملگی جلوگیری کنند، اما از  STD ها جلوگیری نمی کنند.

نکات پایانی برای عادات بد

ترک عادت های بد سخت است و ممکن است در هر لحظه قبل از شروع ناامید شوید. با این حال، هر گام به سمت عادت های سالم تر تفاوتی ایجاد می کند.

تلاش خود را ادامه دهید و خود را به زندگی سالم تر متعهد کنید. در هر لحظه بر روی یک عادت کار کنید. اهداف بزرگ را به گام های کوچک و عملی تقسیم کنید. ارزش تلاش دارد. شما می توانید این کار را انجام دهید.

5/5 - (6 امتیاز)
منبع verywellfamily

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. لادن می‌نویسد

  با عرض سلام و خسته نباشید،
  سه روز پیش عمل IUI انجام دادم، البته برای اولین بار(۴۰ ساله هستم)، الان هیچ مشکلی ندارم و در خال انجام امورات به روال گذشته، آیا میتونم شنا هم برم؟ چون میدونم ورزش سخت نباید انجام بدم، اما شنا قورباغه و راه رفتن در اب ورزش سنگینه؟

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۸ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  مادربزرگم در سن 70 سالگی دچار سرطان سینه و. مجبور به خارج کردن سینه شدند.
  من 35 ساله هستم و برای تست ماموگرافی به پزشک مراجعه کردم اما ایشون گفتند زیر 40 شال ماموگرافی انجام نمیشه و شونوگرافی نوشتند برام. راستش طی مطالعات متوجه شدم با سونوگرافی نمیشه غربالگری سرطان انجام داد. حالا نگرانم. به نظرتون به دکتر دیگه مراجعه کنم و ازشون بخوام ماموگرافی بنویسن؟
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان پنجشنبه ۱۸ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام.این طور نیست که مامو زیر ۴۰ سال انجام نمیشود .برای مشورت و نتیجه بهتر باید به جراح فوق پستان مراجعه کنی تا با توجه به سابقه خانوادگی راه درست انتخاب شود.

   دکتر مریم عباسیان چوری
   متخصص زنان و زایمان
 • تصویر کاربر زهره جمعه ۱۹ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  لطفا باتوجه به ازمایش همسرم بفرمایید که واریسکول دارن،متخصص زنان جواب رو که دید گفت برید پیش متخصص مجاری ادراری،البته ازمایش 5ماه قبلشون تعداد اسپرم 16وخوردهای بود که حالا نصف شده،ایا نیاز به عمل داره ایشون وارفارین مصرف می کنن،ایا عملش خونریزی داره،تشکر از پاسخ دهیتون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۹ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام باید معاینه شوید
 • تصویر کاربر محمدرضوی سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید من مردی ۴۳ ساله هستم که دیسک کمر عمل کرده ام ودر حال حاضر داروی میگراتکس برای میگرن و کلونازپام ومتادون برای کاهش دردم استفاده میکنم سوالم این است که چطور زود نعوظ شوم و در کمتر از ۱۰ دقیقه انزال شوم چون دیر به حالت نعوظ میرسم وبالای ۲۰ دقیقه انزال میشوم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام برای دیر انزالی قرص سیپروهپتادین ۱_۳ عدد یا شربت آن ۱۰_۳۰ سی سی حدود ۳_۴ ساعت قبل از نزدیکی استفاده کنید
 • تصویر کاربر ح دوشنبه ۲۵ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام .هرخونی که از ناحیه شرمگاهی میاد ایا نشانه پاره شدن پرده است ؟ و مقداری سوزش داشت
  برای من ی خون خیلی کم انگار اون ناحیه زخم شده باشه امد ولی نمیدونم پرده هست یا ن هیچ گونه دخولی هم صورت نگرفته
  میشه خواهشا جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان دوشنبه ۲۵ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام.خراش پرده هم میتواند باعث خون ریزی شود.واینکه واقعا چقدر از پرده اسیب دیده فقط با معاینه میشود تشخیص داد در صورت نگرانی میتوانید با مراجعه به متخصص زنان از میزان اسیب با خبر شوید.

   دکتر مریم عباسیان چوری
   متخصص زنان و زایمان
 • تصویر کاربر علی جمعه ۸ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام ادرار من در بعضی از مواقع دو شاخه بیرون میاد بعد دو ثانیه یه شاخه میشه ادرارم با تاخیر شروع میشه بعد اتمام ادرار ادراری که باقیمونده قطره قطره میچکه احساس میکنم که ادرارم کامل تخلیه نمیشه شدت خروج ادرارپایینه سونوگرافی و آزمایش دادم به دکتر نشون دادم گفت تنبلی مثانه است و با نوشیدن آب خوب میشه آیا تشخیص دکتر درست بوده . من به تنگی مجاری ادراری مبتلا نشدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۸ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   کپسول تامسولوسین شبی یک عدد بخور اگه خوب شدی مال گردن مثانه هستش

   دکتر ولی پور
   | ارولوژی | متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی
   https://dr-valipour.com
 • تصویر کاربر کامبیز شنبه ۹ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  با سلام.من یک مرد 50 ساله هستم که چیزی شبیه به آلت تناسلی زنانه در بدنم هست.اخیرا بزرگتر شده و باعث تورم شدید در داخل شکمم و روده هام شده و ادرارم هم سخت شده و از نظر راست شدن آلت نتاسلی خودم هم مشکل دارم.لطفا منو راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۹ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   چيزي كه در تصوير هست الت تناسلي زنانه نيست بلكه يك حفره هست كه اگر مشكلي در شما ايجاد نكند نياز به درمان ندارد
   اگر داخل اين حفره عفونت جمع شود نيازمند ترميم جراحي است
   مسائل ادراري و زناشويي شما ربطي به اين قضيه ندارد و به علت سن شما است
   با مراجعه به پزشك درمان مناسب براي شما انجام ميشود

   دکتر شهریار ناطق
   جراح کلیه و متخصص ارولوژی

   https://drshnategh.com
 • تصویر کاربر یوسف دوشنبه ۴ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  با سلام آیا خودارضایی عوارضی دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۴ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام عوارضی نداره
 • تصویر کاربر پدرام چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر گرامی،
  برای درمان زیگیل تناسلی به پزشک اورولوژی مراجعه کردم برایم ازمایش hpv ab نوشتند به هر ازمایشگاهی رفتم گفتند انجام نمیدیم، با پیگیری در ازمایشگاه اخر به بنده گفتند این ازمایش مربوط به سیستم ایمنی بدن است و نمونه خونی ان همیشه جواب منفی دارد و هزینه بالایی دارد و بهتر است تنها نمونه پوستی hpv را که اکثر ازمایشگاه ها انجام میدهند بگیرید، اما گفتند باید نمونه از زیگیل بیاورید و این نمونه برداری را ازمایشگاه انجام نمیدهد، ایا برای نمونه برداری مجدد باید به اورولوژیست مراجعه کنم یا دکتر پوست؟ با توجه به اینکه این بیماری درمان قطعی ندارد آیا صرف هزینه بالا برای لیزر درمانی پیشنهاد میشود یا کرایوتراپی کافیست؟ بنده متاهل هستم و شریک جنسی دیگری ندارم از آنجایی که همسرم به تازگی تست پاپ اسمیر داده و مشکلی نداشته ایا بعد از انجام مراحل درمان بنده باید مجدد تست دهد؟ تا چند وقت بعد از درمان نباید رابطه جنسی داشته باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۹ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام زگیل رو کرایو کن ولی بدون ویروس همیشه در بدن شما وجود داره و از بین نمیره و کرایو فقط جنبه زیبایی داره و خانم شما هر ۶-۱۲ ماه به متخصص زنان مراجعه کنه
  2. تصویر کاربر پدرام سه شنبه ۲۹ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سپاس بابت پاسخ
   بله بنده هم همین قصد رو دارم و این مورد هم میدونم
   اما الان با توجه به اینکه درمان قطعی نداره بنده باید چه ازمایشی انجام بدم تا میزان خطرناک بودن ویروس و یا نوع آن مشخص بشه؟
   برای ازمایش به دکتر اورولوژی یا پوست یا چه دکتر دیگه ای باید مراجعه کنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   اگه نوعش رو میخوای بدونی باید نمونه بافتی متخصص ارولوژی ازت بگیره و بفرسته آزمایشگاه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر احسان شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام من از چند سالی هست ک متوجه واریکوسل شده ام ایا با زالو درمانی این نوع بیماری رفع میشود؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش)
   به هيچ وجه
   تنها راه درماني واريكوسل جراحي است اما جراحي فقط در مواردي انجام ميشود كه واريكوسل سبب ناباروري يا درد شديد شده باشد
   پيشنهاد ميكنم براي مطالعه مطالب بيشتر راجع به واريكوسل سايت بنده را ببينيد
   www.Drshnategh.com
 • تصویر کاربر سوگند دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  باسلام خسته نباشید ببخشید من بچگی عمل فتق (قسمت بالای ناحیه تناسلی)داشتم بعد حدود دو سال قبل میخواستم برم کلاس کاراته ولی موقع بلند کردن پای راستم اون قسمت عمل تیر میکشید برای همین با دکتر مشورت کردم گفتن بهتره نری منم نرفتم ولی الان دوباره کل شکم و زیر شکم و... درد گرفته تیر میکشه (خصوصا بالای ناحیه تناسلی )برآمدگی حس نمیکنم ممکنه دوباره عود کرده باشه ؟از کجا باید متوجه بشم میشه لطفا راهنماییم کنید
  24 سالمه یک ماهه نامزدم ببخشید اگه خوب توضیح ندادم
  ممنون از پاسخگییتون
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام. باید یک سونوگرافی کامل شکم و لگن و جدار شکم انجام بدید
   ممنون
   دکتر آزیتا درآبادی
   جراح و متخصص زنان و زایمان و ناباروری
   http://www.women-health-clinic.ir/fa/
درحال دریافت اطلاعات